Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Промяна на покрива - допустимо ли е?

Публикувано от Бай Пешо 
Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 14:31:39
Имам таванче, на което искам да съборя покрива /който е под ъгъл 45 градуса/ и да намаля наклона му, така че да се получи по-голяма височина на помещението. Покрива позволява и да се дръпне стената с метър навън. Какво трябва да се направи за да се узакони подобно преустройство? Необходимо ли е съгласието на съседите?
Моля, ако някой е правил подобен ремонт, да ме посъветва от къде да започна и какво да правя.
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 14:48:24
smiling smiley И на мен как ми трябва тази информация.
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 15:33:07
Със сигурност трябва съгласие на съседи - покрива, се води обща част на сградата. Ако пипаш конструкцията на покрива (а ти явно искаш) ти трябва разрешение за строеж и проект, а това е свързано с доста разправии и разходи. Без разрешение за строеж може да правиш по ЗУТ само "подмяна на покривни материали" е точния текст, тоест керемиди, мушами и изолации. Това е по закон, а натам ти си решеваш.
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 17:22:20
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Със сигурност трябва съгласие на съседи - покрива,
> се води обща част на сградата. Ако пипаш
> конструкцията на покрива (а ти явно искаш) ти
> трябва разрешение за строеж и проект, а това е
> свързано с доста разправии и разходи. Без
> разрешение за строеж може да правиш по ЗУТ само
> "подмяна на покривни материали" е точния текст,
> тоест керемиди, мушами и изолации. Това е по
> закон, а натам ти си решеваш.


Благодаря за отговора.
И аз мислех, че нещата стоят принципно по този начин, до момента в който покривът прокапа. Оказа се, че общите части са общи само когато трябва да се създават проблеми на съседите от последния етаж. Иначе никой не пожела да даде пари за т.н. "общи части". Та затова се запитах, дали след като никой не се интерисува от ремонта на общите части /т.е. никой не финансира ремонта/ и аз трябва да го ремонтирам с мои собствени средства, не мога да си позволя да го ремонтирам така, че поне да знам защо съм дал пари?
Такава ми е логиката, но явно че ще имам проблеми със законовата база.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-17 22:01 от Бай Пешо.
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 18:10:42
За съжаление си прав - ако е за пари не ги интересува, ама от завист могат да те наклепат в общината. Ако е в София или друг голям град, по-добре да не рискуваш, а да тръгнеш по законовия ред - с разрешения и проекти.
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 19:45:40
avatar
Правим нещо подобно,но от дограма - окоза се че не се иска разрешение когато не е монолитно....
Поне това знам. *huh*

Чест и почитание
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 21:23:38
Бай Пешо Написал:
-------------------------------------------------------
> Имам таванче, на което искам да съборя покрива
> /който е под ъгъл 45 градуса/ и да намаля наклона
> му, така че да се получи по-голяма височина на
> помещението. Покрива позволява и да се дръпне
> стената с метър навън. Какво трябва да се направи
> за да се узакони подобно преустройство? Необходимо
> ли е съгласието на съседите?
> Моля, ако някой е правил подобен ремонт, да ме
> посъветва от къде да започна и какво да правя.

Правил съм го тоя номер два пъти! Подавам в общината заявление за ремонт на покрив,дават ми входящ номер!После правя покрива на две нива ,като долното нива е старата геометрия и нагоре на известна височина слагам ново ниво с прозорци и по-малък наклон на покрива до билото.За целта ползвам битумни керемиди .По тоя начин се усвоява и каратавана и става удобна мансарда!Фактически височините на покрива-билото и края не се променят и няма основание някой да оспорва!Успех!
Abu
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 22:22:41
Да, ама Бай Пешо иска да изнесе покрива с метър навън, а после и да го повдигне към стрехата... Това ако не надхвърля КК и не променя фасадата (очевидно няма да пипа билото), може да се уреди със съседите чрез договор за ремонт и поддръжка на съответната покривна част.В замяна те дават писмено съгласие за преустройството. Ако не мине в общината, Бай Пешо не прави ремонт за своя сметка и забравя за разширението...

ПП Ако е толкова неотложно, може да направи ремонта без изменението и после с изпълнителен лист да си събере парите от съседите. Процедурата не е много сложна, но си е главоболие все пак... Самото споменаване на съдия-изпълнител в 90% от случаите решава проблема (а аз доста често се сблъсквам с такива съсобственици).
LKK
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 22:25:21
За София наблюдавах следният случай:
Построиха нова жилищна сграда с всичко полагащо се и разбира се покрив с 45 градусов наклон с битумни керемиди. Явно са успяли да я узаконят /акт 16/ и разбутаха новият покрив, отвориха два мансардни прозореца по системата Фло и ето ти още две апартаментчета бонус.
Сега какво? Да ги рекетирам ли? :]
Кой ще го отнесе? Строителя или щастливите новодомци?
Re: Промяна на покрива - допустимо ли е?
17-06-2009 - 22:31:51
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Да, ама Бай Пешо иска да изнесе покрива с метър
> навън, а после и да го повдигне към стрехата...

Той казва:Покрива позволява и да се дръпне стената с метър навън.

Това трудно си го представям и затова предложих половината ,че и повече от половината на покрива-горната част да си я повдигне с нов по-лек наклон.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход