Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.

Публикувано от bezopit 
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
10-09-2009 - 19:45:44
Abu,и според мен произлиза от гръцки.Мисля,че расъжденията ти са направо в десятката.И в Рилския манастир е писано точно по-времето когато нашата църква е била под гръцка шапка.А иначе в Българският език е пълно със чуждици.За мен думата АРХИТЕКТОН допада на 100% на моя архитект взимайки предвид редица фактори!Иначе не расъждавам за гл.архитект защото никъде не съм споменавал за такава сентенция!
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
10-09-2009 - 20:23:24
".....Като проследим времето и възможностите за раздяла на едно младо семейство (Алекси Рилец и Мария Ягоридкова), когато синът им Димитър е бил между 1 и 16 години, най-вероятно бащата през това време да е бил близо до семейството си, т.е. - да е участвал в строежа на манастирските крила през 1784 г., в разширението на Хрельовата църква през 1784-1792 г. и в строежа на църквата “Св. Лука”, източно от Рилския манастир през 1799 г. Участието му в строежа на манастирските крила през 1784 г. е и основната причина за да бъде поканен 32 години по-късно – на 56 годишна възраст отново (през 1816) за изграждането на манастирските крила, но вече не като обикновен зидар, а като архитектон - устабаши (главен майстор), набрал богат опит в такива строежи......"

[bg.wikisource.org]
Наистина няма много инфо за архитектон,но мисля,че е ние ясно какво означава точно.В един тълковен речник е обяснено следното:архитектоника- Хармонично съчетание на части в една цялост(в архитектурата,музиката,литературата,изкуството).
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
11-09-2009 - 12:32:51
Точно за Алекси Архитектон става дума!
В проектите на архитекта на bezopit има и архитектура и музика и поезия и изкуство.
Сградите му имат душа още в първия стадии на изграждане. Може да ги видите в Несебър и на други места за които argunavt-а може да видаде повече инфо.
Относно турцизмите в нашия език уточнявам:
БАШ (BAS , но с чертичка отдолу на S-то) на турски е ГЛАВА.
В турския има четиризвучна хармония, за изафетната форма, което допринася за хармонично звучене на думите, когато се прибявят различните окончания.
Турското " i " с точка отгоре е нашето " и " , но те имат и " i " без точка отгоре, което е нашето " ъ ". За думата БАШ (BAS) се прилага " i " без точка т.е. "ъ" и става
......БАШЪ ! Напр. ЮЗБАШЪ е командир на 100 души или ротен, БИНБАШЪ - на 1000 и т.н. От тук и разликата - УСТАБАШЪ е командир (шеф, предводител....) на всички останали в които може да влизат и други "БАШ МАЙСТОРИ". По-скоро един БАШМАЙСТОР би научил нещо от УСТАБАШЪ, отколкото обратно.
Направих паралел с гл.архитект, като човек еднолично отговорен за конкретен проект (напр. "възрожденска къща"winking smiley, а не като админстративна длъжност!
Лошото е, че ние си нямаме думичка за АРХИТЕКТОН, но бих предложил архитекта на bezopit да го наречем ГЛ. ВЪЗРОЖДЕНСКИ АРХИТЕКТ !
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
11-09-2009 - 16:15:04
Аз съм Шугласен.... :} :] :] :]
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
21-09-2009 - 01:31:54
здравейте!не можах да изчета всичко,което е написано в тази дискусия,предстои възстановяване на дядовата къща,гредоред,"плетарка",както някъде я наричат,
моля за съвет относно електро и водопроводна инсталации,ако някой има опит да помогне
благодаря
*book*
p.s. няма да е от тухли и бетон,идеята е да се запази в оригиналния вид с подобрения от рода на вода,баня,тоалетна вътре...
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
21-09-2009 - 07:32:57
bu6men Написал:
-------------------------------------------------------
> здравейте!не можах да изчета всичко,което е
> написано в тази дискусия,предстои възстановяване
> на дядовата къща,гредоред,"плетарка",както някъде
> я наричат,
> моля за съвет относно електро и водопроводна
> инсталации,ако някой има опит да помогне
> благодаря
>
> p.s. няма да е от тухли и бетон,идеята е да се
> запази в оригиналния вид с подобрения от рода на
> вода,баня,тоалетна вътре...
>


Най-добре е да се придържаш към технологоята от "онова" време. Поразпитай възрастните хора от региона. За ел. инсталацията можеш да използваш PVC гофрирани тръби в които да изтеглиш кабелите и да ги замажеш с "калта и сламата"!
Относно водата е хубаво да помислиш дали има възможност да се направи всичко "мокро" като отделен модул с топла връзка към къщата или в сутерен, ако има такъв, за да ти е мирна главата.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-09-2009 - 13:20:08
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:17 от ArturDent.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-09-2009 - 13:47:53
ArturDent Написал:
-------------------------------------------------------
> Баня, мокри помещения ще ги хидроизолираш някак
> си, обаче к'во правим с канализацията? Как ще
> осигуриш необходимия наклон за отвеждане на
> мръсната вода.

>


Наклона е от 0.5% до 2% . Нормално се взима 1.5% . Проблема мисля , че е никакъв. Това е за канализацията.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-09-2009 - 14:03:52
Разбира се,че не е проблем канала clap:
Abu
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-09-2009 - 14:42:18
Аз бих пуснал кабелите в метални, а не в ПВЦ-гофри.
За мокрите помещения най-лесно е както казва Парцалев - отделен модул. Но може и вътре, например с душ-кабина, а не е невъзможно и замазка върху гредореда, окачен таван и леки стени (гипсокартон или ОСБ), които са достатъчна основа за настилка и облицовка на баня, кухня или тоалет.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход