Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се изчислява площта на жилището при новото строителство

Публикувано от darika 
Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
16-04-2006 - 21:40:33
Предстои ми покупка на жилище.Как да разбера дали строителната фирма не ме лъже в изчислението на площта.От агенциите за недвижими имоти разбрах, че има разлика в площта на панелките и новите жилища.Какво влиза в чистата площ и какво в общата площ?Къде влизат терасите, избата? Ще Ви бъда благодарна за малко по-подробна информацията.С уважение!Дари.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
17-04-2006 - 10:00:40
Ами строителната фирма ти дава разбивка по площи, апартамент - Xкв.м., мазе Y кв.м., общи части Z кв.м. Ако купуваш стар апартамент обикновено липсва квадратурата на общите части, а са написани само процентите. Другата разлика е , че терасите са влизали с коефициент (примерно 0,4), а сега се изчисляват целите. Ама това е въпрос на 2-3кв.м. и не от съществено значение.
Т.е. не може да се каже, че те лъжат, след като е въпрос на елеметнарно разделяне за да получиш цената на апартамента без общите части. и без мазето.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 08:12:41
В новото строителство влиза още и площта, която заемат стените. При това ти я включват в чистата площ на апартамента. Имай предвид, че една стена дебела около 30-35 см и дълга 3 метра ти изяжда 1 кв. метър от площта. Като сметнеш колко вътрешни стени имаш в апартамента, и колко външни, можеш да прецениш горе-долу с колко по-малко е пространството за живеене. Примерно аз смятах по скиците от този тип: [www.belprom.com] , че примерно това, което се продава за 93 квадрата чиста площ и около 115 обща (с идеалнтие части), реално е само 65-67 квадрата.
Но в крайна сметка не квадратурата е определяща за това колко удобно за живеене е едно жилище. Ако ти хареса разположението, осветлението, функционалността и т.н. е много по-важно от това дали е с 10 квадрата повече или по-малко....
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 08:32:05
Е, и в старото строителство се броят стените - външните целите, а вътрешните по половината със съседа.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 09:06:49
Прав си и в старото се броят. Има и още неща дето при новото вдигат общите части - стандарта за ширина на стълбище и големина на асансьор. Това особено важи за сградите с малко апартаменти на етаж. Лично аз смятам, че нормите са неадекватни за четириетажни сгради с по два апартамента на етаж. Хиляди хора си живеят перфектно в панелки с ширина на стълбище 90см. и асансьорни шахти 120/150. Сега се правим на баровци и стълбищата са по 120, а асансьорите минимум 150/150 с тенденция заради инвалидите да станат 200/170 мин, а стълбищните площадки пред асансьра с ширина 180 (при 140 в момента).
А бе направо идва време при което ще строим само стълбища и асансьори.
Dobre,kajete mi,posuvetvaite me,prodavam razkoshen apartament stara tuhla,kudeto ne sa vkluchvali idealnite chasti,nito balkonite>Kak da go prodavam-ako vklucha idealni chasti kazvat che na onova vreme niamalo,kato gi izklucha cenata mu stava kato na edna panelka,ot po-luxozen tip,ama vse pak panelka?mersi
Abe za tova ne se gleda koe kolko e po dokumenti - izobshto ne znaesh koga kakvo se e vkliuchvalo, a i sega koi stroitel koe kak smiata - na TOVA zhilishte mu se iskat TOLKOVA pari i tova e! Haresva ti - vzimash, ne ti haresva - biagash! I nai-dobre da se sravniavat samite zhilishta , a ne tsenata im na kvadrat. Az sashto prodadoh stara tuhla - po dokumenti 62 m2 - tri stai, bania i kiler s goliama terasa i pred trite stai. Ako beshe novo shteshe da e pone 90 m2 i da se vodi tristaen. Edna gospozha doide da mi obiasniava, che v raiona varvialo novoto po edi kolko si na kvadrat, a moito izlizalo ne znam kolko si. Posle se obadi mnogo vazmutena, che vsashtnost i predlagali garsonierka novo za poveche pari otkolkoto az mu iskam na moia, a na kvadrat go vodeli che e po-evtino. Niama opravia!
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
19-04-2006 - 09:45:07
Е то и в нотариалните актове на новото строителство идеалните части се пишат само с процент. Поне тези продавачи дето са в час така ги оформят нотариалните актове.
И в крайна сметка клиентът като гледа ще види какво купува. НЕ знам какво сте се заяли с тези общи части, нали като купувате виждате колко стаи с какви размери съдържа жилището. Никой никого не лъже - един оферира, друг купува. Виж ако ти скрият информация за това какви са размерите на стаите , тогава е проблем, ама не знам някой да го прави.
4ovek,
Неколкократно си излагал тезата си по този въпрос (защото все нови и нови хора питат) и аз лично я разбирам добре.
Уважаеми Купувач, ето ти го имота ! Струва толко (бруто и с вкл. ДДС) ! Гледай, питай, мери и ако пожелаеш, може да бъде твой !
Тази теза я разбирам, тя е здрава и смислена.

При тази хипотеза купувачът може да прави сравнения с други имоти :
- местоположение (квартал),
- тип сграда и вид строителство,
- етаж,
- изложение,
- брой помещения и кройка на жилището,
- ид. части от парцела,
- брутна цена, плащане и гравитиращи към това въпроси,
- други.

На практика, обаче, как ли стават нещата ?! Хубаво или лошо, цените на м2 очевидно са се наложили като много важен икономически показател и ето - хората споделят, че имат затруднения да се ориентират чрез него. Очевидно, цената е сърцевината на сделката. А цената масово се дава на м2. И ние си говори за Е м2.

4овек, нека си кажем нещата директно ! И купувачите хитруват - смятат усилено и гледат, как да спастрят някое и друго евро. Защото еврата повсеместно са кът ! И строителите (инвеститорите) хитруват и предполагам направо изкривяват нещата умишлено, като целта е ясна - да изглеждат по-добре на пазара ! Тва е условието д а продадат, а само чрез продажба могат да стигнат до печалбата ! И сигурно съм досадил вече да повтарям, че при пазарното стопанство - става дума за печалба и всички останали съображение са далеч по-нискоразрядни (независимо, какво ще ви приказват) ! И очевидно така така и трябва да бъде. Защото няма ли печалба - няма и демокрация ! smiling smiley
Сори, прекъсвам, че ... зор ! Разприказвах се , а исках да задам въпрос ! После !
Ще карам по-делово !
Интересува ме основно (но не само) как мисли един строител ?
Ситуация.
Предполагаме, че имаме един проект с разрешение за строеж на 10 нива. За по-лесни сметки приемаме, че РЗП е 1000 м2. Строителят казва : Искам да продам всеки кв.см. от РЗП. Цена на 1 м2 - 1000 Е. Тоест, проектът да донесе 1 000 000 Е. В проекта фигурират 10 имота.

Въпрос ? Вярно ли е твърдението, че сумата от брутните продаваните и/или прехвърляни квадратури на 10-те имота (площ + идеални части) е също 1000 м2.

Горният въпрос може да изглежда леко идиотски, но .......

Мога да съм сигурен, че отговорът е "Да", само ако имам пълна информация за всички направени сделки (включително преддоговорни материали) плюс достъп до оригиналните документи въз основа на които е дадено разрешение за строеж.

Твърдение : Практически никой клиент няма достъп едновременно до всички тези документи и никак няма да ми е трудно да се сетя, как може той да бъде излъган.

После - нека да се опитаме най-накрая да направим някакъв що-годе изчерпателенн списък на видовете площи, които формират идеалните части. Очевидно не говорим за споменати някъде по-горе - балкони, тераси и стени, мазета, гаражи. Те си си продават като площ. Тук не се включва темата, че въобще не е ясно - как и дали стените между имотите се делят.

Та - кои са площите, от които се формират идеални части ??
- Фоайета
- Козирки ?
- Стълбищна клетка, умножена по нивата
- етажни площадки, умножени по нивата
- коридори
- подход към гаражно ниво
- маневрени пространства
- кв-ра на асансьорна клетка, умножена по нивата,
- кв-ра на шахти, умножени по нивата,
- всякакви общи, стопански помещения
Покрив ?? Не знам какво да мисля за него!

Тук въобще не намесвам вариациите по темата според собственост на парцела или отстъпено право на строеж ! Сигурно нещата стават още по сложни.
Сещам се, че ако имаме строителство с/у обезщетение, купувачите трябва сигурно да платят и за идеалните части от имотите на обезщетените собственици!
При тази мисъл не ви ли обзема радостен трепет !???

4овек, дай малко мнения по темата, моля те !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход