Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Дискотека на покрива
25-10-2008 - 04:20:50
:} Вързахте ли се?? По-скоро бих искал да направиме една дискусия за видовете покриви. Абу и Гогол са привърженици на плоските покриви. Ако може нека споделят причините.
Николов твърди че покрива е най-скъпата част от къщата, нека сподели както каква част от цената на цялата къща се явява покрива и как би се променила при 2-скатен или 4-скатен. Въобще за мене като маняк на покриви ще е много интересно да чуя най-различни мнения, а може и на други хора да е интерсно. Така че специалистите да заповядат на трибуната. :]
Abu
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 08:48:34
Вързахме се! Помислих, че ни каниш на почерпка някъде...

Споделям веднага защо съм привърженик на плоските покриви:
От професионална гледна точка - ще отречеш ли, че на равното се работи по-лесно и по-качествено. Правил съм стръмни скатове, на които и при най-добро желание просто не можеш да доизкусуриш нещата - нямаш опора, нямаш свободна ръка, не стигаш и т.н.
Здравина - плоските са стоманобетон, а скатните винаги с дървени елементи, при това чам. Дори и да е дублиран скатът с бетон (както е по противопожарните предписания), носещата конструкция за изолацията си остава дървена и аз не мога да я сравнявам с бетона по издържливост.
Естетика - керемидите придават селски, а в някои случаи и сталински вид на градовете. За кича пък въобще не ми се говори... Грозно! За вилните зони и селата съм съгласен, че създават уют, отговарят на традицията и пр. Ама на сграда над 3 етажа не вървят. За морската панорама (която най-много ме вълнува) е по-подходящо терасовидно застрояване, за да не се затулва гледката в ниското. По-високо - по-добра видимост, а покривът е най-високо, значи е и мястото с най-добра гледка. Ако няма море наблизо, остават слънчевите бани, броенето на звездите с някоя мацка и други духовни занимания. На скатните тая работа я вършат само котките...
Функционалност - освен че е още една немалка по размер ползваема площ към къщата, плоският покрив позволява добавянето на ред полезни джаджи, като антени, слънчеви панели, някое сглобяемо басейнче, барбекю и т.н.
Финансова страна - аз съм убеден, че плоският покрив е значително по-евтин от скатния, по-бързо се изпълнява и по-лесно се поддържа. По груби сметки плосък с топлоизолация, замазка, хидроизолация и теракот ще излезе под 100 лв./м2. Ако си го правя сам - под 50. За скатния е приблизително същото, обаче има и коефициент за по-голямата площ (cotg на наклона в градуси) и стрехите. Дори и да се спести подпокривната плоча, което не е редно, пак не става по-евтино и за в бъдеще тоя покрив освен разходи, нищо друго не носи. А при едно по-луксозно изпълнение цените отиват към 150 - 200 лв./м2.

Умишлено не поставям въпроса за надеждността на хидроизолацията според това дали е скатен или плосък покривът - няма чак такова значение и принципът на изолиране е един и същ, както и повечето материали...
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 11:15:38
avatar
Привет!
Привърженик съм на плоския тип покриви по простата причина ,че някои от колегите не се справяха с изпълнението на различните СМР и се наложи да ходя да показвам - съответно ми хареса,пада лев ,а и ме кефеше когато решавах доста от проблемите/понякога и експериментирах/.
Като търговец на изолационни материали ,често ми е правило впечатление ,че доста от хората не купуват просто от незнание ,непознаване на материята и не на последно място - понеже нямаше кой да го положи...

Направих си бригадка от сносни момчета и така вече 6 години сме по покривите.....
Отделно още от преди това съм полагал какви ли не щуротии и сега ми е кеф като казвам че едно нещо го мога....
:]

Чест и почитание
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 11:51:08
Чудесна тема! Ще я следя с интерес.
Аз съм също голям фен на покривните тераси и напоследък не спирам да се заглеждам по такива, разхождайки се по улиците,когато забележа сгради, изпълнени по този начин. Доколкото разбрах, изолацията не е невъзможна, ако изпълнението е качествено и правилно. Интересно ми е да чуя коментари за това, как се осъществява достъпът до тези тераси а.к.а. плоски покриви. Гледам, че има нещо като 'куличка' с врата. МИсля тея дни да помоля пязачите на два от набелязаните от мен обекти да се кача и да разгледам на място.
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 15:05:35
Категорично и аз съм фен на плоските покриви,но за съжаление цената им никак не ми е по джоба и не вярвам скоро да стане...
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 16:04:30
Браво момчета, много ме кефи когато един проблем се разисква от професионалисти. Сега остава да се появи Николов и още някой привърженик на скатния покрив(мене си не броя защото съм само любител). Действително не мога да не се съглася с вас привържениците на полоския покрив, че той дава много предимства, обаче като че ли повече върви на сгради с 3 и повече етажа. Аз винаги съм си мечтал за еднофамилна къща, с максимум 1 етаж плюс подпокривно пространство, използвано или като мансардни спални или като катедрални тавани на първия етаж. Затова винаги съм бил привърженик на скатните покриви. Мисля си че от покрива на една фамилна къща мога да видя най-много комшийката(ех, ако има хубаво дупе и басейн-защо не :} )
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 16:22:25
Абу, струва ми се че хидроизолацията на един плосък покрив трябва да е доста по-сериозна от тази на скатния. Все пак всичкия сняг ще се задържа през цялата зима, докато при скатния, проблема е само да няма счупени керемиди. Прав ли съм??
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 17:10:33
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> Абу, струва ми се че хидроизолацията на един
> плосък покрив трябва да е доста по-сериозна от
> тази на скатния. Все пак всичкия сняг ще се
> задържа през цялата зима, докато при скатния,
> проблема е само да няма счупени керемиди. Прав ли
> съм??

..... и дали може да се сложи 25 см.топлоизолация,щото някои твърдят,че 30% от топлото бяга през покрива?После целия кофраж от къщата,ако си е твой ,какво ще го правиш,ако не си го сложиш на покрива?
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 17:21:31
Според мене, един плосък покрив сигурно ще трябва да включва и подпокривно разстояние от порядъка на ....50-60см, което ще може да се топлоизолира. Разбира се това оскъпява нещата, но като се има в предвид че това ще е кооперация с поне 6 апартамента, то ще се разхвърли на всички собственици.
Re: Дискотека на покрива
25-10-2008 - 17:32:40
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
.
> Разбира се това оскъпява нещата, но като се има в
> предвид че това ще е кооперация с поне 6
> апартамента, то ще се разхвърли на всички
> собственици.

Да коментираме еднофамилните къщи предлагам,тая кооперация откъде я извади?Май си сериозен за скайбара?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход