Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Осветление на помещение

Публикувано от MeXaHuK 
Re: Осветление на помещение
08-06-2008 - 22:13:20
Абу, заповядай
[web.hit.bg]
Abu
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 07:15:43
Мерси! Този текст ми излезе на няколко пъти, но не като ЕН12464. Никъде не се говори за големина на прозорците, но все пак е полезен - поне дава представа на какво да се наблегне. То е ясно, че хората виждат различно, ама сега разбирам как горе-долу се чувства тъста ми като влезе в дневната - първата му работа е да открие пердетата и да включи всички лампи; аз пък непрекъснато спускам пердета и гася лампи - ярката светлина ме дразни. Че така де - 1/6 или 1/7 от помещението за прозорци е минимумът по наредбата, ама е поне два пъти по-малко от моите скромни изисквания за осветеност, пък по-кьоравите направо потъват в мрак.
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 14:54:02
А как се изчислява % на тези прозорци ?
Спрямо общата площ на всички стени, спрямо площа само на външните стени или спрямо квадратурата на стаята (пода) ?

Аз се заинтригувах и си направих някои изчисления ( прозорци / обща площ стени )
= дневна - 13. 5 % юг-изток
= детска - 15% юг-изток
= спалня - 11.7% изток

Абе много малки ми се виждат тези проценти според тези изисквания дето цитирате,
а пък всъщност ми е достатъчно светло навсякъде, дори се чудех дали някои прозорци не са твърде големи....
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 16:20:27
Не го смятай спрямо площта на стените а спрямо площта на самото помещение.
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 16:38:30
Eeeee, то тогава друга песен бе :
= дневна - 28%
= детска - 38%
= спалня - 29%

Сега пък са големи %-те, значи правилно съм се чудил дали да не ги намаля...
Ама свърши вече, здраве да е, поне ще ми е светло.
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 17:15:26
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Мерси! Този текст ми излезе на няколко пъти, но не
> като ЕН12464. Никъде не се говори за големина на
> прозорците, но все пак е полезен - поне дава
> представа на какво да се наблегне. То е ясно, че
> хората виждат различно, ама сега разбирам как
> горе-долу се чувства тъста ми като влезе в
> дневната - първата му работа е да открие пердетата
> и да включи всички лампи; аз пък непрекъснато
> спускам пердета и гася лампи - ярката светлина ме
> дразни. Че така де - 1/6 или 1/7 от помещението за
> прозорци е минимумът по наредбата, ама е поне два
> пъти по-малко от моите скромни изисквания за
> осветеност, пък по-кьоравите направо потъват в
> мрак.


В стандарта не се говори за прозорци, защото става въпрос за изкуствено осветление. Инак си прав - едни обичат да им е светло, други живеят на щори и пердета. Но това е минимум. Като се съобразиш с засенчване, изложения и лични предпочитания, ще видиш колко да завишиш. И аз обичам светло, но много топлина се губи през прозорците. За дневна или детска стая си струва да завишиш площа на прозорците, но за спалня май не. И гледката е от значение - ако ще гледам нечие бельо, не ми е нужен голям прозорец. И пак е до лични предпочитания.
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 17:22:57
Аз бих добавил че е желателно да ориентираш прозорците предимно на юг, югоизток, а другите изложения само малки прозорчета и при нужда. През южните прозорци дори през зимата в слънчев ден влиза доста топлина.
Abu
Re: Осветление на помещение
09-06-2008 - 20:41:37
Ми то се оказа, че съм доста далеч над нормата, ама къщата не съм я строил аз, пък и са ме учили, че прозорец не се затваря без много основателна причина... Майната му на отоплението - предпочитам светлината (и гледката в моя случай)!
Дневна - 33% юг
Спалня (сега детска) - 45% юг и запад, западния ще го зазидам наесен, остават 30%
Кухня - 40% юг и изток
Кабинет (пушалня с компютър де) - 25% юг
Други стаи и стайчета - 20 - 50% само юг
Ще кажете, че такива проценти са прекалени за южно изложение - да, ама над прозорците има тераси 2,5 - 3 м широки, които дават отлична сянка лятото и позволяват слънцето да грее в стаите през зимата.

ПП Днес съм си заплюл терасата на третия етаж да гледам залеза над Варненския залив - напоследък съм скаран с алкохола и ще ближа някаква бира, но наздраве на пиещите!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход