Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход

Публикувано от Geto 
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 09:21:03
В Арбанаси като влезеш точно на центъра има такава къща .
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 09:47:26
Парцалев скъпи много ми харесва твоя аватар (картинката де, прилича страшно на един приятел ), не би ли се поделил аз няма да я използувам по форуми искам само да го подразня малко. За всеки случей напомням меила: krutoj@abv.bg
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 10:01:07
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Гето,
> ... НЯМА ТАКОВА НЕЩО...

Най-сетне един трезвомислещ човек.
Гето, стъргал съм коренчетата от стените в продължение на месеци. Съветвам, това да не се пробва в къщи



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-06 10:16 от nickhristov.
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 10:29:59
Ivel,
Ще ти го пратя, но преди това ми дължиш един монитор, че заради твята буболечка си счупих моя!

Пробвай с десен бутон върху аватара.......и после "save image....."



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-06 10:41 от partzalev.
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 10:37:17
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Гето,
> Може да няма буболечки, щото пръскат химия - а то
> е още по-гадно. При мен има паяжини по бръшляна -
> значи паякът с това се прехранва, ама в книжките
> друго пишело??? На ей тея гадини явно им идва
> слаба естествената отрова. А за комарите е направо
> смешно да се твърди, че бягат от някакви си
> растения. НЯМА ТАКОВА НЕЩО...

Оф, аз побързах да кажа на мъжа ми, че му разрешавам да засади! :]
Отде я намери тая гад? sad smiley
Всъщност, северната ми стена е без прозорец- ако там направя скара и после видя зор, мога да я срежа.........въпросът е дали гадините имат навик да напускат местообитанието си?
Abu
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 11:53:29
Тая гад става при мен около 20 см. По принцип е напълно безопасна, а в зоомагазините ги продават като домашни любимци... Врат се абсолютно навсякъде в къщата и ужасно трудно се убиват. Ако можеше да си представиш звука от кукичките им по теракота докато бягат!!! Предполагам около живия плет само се крият и дебнат плячка, а иначе се въдят във влажна почва и по отходните тръби. Т.е. ако ги има, ще ходят и през бръшляна, но не е той причината да се множат.
И преди да му забраниш на мъжа ти озеленяването, нека да повторя, че то си е красиво и само това е достатъчно, за да го направите. Ама не мога да се съглася, когато на разни иначе хубави неща им слагат етикети "био", "еко", "лесно", "ефективно" и т.н., без да се отчитат минусите.
А минусите, както ги нахвърлях, хич не са големи:
1. Буболечки? - Ами на северната стена или при неотваряеми прозорци става.
2. Бавно расте? - Че кой бърза?
3. Руши основата, за която се хваща - ако се предвиди преди засяването някакво по-здраво покритие...
4. Дали вирее на южната или на северната страна - не знам, зависи от климата.
5. Отровен - само съм чувал за такива случаи - домашните животни не са толкова тъпи да ядат отровни растения (някои са!), а за хората нямам достоверна информация. Може би трябва да провериш сама (не да го дъвчеш, а дали ти прави обрив при допир, като си осигуриш подходящ медикамент при евентуален проблем). Нещо ми се върти из главата за восък от бръшлян, дето е много отровен, ама май прекалявам с кафето...
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 15:31:25
Абу,
При нас не се пръска с никакви химии и това е сигурно а гадини няма. И какво сега, искаш да кажеш, че по твоята къща ни паяк мрежа плете, ни буболечка пропълзява?!

А за комарите е направо смешно да се твърди, че бягат от някакви си растения. НЯМА ТАКОВА НЕЩО...
Ето тук хората от незнание правят заключения на които хората живяли преди 100 биха се усмихнали със снихождение winking smiley Съществуват растения които засадени в градината държат на растояние вредители като сърни, елени, други за зайци, за гризачи. Има растения които даже не позволяват появата на плевели в градината, това за комарите също. Всичко това хората са го знаели от опитът на десетки поколения, но е "забравено" от нас съвременните хора защото някой от телевизора или радиото ни промиват мозъците, и как не нали трябва да се продава този Райд, Глайд и всякакви още химикали които ежедневно тровят и увреждат здравето на хората във всяко домакинство. Както и да е, това е вече друга тема и е повече за ентусиасти, нали е по лесно с Райда winking smiley
Поздрав,
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 15:49:37
Интересен момент е също, когато тръгне към покрива и започне да надига керемидите smiling smiley Имахме бръшлян, който дълги години е вървял по стените на къщата (все пак къщата е на 80+ години) и като цяло не се отразявваще добре на мазилката, но предполагам, че при съвремените материали въпросът би стоял по-различно. Така или иначе, ще се събира вода, кал, прах на местата, където клоните контактуват със стената. Абе като цяло сякаш не е толкова за препоръчване.
Аз преди няколко години го отрязах откъм корените - много беше почнал да вреди на мазилката, а керемидите направо си ги надигаше smiling smiley
Abu
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 16:08:25
Напротив, Гето, не мога да се преборя с гадинките, ама химия - никога!!!
Ей сега се зачетох, в Османската империя са садяли на деня Хъзър (нашия Гергьовден) около къщата бръшлян - "да бяга всяка болест". Ефектът ще да е бил колкото чумата е бягала от "люта ракия и чесън" и Дявол от тамян... Абсолютно сигурно е, че не са забравени старите номера да се сеят билки против вредители - я що баби гледат коноп (от хубавия) между доматите по същата причина.
Явно прескачаш с четенето, та да ти кажа и на теб - хубаво нещо е зелената стена, ама не я наричай практична, лесна, екологична или някаква там, тя е просто красива. Има минуси и е добре да се знаят преди да се сади, щото после трудно се реагира. На мен за един дяволски нокът колко ми пили детската лекарка!!! Точно до прозореца на бебето цъфти и миризмата му е буквално опияняваща, а според лекарката това не било добре за детето... Ей на, и аз се постреснах, та целия юни не отварях прозореца там.
Re: О чудо! "Зелени стени" или един балансиран подход
06-09-2008 - 16:43:55
Напротив, Гето, не мога да се преборя с гадинките, ама химия - никога!!!
Абу, викни баячка, или пробвай с леене на куршум. Помня че баба ми така правеше :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход