Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пасивна Къща. Що е то?

Публикувано от Don Balon 
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 21:50:49
Мислил съм си, въпреки че съм лаик по въпроса, следното:

Ако първия или приемния етаж е каменен и вграден в земята, то през лятото хладния въздух оттам да се качва към горния етаж - това практикува ли се и ефективно ли е?

Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 22:24:47
По този начин ще охладиш само донякъде. Ще дойде момент в който температурата в сутерена и горе ще се изравнят. Каква точно ще стане температурата зависи от това колко е голяма разликата в двете помещения.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 23:05:47
Нека бъдем реалисти, България откри "изолацията" само преди 5-6 год.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 23:14:18
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> Нека бъдем реалисти, България откри "изолацията"
> само преди 5-6 год
.

Да откриеш нещо е само на половина решен проблем. Как да го използваш???Ето там е проблема. Я ми кажи как се изолира един панелен блок???Лепят отвънка "стиропор"(квото му е там името)5см.!!!и това ще те изолира от външните температури???Как да му направиш и от вътре поне още 10см. изолация като площа му е 65кв.м???
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 03:42:19
Добре де, нали казват,че вътрешна изолация било лошо за "дишането" на стените?
Abu
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 08:19:35
Don Balon,
първите човешки жилища са били пасивни. Имам предвид пещерите и землянките. Те най-малко се влияят от климата и са с най-нисък разход на енергия за поддържане на постоянна температра и влажност. Аз бих се насочил към вкопаване на сградата, не към свръхизолация. 5-10% от площта могат да се пригодят да посрещат атмосферните промени (за осветление, вентилация, вход), останалото - защитено под земен пласт.
Като имате каменен първи етаж/сутерен, защо трябва да има и друг/и етаж върху него? Кой е казал, че вертикалното разпределение на жилищната площ е по-удобно от хоризонталното? Виж, ако искате да правите пасивна къща в градски условия, то е друго нещо...
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 18:10:55
Вие се върнахте не сто, а хиляда години назад. Нормално жилищно помещение може да бъде само над земята!
Abu
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 20:27:08
Нормално жилищно помещение може да бъде само над земята!

... което пък си има негативи. Средно положение има ли? Според мен има. Достатъчен е терен с 10% денивелация на южен склон. На мен много бързо ми омръзна да катеря три етажа с повод и без повод. Твърдо съм за разгъване на един етаж, по възможност на нивото на терена.

ПП Хангарите за едни работи, дето са военна тайна, са направени по същия начин - ориентация север-юг с порти в двете посоки, наполовина вкопани, пръстта от изкопа за засипване отгоре и в резултат по-малки температурни и влажностни амплитуди, по-малки разходи за поддържане на режима в помещението (има си парно и вентилация, ама и без парно не пада под 12-13 градуса). Портата е нещо като 10 на 6 и ако е остъклена, е предостатъчна за слънчево осветяване и за фасада с изглед. А какво чудо е на покрива да си имаш горичка!
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 22:36:42
Абу, това става ама извън населено място. В град не може и дума да стане, в селата-тоже, остава като алтернативен дом нейде из планината!!!Аз подхванах темата за пасивен дом, но явно нещата ще се разтегнат до безкрайност, а и истински пасивен дом действително е много скъпо удоволствие. Затова в последствие реших да разчоплиме някой детайли по ориентирането на къщата, използване слънчевата енергия(без скъпи слънчеви колектори), събиране на дъждовна вода, подгряването и по естествен път, ей такива дреболии, които понякога човек намира за маловажни и ги прескача.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
24-03-2008 - 22:50:30
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> Добре де, нали казват,че вътрешна изолация било
> лошо за "дишането" на стените
?

Гето, на тухлена стена какво и трябва да "диша", изолираш колкото можеш. Дървените стени в Канада "дишат" от външна страна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход