Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход

Публикувано от Geto 
О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
05-09-2008 - 22:03:45
Такаа, вероятно всички сте чували за така наречените "Зелени стени" (фасади) или "Живи сгради", една мисля интересна и актуална на последък тема. Всички сме се сблъсквали с очарованието на стари къщи обвити в Брашлян, но замисляли ли сме се какъв ефект имат тези "Живи" сгради в/у енергийната им ефективност и климата?
Част от къщата ми на село е обвита в брашлян, така ще направя и с новата си в Банкя, но ми се струва, че повечето хора тук в силният си стремеж за изграждане на ниско енергийни къщи може би ще искат да научат как с минимални средства могат да получат крепка помощ от природата smiling smiley
Някой беше пуснал тема за Пасивните сгради, но с разочарование открих, че родните поборници на екологията обръщат внимание единствено на технически решения, като изолации, системи за отопление и т.н. сами по себеси съсипващи природата sad smiley

Ето няколко факта за ефекта от "Зелените сгради" които може би ще бъдат интересни като начало на дискусия:

1. Създава естествена термо-изолация през лятото и зимата с 25%
2. Бариера с/у UV лъчи
3. Намалява ефекта от мразовития вятър през зимата с до 75%
4. Шумоизолация
5. Общият екологичен ефект е огромен!

Надявам се, че темата ще предизвика интересът ви защото освен другото може да има и голям практичен ефект.

[tbn0.google.com]

С поздрав,



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 22:13 от Geto.
Abu
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
05-09-2008 - 22:49:38
Гето,
то да не беше икономическият ефект, пак си струва заради красотата...
Обаче:
1. Имаш ли представа що буболечки се въдят из тоз гюрлюк?
2. За колко време мислиш да си покриеш къщата - май десетина години ще е реално.
3. Фасадата ти трябва да е от бетон или камък, иначе с времето коренчетата ще разбият мазилката, че и тухлите.
4. Не съм много сигурен, ама май няма да вирее добре на директно слънце и на силен студ - точно южната и северната фасада, дето уж са най-проблемни.
5. Все пак е отровно растение, чувал съм, че много хора са алергични.

Аз имам малко, но е като жив плет - наистина прави много гъста сянка и пази от вятър! Там ми е лятната седянка.
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
05-09-2008 - 23:50:17
Абу,
Има една приказка: " Не може хем душата в Рая, хем к-ра м/у краката" winking smiley

Така е, винаги и във всичко има 2 страни. Бог е създал буболечките преди нас, но толко ли е страшно? Да не говорим, че има растения които по естетствен път ще държат всякакви буболечки далеч от двора ти.
Колкото до времето нали никой не си мисли, че с нас започва и свършва света. Тогава, защо да садиш дърво като не ти ще отмаряш под дебелата му сянката или да чакаш 5 год. за плодовете му. Има растения които за 2-3 години ще се издигнат на повече от 10 м. (офис сградата където бачкам е обвита с брашлян и през топлите месеци израства с 1 м. за малко повече от месец).
Да, така е, коренчетата разбиват мазилката, но има начин и това да се предотврати като създадеш условия същите да не се захващат директно в/у стената. Има 2 простички системи за това. По-добрата е да монтираш нещо като мрежа (скара) на 10 см. от стената, така сградата се предпазва, но има и един друг мн. добър топлоизолационен ефект с образуването на въздушна възглавница между стената и растениетоwinking smiley Другият вариан е значително по-лесен и еФтин: опъваш стомана жица хоризонтално и вертикално, като мрежа и резултата е същият. Защо си мисля, че съм виждал къщи на повече от 100 г. пък все още са си на краката и добре стоятwinking smiley
За виреенето, ще вирее и не забравяй, че не е само брашляна, нали!

Нещо което ми направи силно впечатление идвайки в С. Америка е, че къщите на богаташите винаги са в гора, притиснати от клоните на огромни дървета. Чудех се на това и си мислех като теб за стотиците гадини, липсата на слънчев лъч и т.н. но после разбрах, че чорбаджията не е будала и знае защо winking smiley

Хайде със здраве,
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 00:10:01
Geto,
Разкажи още нещо за богаташите.
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 00:47:45
Партцалев,
Ти го каза там горе в дясно :}
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 01:15:22
Изобщо не е вярно, че се въдят разни буболечки!!! Ефектът е само положителен, пък и, почетете малко повече, бръшлянът отблъсква комари и мухи!
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 01:17:01
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> Нещо което ми направи силно впечатление идвайки в
> С. Америка е, че къщите на богаташите винаги са в
> гора, притиснати от клоните на огромни дървета.
> Чудех се на това и си мислех като теб за стотиците
> гадини, липсата на слънчев лъч и т.н. но после
> разбрах, че чорбаджията не е будала и знае защо

a pital li si se zasto prez liatoto hodiat s puloveri v kusti? ti, purvo pojivei v edna takava kusta, posle ia hvali... ama bez da kluchvash aircon-a
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 01:24:34
avatar
pepa bunardjieva Написал:
-------------------------------------------------------
> Изобщо не е вярно, че се въдят разни буболечки!!!
> Ефектът е само положителен, пък и, почетете малко
> повече, бръшлянът отблъсква комари и мухи!

Мисля си, че трябва да се засади близо до къщата. Ако кореновата му система е дълбока, няма ли да затлачи дренажните тръби?
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 04:56:20
Няма Камелия да ти затлачи никакви тръби. Колкото до буболечките Пепа е абсолютно права. Днеска проверих, няма буболечки, виж пълно е с гнезда на разни птички, но това е по-скоро хубаво smiling smiley
Abu
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 08:01:50
Гето,
Може да няма буболечки, щото пръскат химия - а то е още по-гадно. При мен има паяжини по бръшляна - значи паякът с това се прехранва, ама в книжките друго пишело??? На ей тея гадини явно им идва слаба естествената отрова. А за комарите е направо смешно да се твърди, че бягат от някакви си растения. НЯМА ТАКОВА НЕЩО...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход