Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Митичните "Парциални налягания" и конденз !?

Публикувано от Любо 
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
10-09-2008 - 07:48:21
Е еееех,мъка!Колко много мъка има по белия свят!!!!
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
10-09-2008 - 23:20:58
Мараба Фло,
Днес съм кът с времето, но ще отделя малко за да разсея терминологичната обърканост, в която изпадаш. Виждам че си търсеща личност и с удоволствие ще помогна.
Не намерих подходящ нормативен дукумент, затова ще използвам "моите си" методи.
Апропо, цитираните от теб Нормативи, също нещо са "тайни" и недостъпъни за средно статист. форумец. Сигурно са само за Високоизбрани, които от високо да ни ги размахват. Еми, като не ни ги давате, ние си имаме др. методи - Нъцки! Не ти се сърдя.

Виждам, не можеш още да се "определиш" кое словосъчетание да ползваш:
Любознание - Любология - Любография.

Не знам защо първата част и на трите накак ми е много мила, и трябва да ти призная - "точно в 10-ката". (пък и гали ухото).
С втората обаче, пак правиш боза. Да видим чичко Гугъл:

Резултати 1 - 10 от около 559 за любознание. (0.39 секунди)
Да-а, явно доста разпространена, но като отворим едно две от предложенията, веднага разбираме - не е по същество, въпреки, че с пояснението след тирето напиваш истината.
"явлението Любознание-алтернатива на науката в строителството"
Благодаря.
Бас държа, че НЕ ТОВА имаш предвид с "Любознание"! - просто, ей така в свой стил - да се каже нещо. Шишето определяш ти.

При търсенето на - любография - не бяха открити съответстващи документи.
Тук можеш да претендираш за новаторство, поне на ниво Гугъл БГ.
Признай си - не си се канил да ме "РИСУВАШ ИЛИ ЧЕРТАЕШ", въпреки че би ми било интересно.
Бас държа, че НЕ ТОВА имаш предвид! - просто, ей така в свой стил - да се каже нещо. Шишето определяш ти.

При търсенето на - любология - не бяха открити съответстващи документи.
Тук също си "пионер". Бравас.
Само дето от началното училище съм чувал, че това "-логия" предполага някаква наука. Също, че науките имат предмет (обект) за изучаване и разни специалисти и учени (за субекти). Е, много бири ще ми трябват да се въплатя в двете едновременно.
Понеже изключвам вариантита "просто заяждане", като немислимо за твоята академичност, приемам, че се касае за първото по рода си изследване на "явлението Любо", което поради фундаменталната си същност, вероятно ще стане наука.
Субектът - пионер естествено си ти.
А щом става дума за изследване, веднага съм тук - на помощ.
Ще ти дам две-три изходни данни и вярвам ще се справиш сам.

1. Както вече стана дума, БОГ СЪЩЕСТВУВА, обича ни и иска да живеем щастливо.
2. Тези сведения са ми още от мама (другите открих по-късно). Тя ми разказваше, че когато съм се родил, Бог слязъл при нея и я попитал:
- Дъще, моя. Какво искаш за отрочето си - да има бърз и точен ум или да бъде тигър в леглото?
Тя така и не ми каза какво е избрала - щял съм да разбера, като порасна.
Аз съм я чувал да казва на тати, че не била по бързите работи и се досещах нещо.
Опа-а, пак се отплеснах. За какво говорех...?

А, да...
Мислех си, че ме е кръстила Любо от любов. Сега разбирам от теб, че е заради "любознанието". Хитра жена - явно се е застраховала, ако Бог прекали. И той действително го направи (скрит дявол такъв) - хвала Му.

3. Независимо от този романтичен избор на мама, все пак успях да достигна някои върхове, които ще се опитам да "графопоясня".
Виждал ли си това:


Навремето, (когато имаше някакъв ред) имаше и категории за качество - 3-та, 2-ра, 1-ва. Сега (да не излъжа) май са заместени от рекламите, хвалбите на продавачите и купените науковци.
При руснаците имаше и показания - Знак за висше качество.
Вярно че доста дами са искали да ми го присвоят, ама нямаше как той се даваше за изделия, а не за "явления" (тук също уцели 10-ка, без да искаш - ех, да го беше чула мама).
Аз, обаче със своята самомнителност и величие се самономинирах за "цялостен принос". Много съм горд.
Защо постъпих по този безобразен начин? - "графопояснявам".

Ходеха разни приказки, че знакът е взаимстван от този образец за съвършенство:





И сега, драги ми Фло, отпусни се леко на облегалката,
.........ЕДНО..........
притвори очи и си представи.
.........ДВЕ.............
Заставам пред теб в горната поза -
полуразкрачен, с разперени ръце.
.........ТРИ.............
В тази съвършена поза.
........ЧЕТИРИ.......

И най-нагло и безотговорно ти заявявам:

Фло, не се хаби да ми намираш кусури.

СОРИ, АЗ САМО ТОЛКОВА
МОГА


smiling smiley smiling smiley smiling smiley

И, ако искаш вярвай - МОГА и ГО КАЗВАМ. Даже го намирам за достижение.
Кой му харесва - харесва. Няма да се женим, я.


Апропо, ако още имаш настроение:
"ЛюбовиЗЪМ" мисля е думата, която търсиш. Това масовоомразно окончание ни разпределя правилно по терена. Ще черпиш! smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-10 23:26 от Любо.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
11-09-2008 - 08:27:33
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Е еееех,мъка!Колко много мъка има по белия
> свят!!!!


Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
12-09-2008 - 00:44:01
Мараба Тайфата,
Нямам си на идея колко е интереса към това мое начинанание (гледам там над 1к показвания), но и един да се интересува, след като съм обещал, ще си удържа на думата и ще се опитам да завърша.
Признавам, в началото не си прецених времето и вероятно по "менторски" ще започна да претупвам нещата.
(ще се опитам да е изчистено от всякакви майтапи, демек - всичко черно до второ нареждане smiling smiley)

ОТЧЕТ ЗА КОМАНДИРОВКА - Продължение 3.

Дотук:


В т.1 - Видяхме защо и как нещата стават прости и сложни. Как с различни методи (приемания, допускания, фиксиране на променливи, декомпозиране и т.н.) сложните задачи стават решими. Май не стана съвсем ясно, че тези Научни методи са практични и полезни, докато не попаднат в ръцете на "шарлатани" - майстори, търговци, PR-специалисти, медии, дори реални дейци на Науката. Ще отделя самозванците отделно (при тях не е нито "шмекерлък", нито задължение).
Видяхме и някои "ненаучни" примери как, често природната интелигентност и здравия разум в "Тати така каза" има по-голяма практическа стойност от високопарни, наукообразни "шарлатански" трактати и рекламни послания, PR-"новини".
Май не се спомена изрично, че доста успешно, "публиката" вече е подготвена да "поема" последните (в паузите на "Биг Брадър" и подобни сурогати, например). Зомбирана от "завлядяващи" сюжети, звукови и пр. ефекти, тя категорично отказва да си спомни дори за "Тати и Началното си образование" и "попива" всичко с подсъзнателно доверие, в нетърпеливо очакване кой кого ще **бе в кенефа на къщата.

В т.2 - Си припомнихме някои "школни" неща за Влажността на въздуха - с какви параметри се характеризира и беше споменато за тяхната взаимовръзка, която ни дава възможност да мислим, по избор, в термините, които си спомняме - в повечето случаи това е достатъчно, като преходът към др. параметри, при необходимост, е достъпен и рутинен.
Като подготовка за преход към съществото на темата, беше наблегнато на Абсолютната влажност, като един сравнително постоянен и разбираем параметър. Споменати бяха теоретичните условия за конденз. Наблегнато беше на ширещото се некоректно мнение, че въздухът е задължителен и съществен параметър, определящ състоянието на водната пара, което затруднява вникването в следващите резглеждания - Дифузия и Конденз.

В т.3 - Се спряхме на Дифузията въобще - участници, механизъм и движещи сили, с пределно прости и познати примери за това достатъчно сложно (теоретично) явление. Споменати бяха най-важните "допускания", позволяващи сравнително простото описание на процеса в интересуващите ни ограждащи конструкции. Отново бе подчертано, че ролята на въдуха, и особено неговото движение е отделна задача за изследване.

Пропуск1: Не беше упоменато, че нормативните условия за вътре/вън значително се отличават от реалността, както по стойности, така и по отношение на техните ежедневни вариации, което вероятно нормотворецът е отчел с достатъчно "суровата" външна норма.

Пропуск2: В разсъжденията за посоката на дифузионния процес в стената, не беше упомената възможността в плътта на стената да се появи слой с по-висока концентрация на влага (например остатъчна строителна), което трябва да се отчете, особено при новото строителство. Сага пък, сигурно трябва да се вметне, че влагата в материалите се мери по различен начин (мисля тегловни отношения) и числено обикновено са по-ниски стойностите. Тук не съм компетентен.

4. Конденз в ограждащите конструкции.
При това разглеждане (както вече беше споменато) ще изходим от следната ситуация:
Помещение с нормативно зададени (приети за комфортно обитаване пораметри).
Стена - реалната стена с нейните слоеве.
Външни условия (нормативно зададени параметри за региона. Както вече се спомена, вероятно с достатъчен запас за сигурност срещу грешки на методиката - от "допускания и опростявания", в наличните технически характеристики на материалите и др.)

Всъщност, основните неща са казани в първия пост към темата и пояснени с първата картинка (която май е вярна и числено).
Втората картинка, макар и грешна числено дава "някаква" представа за случая, при който би се получил конданз.
За нея трябва да се отчете абсолютно вярната забележка на asdf123 за теоретичната "несъстоятелност" на това графично представяне.
В интерес на истината, тази методика (всички методики са някакво абстрактно приближение до истината при определени условия), до показания етап, САМО ПРОВЕРЯВА дали "абстрактните" изчисления показват такава тенденция - при първия допир на двете сини линии Е ДОСТИГНАТО ПРЕДЕЛНО СЪТОЯНИЕ И ИМА УСЛОВИЯ ЗА КОНДЕНЗ.
Имам някаква представа как биха вървяли тези линии в условията на конденз, но не смея да коментирам -"Толкова мога". smiling smiley
Бях си поставил тази скромна цел - има/няма условия за конденз?
И пак в интерес на истината, по-нататък в методиката са разработени следващите стъпки и тази "несъстоятелност", която на първия етап се явява проверка за конденз, после някак се избягва и вероятно всичко е "точно".
Възприето е в тази методика да се ползват парциалните налягания, дискутирани в т. 2.

Ще си позволя собствено мнение (не съм проверявал подробно, но мисля за пръв път):
Според мен, както се спомена в т.2, за тази проверка биха могли да се използват и другите двойки параметри на парата, а именно:
а.) Да се проверява дали някъде в стената Абсолютната влажност (АВ) не достига гранична стойност Вмак (зависи от температурата).
б.) Да се проверява дали Температурата в стената не достига Точката на росата Тмин=Тр (зависи от АВ в съотв. слой). До колкото го разбрах, мисля и Фло е привърженик на тази идея. (Край на собствените мисли)

Да подчертаем: Разгладахме условията за конденз в плътта на стената при дифузията на водните пари.

Тук сигурно е местото да се каже, че ако има условия за въдухопреминаване (които бяхме изключили от разглеждане) това може да доведе до значителен пренос на водни пари (с високата вътрешна концентрация) до зони с критични условия. Този процес протича със значително по-висока скорост дори и през малки отвори, фуги и пр.
Не са за подценяване и случаите, когато през фуги долу и горе зад вътрешни прегради, заради разлика в температурите се наблюдава движение на възуха в евентуални кухини (т.н. "коминен ефект"winking smiley.
В тези двата случая вече въздухът може да се мисли като паровъздушна смес. Въздухът е транспортното средство, пароносителя.

Независимо от произхода, кондензът влошава (поне локално) Коефициента на топлопреминаване - U, от което проблемите се засилват. Той влиее отрицателно и на строит. материали, особено в зоните с евентулно замръзване на водата.

Конденз на вътрешната повърхност.

Това е отделно явление, което за съжаление често, тревожно се споделя от колеги по форум.
Би могло и да е следствие и на разгледания вече случай на конденз в плътта, когато поради хигроскопичността на материалите водата (вече в течна фаза) достига обратно вътрешната повърхност и не успява отново да се изпари достатъчно бързо. Не мога да го коментирам.
Подобна поява на влага по вътрешната повърхност би могло да бъде и от проникването на вода отвън (течове, просмуквания, капилярно) или остатъчна стр. влага - също ме затруднява.

Да се върнем на вътрешните причини и забравения въздух. Тук отново, последният може да транспортира вътрешната влага до зони с критични стойности за конденз. По памет (че нямам време), при посочените вътрешни и външни условия, такива са зони с U~2,5 и нагоре. На първо гледане, практически не срещащи се днес, дори и при яки термомостове.
И веднага трябва да си спомним, че приетите 20оС, 50% са препоръчителни и санитарно издържани. Явно, в жилища с наблюдаван такъв повърхностен конденз, има значително отклонение от тези условия - надолу по температура и нагоре по относителна влажност.

*******************************
П.П.
Тук ще си позволя пак собствено мнение, което се отличава значително от ширещото в Интернет и др. източници. Вероятно в 80% от източниците (и блзо в 100% от тези, за Термокерамичните покрития и Термотапети) се развиват теории за "Периодичния режим на отопление, при който ВЪЗДУХЪТ се нагрявал по-бързо от стените и ТАЗИ ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА била причина за повърхностния КОНДЕНЗ".
Според мен, доста произволно и комерсиално твърдение.
Неколкократно (в този "спам"winking smiley беше подчертавано, че Абсолютната влажност (g/m3)не зависи от средата, пък била тя и въздух. Нещо повече, тя НЕ зависи и от "коварната" температура на ВЪЗДУХА и е УСТОЙЧИВ И ДОСТАТЪЧНО ХАРАКТЕРЕН ПОКАЗАТЕЛ ЗА СРЕДАТА, докато последната не осъществи някакъв обмен с др. среда (в случая чрез проветряване/вентилация).
Беше казано, греем/не греем - все тая. Грамовете си остават - Абсолютната влажност НЕ СЕ променя.
От др. страна Абсолютната влажност ЕДНОЗНАЧНО определя напр. Температурата на росата. Демек, в случая, последната също НЕ СЕ променя.
Който се кани да спори по горното, да заповяда със шише по избор.
Да видим какво се променя и защо масово се сигнализират обратните на това твърдение случаи:
1. Както беше казано, природата си стреми към равновесие и до доказвоне на противното това е вярно и за помещение, в което отоплението е изключено или намалено и обитателите отсъстват. Необезпокоявана от никого влагата се е разпрделила равномерно във въздуха. Ако е намерила подходящи места - кондензирала. При всички случаи природата е постигнала равновесие.
2. Със завръщането на семейството, следва включване на отоплението, което дори и бавно, може САМО да ПОВИШИ температурата на повърхностите и да ги ОТДАЛЕЧИ от Точката на росата. Ерго, кондензът е предотвратен (дори този процес да не е завършил през деня).
3. ТОВА, КОЕТО СЕ ПРОПУСКА (умишлено или не) - обитателите, със своите естествени нужди, започват активно повишаване на влагосъдържанието (g/m3) на жилището. Понеже стените са все още студени, е възможно тази допълнителна влага да кондензира върху тях.
Който е чел по-внимателно, би трябвало да усети къде е проблемът.

Термокерамичните покрития са частично и минимално подобрение на ситуацията - самите доставчици дават 1-2оС повишение на температурата на стената, без да посочват при какви условия (съмнявам се, но не съм готов да го оборя). Дали това е достатъчно - зависи!
А положителните отзиви, ги отдавам на БГ манталитета - имал съм проблем, маса пари съм дал - ще спазя инструкциите за ПРОВЕТРЯВАНЕ към продукта.

Зарибявашщите опитни постановки на малки щандчета по изложенията (с лампи и термометри) демонстрират съвсем друго свойство на материалите - топлоемкост, което моят малък приятел го знае - зимата, навън, желязното камионче е по-студено от пластмасовото. Ама кой да си спомни, въпреки че ни е по-комфортно да хванем забравения в снега метален предмет за дървената дръжка, а не за метала!?
Ние нали сме европейци и вярваме в "научните" постижения.

Две думи за противниците на вътрешна изолация (отделни застъпници даже твърдят "Няма такава изолация"winking smiley - в разгледания случай (Периодично отопление) тя е значително по-добро решение от въпросните покрития. Даже и от външната ТИ!! (аз самият, доскоро бях на обратнто мнение).
Край но Послеписа и собствените мнения.

*****************

"Дишане" на стените
За няколкото по-подробно разгледани в темата стени - монолитно строителство, се очертава преносът на водни пари чрез дифузия да осъществи 5-10% от необходимото за комфортно обитаване. Останалото, очевидно, трябва да се осъществи чрез проветряване, вентилация, осушаване.
За по-леки конструкции (дървени), asdf123 показа възможност за работоспособна стена с чудесно U и многократно завишена паропроницаемост.
От др. страна, крайностите в тази посока може да не са много полезни. Проветряването е важно и за др. параметри на средата - О2, СО2, прах, микроорганизми.
Условията за евентуалната им дифузия през стените са ми абсолютно неясни.

Сега, ще се извиня за досадно неприличния си сухарски стил днес.
При време, ще споделя нЕкои допълнителни съображения и обещаните "тайни" причини за това спамотворчество. smiling smiley

Моля, да ме извините за практическото отсъствие на СОБСТВЕНИ мисли, а също ако счетете, че съм преписвал прекалено творчески или тенденциозно (не се сещам защо бих го правил), но ще приема всякакви упреци с умерено недоволствие, а евентуални корекции с благодарност.

Както си му е реда:
Наздраве на Всички (без Фло - с Кола не ща...) smiling smiley

Иначе му благодаря, че беше еднственият явен събеседник и се извинявам, че му счупих грамофона.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-12 21:31 от Любо.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
12-09-2008 - 11:49:42
Цитат от Любо:Ще си позволя собствено мнение (не съм проверявал подробно, но мисля за пръв път)

Още не мислиш Любо,само се опитваш!!

Сега ,изън самодейността-следната информация:

Изпитванията за капилярна абсорбция се правят в лабораторни условия за външни елементи,изложени на климатични въздействия,откъм изложената на въздействие страна/EN 772-11/чрез водонасищане за време 10 плюс-минус 0,2 мин.
Паропропускливост,чрез коефициента на дифузия на водни пари се определя по EN ISO12572 пак там.


Ако ,чичко ти Гугъл не ти помага много,то чичко доктор ще ти помогне!!!Ти не си явление,резултат от дефекти на образователната ни система-ти си ДИАГНОЗА!
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
12-09-2008 - 21:27:38
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Още не мислиш Любо,само се опитваш!!

Напипваш истината - колко пъти да кажа, че не претендирам за собствени мисли, а когато го си го позвалявам, изрично указвам.
Аз станах сериозен (трудно, дори се учудвам на себе си). Все още се надявам да чуя с КАКВО НЕ СИ СЪГЛАСЕН?
Въпреки всичко, все още вярвам, че ако има нещо невярно, ти можеш да го откриеш или напишеш наново. Ще приветствам или споря.
Дотогава, Форумната общност (ако чете) ще остане в заблуждението, в което съм я вкарал с моята ......(думата избираш ти).
В никакъв случай (грешно си разбрал) не умаловажавам ролята на стандарти и лаборатории, но не е работа на средн. форумец да си грабне тухлата и да я изследва, пък като се върне в магазина, тя да е сменена с друго.
Сигурно ще се съгласиш, че това е работа на производител/ вносител, както и задължение да го представи на клиента. (Ти вмай си по тази част)
Някои вече се осъзнават и включват подобна секция в сайтовете си - Сертификати.

Апропо, наскоро проследих линка даден от теб за стиропорбетонни изделия (май, не ми се търси). Та, там хората имат такава секция, но се оказа, че половината параметри, обявени в текста, като Ламбда и Мю ги НЯМА в сертификата !? Само конструктивните параметри са изпитвани - за другите, какво - ние ли да си носим блакчетата по лаборатирии!? Несериозно според мен, пък и аз в такава ситуация приемам, че обявените параметри НЕ СА ДОКАЗНИ (до доказването им - ти знаеш как) - имам право, нали?

Имам едно съществено допълнение, което, за пълнота, ще вкарам като редакция на вчерашните ми "творения" - между звездичките, в края на раздел "Конден по вътрашните повърхности"
Ако искаш, коментирай - точно там, май доста се различаваме.
С уважение,







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-12 21:32 от Любо.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 11:35:09
Любо,видимо си намалил бирата и ставаш диалогичен!В твоите и на asdf123 постове/което е едно и също/срещам постоянен стремеж към осредняване-среден форумец,средни стойности и др.подобни до осреднени познания!Какво значи среден форумец?Всеки човек носи различен опит и светоусещане и попаднал на темата,вероятно ще търси поука за себе си!Какво предлагаш ти!Един объркан турлюгювеч с елементи на разсъждение,при това изсипан от висотата на последна инстанция/капацитет/,и най-неприятното-мнооого обилен!Както и да е! В интерес на диалога ще ти дам моя пример за коментар по темата:

Фло е убеден , че :
-за нашите географски ширини топлоизолацията се монтира от вътрешната страна на зида
-данните за паропропускливост и капилярна абсорбция касаят материали предназначени за използване ,като външни елементи и служат само за сравнение
на материалите ,а не за изчисления на характеристиките на многослойна конструкция/друг е въпроса ,ако цялата конструкция се подложи на лабораторен експеримент/
-няма данни за съществуването на конденз в "плътта"на ограждащата конструкция/зида/ и ,че такъв е невъзможен,поради противоречие със самата теория за конденза/точка на оросяване/ :}
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 12:18:36
Здрасти,

фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо,видимо си намалил бирата и ставаш
> диалогичен!В твоите и на asdf123 постове/което е
> едно и също/срещам постоянен стремеж към
> осредняване-среден форумец,средни стойности и
> др.подобни до осреднени познания!Какво значи
> среден форумец?Всеки човек носи различен опит и
> светоусещане и попаднал на темата,вероятно ще
> търси поука за себе си!Какво предлагаш ти!Един
> объркан турлюгювеч с елементи на разсъждение,при
> това изсипан от висотата на последна
> инстанция/капацитет/,
и най-неприятното-мнооого
> обилен!Както и да е!

Е, това си го прие (измисли сам), което рязко влоши комуникацията.
Напротив! Напротив! .....Сто пъти повтарям "САМО ТОЛКОВА МОГА" - да изровя по-простите и разбираеми неща по темата и САМО отделни собствени разсъждения. Няма лошо някой да ги оспори. А за другите, мога да посоча източници - основните ги казах.

В интерес на диалога ще ти
> дам моя пример за коментар по темата:
>
> Фло е убеден , че :
> -за нашите географски ширини топлоизолацията се
> монтира от вътрешната страна на зида

Тук почти съм съгласен и дадох примери кога има предимства. "Средният форумец" НЕ Е на това мнение, също както и специалисти. Има и такива (форумци), които яростно защитават обратната теза - "Няма такова понятие - вътрешна ТИ".
Аз лично, доскоро също бях привърженик основно на Външната - взех да се понаучавам smiling smiley .

> -данните за паропропускливост и капилярна
> абсорбция касаят материали предназначени за
> използване ,като външни елементи и служат само за
> сравнение
> на материалите ,а не за изчисления на
> характеристиките на многослойна конструкция/друг е
> въпроса ,ако цялата конструкция се подложи на
> лабораторен експеримент/
> -няма данни за съществуването на конденз в
> "плътта"на ограждащата конструкция/зида/ и ,че
> такъв е невъзможен,поради противоречие със самата
> теория за конденза/точка на оросяване/

Тук, поне в този вид, НЕ ТЕ разбирам. Прил.6 на Нар.7, към което и ти ме насочваше третира точно тези проверки, по точно тези параметри (Прил.4, с предимство на конкретните данни от изпитване, ако има). Самата Наредба задължава проектантите (с някои изключения) да правят тази проверка (теоретично-изчислително).
Сигурен съм, че изпитване в лаборатория на завършен фрагмент от стена, ще бъде най-точно. Не съм чувал някой да го прави, пък и защо, ако теорията е категорична, че конденз е невъзможен. Под "плътта" разбирам вътрешността - всичко между двете външна/вътрешна повърхности.
Поясни как (или защо) тази теория за конденз (или някаква част около Точката на росата) ни гарантира отсъствието на конденз - не ми е ясно. sad smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 16:21 от Любо.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 12:45:02
Ще взема да опъна и аз една бира и да ти обясня!
Погледни графиката на температурното разпределение на зида!Пийни и забележи има ли температурни скокове или спадове по цялата ширина на зида!Вече пийнали можем да предположим,че вкарали водни пари в едно тяло с равномерно и плавно изменение на температурата на принципа на топлообмена те ще получат същата температура,което и обяснява позоваването на точката на оросяване/т.е такава е невъзможна/Това го твърдя заради бирата-веднага се отказвам ,ако се появи някой трезвомислещ опонент!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-13 13:01 от фло.
Re: Митичните "Парциални налягания" и конденз !?
13-09-2008 - 13:24:51
Между другото колекционирам "бисери "в подкрепа на външната топлоизолация!
Ако може по-синтезирани ,за да ги включа в рекламната кампания на планирано производство на външни декоративни елементи с топлоизолационни свойства!Моралното ми себеоправдание е ,че са повече декоративни ,отколкото функционални.Но ,както се казва парите са като водата-движат се по най-малкото съпротивление!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход