Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)

Публикувано от gurgata 
къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 11:58:55
avatar


здравейте,
искам да си направя малка къща от SIP панели,мога да си намеря панелите на добра цена.
панелите са тип сандвич OSB полиуританова пяна OSB,канадски панели!.
кои мойе да ми направи конструктивен план,и как се взима разрешение за строеж на такава зграда?
имаме ли в България някакви зак.нормативи,защото носещата конструкция тук са самите панели(в Канада така си строят до 3 етажа)


Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 13:52:01
gurgata Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> здравейте,
> искам да си направя малка къща от SIP панели,мога
> да си намеря панелите на добра цена.
> панелите са тип сандвич OSB полиуританова пяна
> OSB,канадски панели!.
> кои мойе да ми направи конструктивен план,и как се
> взима разрешение за строеж на такава зграда?
> имаме ли в България някакви зак.нормативи,защото
> носещата конструкция тук са самите панели(в Канада
> така си строят до 3 етажа)
>
Колега ,вземи поогледай им характеристиките отново,понеже тука за конструкция се иска якост 20МРа/мм2,а за елементи на носещ зид-камъни и тухли-10 МРа!Няма как полиуретана и ОSB-то да са носещи ми се струва!


Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 14:08:42


При този вариант -на дървена конструкция със сигурност ще ти се върже зара,иначе при сглобени панели ,като носещи стени няма да имаш късмет за проектиране и разрешение за ползване като къща! Разбира се България е страната на неограничените възможности и нищо не трябва да се твърди декларативно! :]
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 14:26:27
Здрасти Фло,
Нещо ме замисли вторият ти пост.
Линкът показва точно къде греши питащият.
Пояснението обаче не ми е ясно - значи ли, че вар. със самоносещи панели, който се предлага от доста фирми (Брацигово основно) е незаконен?
Представяните тук от Николов няколко къщи на колегата jav - Явор (не се мярка напоследък) май също са такива.
Друг е въпросът как ги определяме (къщи/бараки) - за норматива ми е думата?
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 14:54:10
Здрасти Любо !

В ЗУТ са регламентирани сградите-кое какво е и как се категоризира и въвежда в експлоатация! За да стане това се иска и проекта да е изпълнен от проектант с пълна правоспособност за проектиране в строителството,един вид лиценз и те са около 1200 души в България.В работата си те ползват съответните наредби за проектиране в строителството ,издадени от строителното министерство.Качени са на сайта им и не са толкова сложни за разбиране и от неспециалисти!
Та най-общо проект,без печата и регистрационния номер на проектанта не може да мине в общината и да получи строително разрешение.Въпроса е каква е процедурата с модулните къщи-ами реда е общ!Внасят се всички части на проекта в комисията на общината и се чака разрешение за строеж-2-3 месеца! Тука ще вметна,че моя проект с всичките му части тежи 8 кг.хартия!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-15 15:23 от фло.
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 15:22:24
Хайде не ме прави проектант, а кажи.
Според теб реално ли е да се узакони такова строителство без "туй-онуй" под масата?
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 15:25:55
avatar
характеристиките им ще ми ги пратят,
но Фло,
Цяла Америка и Канада,живеят в (НЕЗАКОННИ КЪЩИ)!!!!!!!!
eye popping smiley
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 15:41:53
gurgata Написал:
-------------------------------------------------------
> характеристиките им ще ми ги пратят,
> но Фло,
> Цяла Америка и Канада,живеят в (НЕЗАКОННИ
> КЪЩИ)!!!!!!!!
>


smiling smiley Там са им законни! Тука има други правила! То не значи,че и тука не могат да се узаконят,но трябва да се спазват процедурите,а бюрокрацията е за това -да ги следи! Вече ти казах,че без гредова скелетна конструкция няма да ти се върже зара с узаконяването!Просто няма да намериш проектант да ти изработи и внесе за разглеждане в строителна комисия проект за къща с носещи стени от OSB и полиуретан!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-15 15:46 от фло.
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 16:02:09
avatar
при този вид панели имаме греда 5/9.6/244 см.между панелите,на стом. бет.конст( фундамент) се анкерират талпи 5/15см. слепени с 5/9.6 см.в които влиза панела (122/244/11.8см.)от доло и от горе панела е кух 5 см като между осб има 9.6см.
Аз знам как да си я построя но ми трябва ЧИТАВ ПРОЕКТАНТ.
колкото до якоста на панела на опан и натиск са минали успешно тест в лиц.лаборатория
Re: къща построена с SIP панели(структорни изол. панели)
15-10-2009 - 16:07:36
avatar
Technical Info



Prescriptive Method for Connecting SIP Roofs to Concrete Wall Systems (pdf)
This document contains details for connecting SIP roofs to ICFs and other concrete wall systems used in residential construction.

Prescriptive Method for SIP Wall Systems in Residential Construction(pdf)
This document provides standard specifications for SIP wall systems. Provisions for the International Residential Code Section R614 were based on the Prescriptive Method.

SIP Specification (Word doc)
Generic SIP product specification.

How do SIPs really react in a Fire? (Proven Fire Performance)
Manufacturers across North America have proven the fire performance of SIP systems through some of the most extensive fire assembly testing in the construction Industry. The results of this destructive testing allow documentation of SIP performance under rigorous test standards

Why do SIP Buildings require Mechanical Ventilation? (Actually increase comfort and livability)
As we have insulated and sealed homes to achieve greater levels of comfort and energy independence, Structural Insulated Panels have proven themselves to be the most cost effective and stable method of construction. Although this simplified process of super-insulation has shown positive impacts on the quality, comfort and energy savings of structures, it also created the need for controlled ventilation.

SIPs Outperform Stick & Batt (Oak Ridge National Labs R-Value Test)
When someone says "R-value", what they're really talking about is resistance to heat flow in a given medium, such as fiberglass insulation. The higher the number, the greater the resistance.

SIP R-Values (Calculated R-Values)
Calculated R-values for typical structural insulated panels core types and thicknesses.

Building Testing and Monitoring (Habitat/SIPA/APA Project in Plains, GA)
Air tightness testing of two structural insulated panel houses and a conventional wood frame house. Installation of equipment for long-term monitoring of energy use and environmental conditions.

SIPA Report on the Juneau, Alaska Roof Issue (Questions and Answers)
Press reports have been published concerning moisture damage to SIP (structural insulated panels) roofs on dwellings in Juneau, Alaska. SIPA has investigated this issue in cooperation with industry leading building scientists. This document has been prepared by SIPA to report on the findings related to the field installation of SIPs in Juneau, Alaska.

Do SIPs contain Formaldehyde? (technically yes, realistically no)
The answer to this question is technically yes, realistically no. This is the case because the amount of formaldehyde emitted by the oriented strand board (OScool smiley used in SIPs is less than 0.1 PPM (parts per million).

Whole Wall R-Value Report (pdf)
Scientists at Oak Ridge National Laboratory report their findings from comparative testing between structural insulated panels and other wood frame wall assemblies. The tests measure the thermal resistance of the entire wall, including structural framing members.

Heating and Blower Door Tests (pdf)
Results of heating and blower door analysis of test structures conducted at Oak Ridge National Laboratory. Includes a comparison of SIP and wood-framed test rooms in a Large scale Climate Simulator.




Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход