Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

подпорни стени

Публикувано от vlastoy 
Abu
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 09:04:38
4овек, говориш за мрежа, ако ще и поцинкована да е! Вярно от два-три метра вече не се вижда - да речем че е красиво, ама трайността??? Това в ТУ го правеха с армировъчна мрежа Ф6 или 7 - друго нещо е!
Не мога да схвана къде са по-скъпи. В една клетка имаш няколко кубика камъни, няколко квадрата мрежа, четирима мангала да редят камъните и да овързват проволките (около 30 мин. за клетка около 3 м3) и една средна фадрома да насипва матриял и да полага после габиона. Изглеждаше много лесно отстрани, но наистина не мога да споря - не съм по този вид строителство... Струва ми се обаче, че при Ст.Б. подпора за същото време и пари щяха да я докарат само до армирането и кофража.
Може би разликата е в икономията на място??? В личен парцел да правиш десет пъти по-голям изкоп сигурно не е оправдано.
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 11:05:24
avatar
Хе хе
Тука сега ще излезе, че съм голям застъпник на габионите, но нека поразсея някои заблуди.
Първо - въобще не е вярно, че целта на габионите е да е по-красиво - красотата е просто следствие.
Второ - Въобще не е по-скъпо от ст.б. - по-скъпо излиза (като всяко едно нещо) когато не го разбираш, а пък го правиш
Трето - покрай многократните инспекции на габионни подпорни стени из БГ стигнах до следния извод - всеки си мисли, че това е лесно изпълнимо и се втурва да го прави без грам проект и мисъл и резултатите са налице. Масово проектантите само знаят думата габион, но хабера си нямат как се проектират, а пък изпълнителите (били те и Инжстрой) хабера си нямат как се изпълняват. (В този ред на мисли - моля пуснете някои снимки на тези габиони на Инжстрой и аз ще ви кажа дали са добре изпълнени)

Когато с моите колеги от МостГеоЦентр се разходихме по институциите , за да ги представя и когато им казвахме, че разполагаме с над 300 човека научен и проектантски състав в Русия и как за държавните и общински обекти проектирането е за сметка на руснаците и че даже шеф-монтаж ще дойде, за да научи великите български инфраструктурни фирми как се правят нещата (няма да казвам в Русия какви са мащабите на строителството, което изпълняват) и че как далеч не всички камъни стават за редене в габиони и как от самото редене зависи как ще работи и колко години и т.н. и т.н. ....
Познайте какъв беше резултата....

И още нещо - добре направените габиони спират свлачища, а ст.б. подпорна стена си наминава с него като стой та гледай...


______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 12:06:59
В този сайт , на първата снимка се виждат габиони - [www.chiflik-troyan.allhotels.inn26.bg]
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 12:29:43
avatar
Личи голямо старание и желание и слаби знания. Не мога да видя и мрежата каква е.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 12:34:10
Аз съм ги виждал на живо и мрежата прилича на пилчарска мрежа от едно време осмоъгълна плетка , поцинкована беше със сигурност ! Тогава още я правеха и имаше пирамидална структура , но не знам защо на снимката изглежда почти отвесна стената !?
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 12:46:34
avatar
Освен поцинкована трябва да е и галванизирана, и скобите по монтажа са особени. (до Технополис видях че ги заваряват !!!!! и вече са корозирали) и още хиляди дребни детайли. Камъните не трябва да са овални, по ъглите на кошовете трябва да се редят доста по-големи камъни за опора и диафрагмата се прави по особен начин и се захваща по определен начини т.н. и т.н.

Нещо интересно - тази мрежа - [www.mgcenter.ru] - до скоро е била (и все още е ) на въоръжение в ВМС на Русия срещу подводници - изключителна здрава. Невероятно приложение срещу падащи камъни, ама нашите главоци....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 13:13:51
MB2316 ...височки са им цените на траверсите,щото са по 250 кила парчето и основното перо е транспорта.Последното което ми е минавало покрай ушите е за 2-3 лева на бройка...ма дяволите ти докарват вагоните до товарната гара и натам се оправяш сам.
Иначе като материал са безсмъртни.Но са си екзотика.
Abu
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 13:49:52
Николов, по министерствата сигурно грешно са те разбрали - че за една подпорна стена им трябва екип от 300 проектанта в Русия...

Мен ме интересува http://www.dnr.state.oh.us/Portals/7/pubs/fs_gifs/stfs15fig5.gif]нещо такова[/url].
Я кажи, какво ще стане, ако махнем мрежата? Никак не мога да я преглътна - ужасно грозно ми изглежда, па ако ще и със злато да е галванизирана. Става дума за ремонт на 20/1,5/0,8 м зид на около 40-50 години. Теренът отгоре е почти равен, доста нестабилен като почва, но без допълнителни натоварвания (сгради, коли и т.н.). Очевидно ще трябва да правя суха зидария, ама и там съм малко бос... Понеже няма достъп за механизация, възможно ли е набиването на тръби от скеле до 2 - 3 м дълбочина под зида да свърши работа? Тръбите ми трябват за основа на лека дървена ограда, но ако укрепват и зида, нямам нищо против.
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 14:30:13
avatar
За конкретен съвет по описание не мога да дам. Трябва да се види. А ако се махне мрежата на габионите вероятно ще се разсипят и язък за труда....

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Abu
Re: подпорни стени
08-01-2009 - 14:41:51
За конкретен съвет по описание не мога да дам. Трябва да се види. i]

Ама иначе си сигурен, че хората хабер си нямат от габиони! Майтапя се, не се сърди...

На мен тая работа не ми е спешна - близките 1-2-5 години трябва да я почна. Веднъж съм правил подобна стена, ама бях тинейджър тогава и споменът ми много е избледнял. А и хората, дето разбират, вече ги няма, за съжаление... Това, което си спомням е, че такава подпорна стена се пренарежда на 30-50 години, дори и да не е поддала. Сигурно заради запълването на фугите??? Ама и 20 да изкара, все е файда, по-важно е оградката да не се килва.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход