Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Митичните "Парциални налягания" и конденз !?

Публикувано от Любо 
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 16:52:36
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще взема да опъна и аз една бира и да ти обясня!
> Погледни графиката на температурното разпределение
> на зида!Пийни и забележи има ли температурни
> скокове или спадове по цялата ширина на зида!Вече
> пийнали можем да предположим,че вкарали водни
> пари в едно тяло с равномерно и плавно изменение
> на температурата на принципа на топлообмена те ще
> получат същата температура,което и обяснява
> позоваването на точката на оросяване/т.е такава е
> невъзможна/

Покажи, моля, поне един по-сериозен източник в който да се твърди, че на влагата й пука как се е приближила до Точката на росата - бързо, бавно, със скок?
Може би любимите ти примери с бирата те объркват - там действително е със скок. Само да ти подскажа - бирата е готина при ок. 4-6оС. В една стена, особено топлоизолирана вътрешно, се срещат доста по-ниски температури, които развалят не само бирата, но и водните пари .

Това го твърдя заради бирата-веднага се
> отказвам ,ако се появи някой трезвомислещ опонент!

Ето ти един (ама те май имат специалисти по ракията):

Вътрешната или външната топлоизолация е по-добра?
Този въпрос няма еднозначен отговор. В постоянно обитавани помещения външната топлоизолация е определено по-добрият избор. Причината е, че поставянето на топлинната преграда зад стената, позволява да се оползотворява голямата топлоемност на масивния строителен материал. Действието му на топлинен акумулатор подобрява комфорта и стабилизира температурата в помещенията. Освен това зидът може да приема и отдава огромни количества влага, като по този начин допринася и за поддържането на въздушната влажност в стабилни граници. При поставяне на вътрешна изолация това качество се губи и помещението става изключително нетолерантно към влажностно натоварване.
Източник: Хигрооптима - ЧЗВ
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 18:59:00
Не ееее не! Тия определено не са трезви!!Туй изречение с голямата топлоемност на масивния строителен материал направо ме разби!! Абе вие въобще замезвате ли?Значи голямата топлоемност е равна на висока изолационна способност-при това оползотворена!!!Може да е от мезето,ама аз му викам висок енергиен разход.Освен това зида можел да приема и отдава огромни количества влага и потдържал влажността в стабилни граници!! :} Като приема-добре -пак добре.като отдава Ей това е пример за единство на противоречията!!!Бързам да дам следните две препоръки:
1/ Замезвайте по-често!
2/Незабавно проверете нивото на цинк в организма си.Ниското ниво на цинка води до проблеми с ензима алкохолдехидрогеназа-отговорен за изгарянето на алкохола/разбирай изтрезняването/ :}

Следва смееех,смееех ,смееех:Цитат"Вътрешната или външната топлоизолация е по-добра?
Този въпрос няма еднозначен отговор. В постоянно обитавани помещения външната топлоизолация е определено по-добрият избор. Причината е, че поставянето на топлинната преграда зад стената, позволява да се оползотворява голямата топлоемност на масивния строителен материал. Действието му на топлинен акумулатор подобрява комфорта и стабилизира температурата в помещенията. Освен това зидът може да приема и отдава огромни количества влага, като по този начин допринася и за поддържането на въздушната влажност в стабилни граници. При поставяне на вътрешна изолация това качество се губи и помещението става изключително нетолерантно към влажностно натоварване"


Започвам да подозирам какво разбираш под среден форумец в свое лице!Верно е ,че интернет-рекламите са лесни за усвояване ,но трябва да се чете и някоя и друга книжка/хартиен носител/учебник например!
Да не пропусна:Това линкче ще си прибавя към колекцията "бисери"за външната топлоизолация.Първо място обаче все още държи лафа" Външната топлоизолация намалява с 50% вашите енергийни разходи"Готино нали? Благодаря!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 22:25 от фло.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 22:08:18
Не е ли редно когато се говори за външна или вътрешна ТИ, да се дискутира един и същи вид строителство?? Аз си мисля че при монолитното строителство е по удачно да се направи външна изолация за да се елеминират термомостовете, а и действително може да се използва акумулиращия ефект на стената, докато при дървените къщи нещата стоят обратно, там няма термомостове, няма и акумулиращ ефект на стената. Не съм много сигурен, просто се опитвам да разсъждавам?!?!
Да добавя и това, че според тукашните капацитети, ако през по-голяма част от годината отопляваме дома е по-добре да се изолира от вътре. И обратно, ако използваме климатика за да охлаждаме дома през по-голяна част от годината, правилно е да се изолира от външна страна. Предполагам че става въпрос за дървено строителство и в двата случая.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 22:36 от Don Balon.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 23:21:24
Здрасти!
Скромното ми мнение е ,че когато се говори за топлоизолация,независимо от типа на стоителството има само една разумна гледна точка и тя е,без да претендирам за изчерпателност на формулировката е следната:най-доброто съчетание на енергийна ефективност с комфорт на обитаване! Конкретното решение е за конкретния обект,но все пак дотук аз защитавах общите положения ,ето някои от тях:
1 топлината винаги се движи по посока на студа,и никога обратно!!/физичен закон /
Значи в къщата не влиза студа ,а излиза топлото.Въпрос на избор е къде ще се опитате да я спрете да не излиза-на вътрешната повърхност или на външната ,ползвайки лукса на акумулиращия ефект на стените.Акумулирането си е разход отвсякъде,плюс възможност за допълнителни загуби ,поради връзката стени,плочи,колони,балкони и др.елементи на акумулатора.Реално този вид акумулиране се нарича енергийна загуба.При вътрешната изолация акумулиращия ефект се получава от мебели ,облицовки,температурата на ел .уредите-крушки,хладилници ,компютри и дори обитателите.Вероятно не знаете ,че има българско изобретение на отоплителен уред,захранван от излъчена топлина от различните битови уреди в къщи !!Смешно е тази спестена енергия да я пращаме в стените и оттам на покрива!!Точно монолитното строителство изисква вътрешна изолация,защото елементите на монолитното строителство ,като такива с по-голяма плътност са и по- топлопроводими.
2 Външната топлоизолация е с нисък експлоатационен срок от външното неблагоприятно въздействие/слънце ,мраз,градушка/ :!:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 23:29 от фло.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 23:37:30
Здрасти Фло, все повече се замислям и все повече се обърквам с тези изолации и физични закони. Значи, спазвайки закона на физиката за движението на топлината (въздуха-нали е едно и също), излиза че зимно време ще трябва да се изолираме от вътре, а лятото обратно. Ако бяхме на екватора или на полюса, къде-къде по-просто биха стояли нещата. :] Сега стигам до заключението че е най добре да си направиме къща вкопана в земята, лятно време хладна, зимно време топла, пусто обаче искам да имам и светлина и гледка. Как да реша този проблем???
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 23:47:50
До Don Balon



Цитат:Да добавя и това, че според тукашните капацитети, ако през по-голяма част от годината отопляваме дома е по-добре да се изолира от вътре. И обратно, ако използваме климатика за да охлаждаме дома през по-голяна част от годината, правилно е да се изолира от външна страна. Предполагам че става въпрос за дървено строителство и в двата случая.


Вие ме подкрепяте безапелационно clap: позовавайки се на вашите капацитети .Не става въпрос за дървено строителство ,а въобще за строителството!!!Това си е така-в топлите климатични зони,за да не ни влиза топлото в къщата изолираме отвън.Казахме ,че топлото се движи по посока на студеното!!В нашата климатична зона при 180-200 дни продължителност на отоплителния сезон съвсем логично е топлоизолацията да бъде вътрешна,независимо от вида на строителството! :} Благодаря!!
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 23:54:13
фло,
по твояа логика съм налучкал добър вариант...къде с мисъл, къде без....
подово 8 см замаска с тръби ф20 изолирано от всякъде (стени, под) - "батерия" без термомостове....
стени и тавани- 10 см вата без пароизолация , тухла четворка -немазана нито вън нито вътре.... за вентилация/проветрение....
дограма с три стъкла ...
:} са тряаа се заредя с бобец за през деня, :} и малко топло за да зареждам батерията ...
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
14-09-2008 - 00:06:36
До Don Balon

В Канада,в Нюфаундленд,ако прескочиш можеш да видиш образци на вкопана къща в земята/не помня дали не бяха викингски/ да вземеш ,както се казва тертипа-да си изясниш идейния проект.За осветлението има тарикатско решение-стъклени оптични влакна в тръба Ф100 и ще вкараш слънцето в мазата.Влакна има в Канада-тука няма!
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
14-09-2008 - 00:19:29
Здрасти Чаро!
Радвам се ,че ти е харесала логиката ,както казваш!Не разбрах тръбите ф20 подово отопление ли са?
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
14-09-2008 - 00:47:18
Фло, аз понеже съм привърженик на къща с дървена конструкция(по ред причини които не искам да изброявам) естествено е да сложа изолацията вътре в стената , с една дума вътрешна ТИ, също така и поради факта че през по-голямата част от годината ще ми е нужно да се отоплявам от колкото да се охлаждам ще спазвам закона на физиката. Сега ако отворя една тема Искам съвет за вкопаните къщи дали няма да ме помислят за луд??? :} Гледам вече си пропил бира- има напредък. Нивата обаче е дълга, така че замезвай!! :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход