Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Осветление на помещение

Публикувано от MeXaHuK 
Осветление на помещение
06-06-2008 - 23:10:38
Здравейте, имам един въпрос свързан със количеството осветление на дадено помещение. Някога помня, че четох в една книга, какъв е стандарта но не мога да си спомня.
Въпроса ми е да кажем в помещение 20 кв. м, каква площ трябва да се остави за прозорци?
Re: Осветление на помещение
06-06-2008 - 23:51:58
Май съм срещал за 16 % някъде, ама не съм сигурен.
Ако ти харесва и на 20-25% - няма лошо.
Повече - вече е зор за топлоизолираността и сметката за ток.
Re: Осветление на помещение
07-06-2008 - 12:38:36
avatar
Всичко зависи на къде е обърнато даденото помещение и какво е то?!
Но колкото повече светлина толкова по добре...
Някъде към 18-20% ще е чудесно....
И правете прозорци френски тип-хем голямо хем готино
почит

Чест и почитание
Abu
Re: Осветление на помещение
07-06-2008 - 13:34:12
Верно голям зор! В нет-а ги няма текстовете ни на БДС1786-84, ни на ЕN 12464.
Миналата година някой пита за същото и пак беше така... Затуй ще отговоря по все по-отдалечаващ се спомен - чел съм подобни изисквания в учебник по Хигиена на Медицинския. Ако помня правилно, имаше значение предназначението на помещението и всъщност май ставаше дума за съотношение на светлината вътре спрямо тази отвън.
Re: Осветление на помещение
07-06-2008 - 17:53:00
avatar
Имаше го в нормативите в устава за военна служба на кой по колко въздух и светлина се полага.....
Ама нямам архив-просто зная че тая дивотия там съм я чел...
От друго място не се сещам
Ще се радвам ако съм помогнал
почит

Чест и почитание
Re: Осветление на помещение
07-06-2008 - 20:17:08
Благодаря ви, за информацията. Доколкото си го спомням и аз беше между 15-20%.
Горе-долу толкова ми излиза и ако ползвам оптимално материалът, така, че навярно така ще бъде.
Abu
Re: Осветление на помещение
08-06-2008 - 03:02:56
Аз пък си помислих, че става дума за някакво сложно проектиране... Ако само се чудиш какъв джам да сложиш, заложи по-големи отвори, пък после ги стеснявай, ако са прекалено големи. Прецени на зидария дали в най-отдалеченото кътче е достатъчно светло (можеш да ползваш и фотографски светломер) и тогава прави окончателните размери. Стъклото спира до 25% от светлината, но измазана и боядисана стаята дава допълнително отражение спрямо зидарията, тъй че ако светлината ти харесва на груб строеж, значи ще става и в завършен вид.
Re: Осветление на помещение
08-06-2008 - 07:41:50
avatar
Приятно полагане на стъклата и успех....!
почит

Чест и почитание
Re: Осветление на помещение
08-06-2008 - 11:02:58
По наредба 7 - площа на прозорците е най-малко 1/6 от площа на дневните и 1/7 от площа на спалните, детските, кухните и кабинетите. Това са минимални изисквания. Може да завишите площа на прозорците ако изложението е лошо или има засенчване от дървета, но не много, защото оттам се губи много топлина.
Re: Осветление на помещение
08-06-2008 - 21:09:03
avatar
Както винаги 100 % компетентен....
чест и почитание :]

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход