Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Промлем с теч

Публикувано от nacheff 
Промлем с теч
13-10-2010 - 15:54:26
През последния месец и половина винаги при откриване на възможност се откъсвам за по няколко дни и отивам до вилата, където съм започнал един доста сериозен ремонт на двора.
Уж беше помислено за осигуряване на специалисти и изпълнители по всички теми, но резултатите показват наличието на видими и потенциално проблеми в няколко посоки.
Вчера "приключих" и се прибрах. В лошо настроение. Една от причините беше, че в последния момент констатирах наличието на много неприятен проблем.
Нещата се случиха след като заваля силен дъжд.
В единия край на двора беше изградена нещо като беседка (името не е толкова важно. Чувах да го определят като навес, като барбекю и др.) Предствалява Дървена гредова конструкция, която е покрита с ламарина от типа метални керемиди.

За да обясня проблема, трабва да кача някаква схема.

В следващия пост е Схемата на проблема.


Теренът е с голяма денивелация.
Новата конструкция е стъпила на горното ниво, но поради факта, че там минава общински път (и е граница на парцела), ламариненият покрив е построен така, че да опира в металната ограда, която е на границата.
За съжаление беше невъзможно да се построи така, че да направи "стреха" и да отвежда цялата вода на пътя.
Вместо това, водата пада върху новоположения бетон, който е обхванал прътите на оградата.
Резултатът е, че отнякъде се просмуква вода, която мината под вертикалната носеща греда, прелива и се получава значителен теч по новата мазилка и облицовка от естествен камък.
Предполагам, че ако всичко остане така, до пролетта ще станат маса бели.
Не ми се иска да мисля. Мястото е с остър климат и над 1000 м. надморска височина.

Моля, ако някой има идеи и предложения, нека да сподели.

Дано съм визуализирал и обяснил що-годе ясно.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-10-13 16:54 от nacheff.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 16:52:31
Оказа се, че качването на снимки ме е затруднило.
Кликнал съм на иконата за линк, пък се чудя, че се явява не това, което очаквам.

Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 17:15:55
Според това,което се вижда на чертежа цялата вода от покрива се стича и блъска в металната ограда.
От там се стича по подпорната стена,облицовката и най-вероятно всичко се събира при настилката,вътре под навеса.
Мисля,че в случая просто трябва да се сложи олук в границата мужду покрива и металната ограда, и в един от ъглите водосток.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 17:44:33
Кой я е правил тая конструкция...то тук няма водоотвеждане.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 18:18:44
avatar
Застанал си на пътя на водата, което никак не е добре, каквото и да направиш в случая ще е предпоследно.
Една висока улама или ламаринена обшивка , ограничаваща достъпа на водата до металната ограда е може би временно решение, а окончателното - нов покрив!

HouseBook.bg
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 18:30:56
Quote
alyoshev
Според това,което се вижда на чертежа цялата вода от покрива се стича и блъска в металната ограда.
От там се стича по подпорната стена,облицовката и най-вероятно всичко се събира при настилката,вътре под навеса.
Мисля,че в случая просто трябва да се сложи олук в границата мужду покрива и металната ограда, и в един от ъглите водосток.

Аз съм инвеститор на обекта.
Питах си техническия, как ще се реши този детайл. Първо ми каза, че ще среже масивната метална (и чужда собственост - на общината) ограда.
Казах - НЕ СТАВА. Без рязане на оградата може и да имам проблем, може и да нямам, но с рязане проблемът ми е в кърпа вързан.

Предложих, да изтегли градежа 10 см. навътре и в освободеното място, плътно до металната ограда да се сложи олук. Каза, че не може.
Аз си заминах за София и като се върнах да приемам обекта, заварих горното.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 18:37:00
Quote
salvador
Кой я е правил тая конструкция...то тук няма водоотвеждане.

И аз се чудя, но това заварих.
Освен това, горе в планината отношенията между хората са малко по-особени.
В случая, макар че на техническия и на майстори естествено се плащаше, има и елемент на съседско-приятелски отношения.

Видях се в чудо.
Мислили са, че ако водата от ламарината капе върху бетон, на който е даден наклон, това е достатъчно за да се отвежда водата навън..
Без да разбирам професионално, ясно ми стана веднага, че така няма да работи.
Най-малкото ще попива там, където бетона е обхванал металните елементи от оградата. Вероятно това и става.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 18:40:11
Quote
asseteng
Застанал си на пътя на водата, което никак не е добре, каквото и да направиш в случая ще е предпоследно.
Една висока улама или ламаринена обшивка , ограничаваща достъпа на водата до металната ограда е може би временно решение, а окончателното - нов покрив!

Ще се направи това, което е възможно.
Стоях и го гледах дълго.
Майсторът беше до мен и чупеше пръсти и уж се вайкаше.

Пък аз си представях как като ида напролет ще ида заваря новата мазилка и облицовка на земята.
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 19:05:03
avatar
Става и ще е доста елементарно...
Бетонната част обмажете с Аквамат Пенетрейт /ИЗОМАТ/- ще даде водоплътност на стената и ще кристализира всеки път в който срещне вода..
Оградата не я срязвайте - пробийте отвор с ф110 например и замонолитвате детайл подобен на олук.

Чест и почитание
Re: Промлем с теч
13-10-2010 - 19:07:53
Положението е повече от гадно.
Ако въобще е възможно да се направи нещо, ще се наложи да го свърша сам с двете си ръце.
Конкретните условия на конкретното място, правят трудно или невъзможно да разчитам на нещо друго.
Не искам да споменавам страната, в която живеем и действащите лица. Имам голям проблем и не ми е до допълнителни емоции. Просто трябва да се фокусирам и да го реша.

Вероятно е много прав колегата, че всяко решение в момента ще е само временна мярка.
След размишления и разговори днес, нахвърлях някакви идеи.

Ще е трудно, че то дори и няма достъп до мястото за да се работи.
Ламарината е завинтена за дървената конструкция и за да се работи под нея, трябва пълно или поне частично демонтиране.

Първо, иска ми се да намажа новия бетон с някаква строителна хидроизолационна химия. Нещо от рода на това, което предлага Гогол. Името в момента ми бяга, но ще намеря инфо. Всъщност по правилно е да се каже, че ще се намажат всички бетонни части, които са достъпни в горната част.

Второ, не съм сигурен, колко трабва да съхне новонамазаното и с какво може (или трябва) да се защити допълнително. Може би върху него трябва и някакъв битумен материал. Преди битума вероятно е наложително някакво грундиране.
Смислено е с битума да се защити и връзката между асфалта и зида.

Дотук, само идеи за защита.

Проблемът за водоотвеждането не се решава никак. Ясно ми е ! Макар и временно.

Как да стане ? С ламарина няма да мога да работя.
По-скоро бих се справил с някаква битумна мембрана, която "тръгва" от под ламарината, излиза нъвън, доколкото е възможно скроявам чрез рязане да обхваща металните пръчки на оградата, всичко това се залепва и залива обилно пак с някакъв битумен материал.
??
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход