Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пасивна Къща. Що е то?

Публикувано от Don Balon 
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 13:46:04
Те за това и хибридните коли все още са екзотика smiling smiley Но ако човек може да направи нещо за повишаване енергийната ефективност на една къща, то ще е глупаво да го подмине с лека ръка. Енергийните източници вече не само ще поскъпват, но достапът до тях ще се ограничава. Същото и в по-голяма степен се отнася за водата (H2O). Ето, ако имаш 500 кв.м. поляна и за да я подържаш зелена като канадска ливада smiling smiley иска обилно поливане поне през ден. А ако имаш зеленчукова градинка, цветя, какво ще правиш? Поливане с чиста питейна вода в България е грях!

В тази насока моя архитект ми предлага да се направи едно водосъбиране на дъждовни и др. води в нарочно изградена бетонна цистерна от където да си поливам градината. Намирам го за мн. мн. добра идея.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 15:35:53
Пешо, а в обратното на перпетумобиле вярваш ли? Зимата да отопляваш околната среда а лятото да я охлаждаш??Ние не говорима за безкрайно скъпи съоръжения, а за максимално използване на слънчевата енергия зимата разполагайки прозорците правилно, тяхното засенчване лятно време, събиране на дъждовна вода, подгряване на вода използвайки слънчевата енергия, а не скъпи слънчеви колектори, проточнен бойлер за зимата, готвене извън къщата лятно време, изолацията е нещо задължително, не е нужно да е пръскана. Все простички неща които човек понякога забравя. Както казах в другата тема, проветряването на основната жилищна площ е доста "трики", хем да не губиш температурна разлика, хем да е чист и проветрен въздуха. Това няма да стане ако не се вложат "малко" пари. Тук човек трябва да направи разумен компромис м/у ефтино и ефективно. Отопление ще има, никой не казва че няма нужда, но ако си свършил домашната работа по горните точки, няма да ти се налага да търсиш скъпи решения за това.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 18:12:46
Изолацията - ясно, отоплението - ясно, но за вентилацията досега не чух от никой как се прави на пасивна (или нискоенергийна) къща
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 18:26:10
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Изолацията - ясно, отоплението - ясно, но за
> вентилацията досега не чух от никой как се прави
> на пасивна (или нискоенергийна) къща


Булхоумс, решения има доста, но някой от тях изискват и доста пари. Топлообменици в които излизащия топъл въздух подгрява влизащия студен въздух, изчисления според обема на жилищната площ, колко въздух да се "издиша" навън и колко да се "вдиша". Има и решения със специялни филтри с които вместо да "издишаш" въздуха навън, просто го пречистваш. Според мене обаче едно много добре изолирано жилище няма да има проблем с кондензацията понеже липсват студени стени, остава само да се пребориш с кондензата от банята, пералното и готвенето, за което ще трябва да изразходиш малко ел.енергия. Според мене това е една много интересна тема по която има какво да се работи.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 19:01:52
bulhomes
Тия "вентилатори" с топлообменник се наричат рекуператори. Виж на чичо Google за повече инфо.

Аз се бях навил по 1 време , ама от офиса на Тошиба като ми казаха че за 1 цената е 1500 лв, а на мене ми трябва за 3 стаи - бързо-бързо се отвих от идеята си.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 19:20:50
Наскоро споменавах за рекуператорите в друга тема. Бях пуснал и запитване на един вносител за подробности, но не ми отговори, в другата тема също никой не обърна много внимание. Преди около 2 години една фирма за отопление ми напомни, че вентилацията е най-сложното от ОВ-то и че рядко се прави и е прав. Вентилацията трябва да осигурява не само липсата на конденз, но и миризми - цигари, тоалетни и т.н. Предполагам, че в пасивната къща не бива да се пуши, ама то нали трябва и кислород да влиза...
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 20:41:47
HVAC(Отопление Вентилация Климатик) това е една цяла наука в строителството която е почти неприложима за БГ в същия вид в който я виждам в Канада, поради разлика в начина на строене. Това предполага висящи тавани за да се скрие въздуховодната с-ма, ама там където върви в стената как ще стане с тези тухлено-бетони строежи...главата не ми го побира. Освен ако стените се правят двойно по дебели и кухи!!! С риск да си навлека гнева: Пасивна, нискоенергийна, високоефективна или както и да я наречем една къща, за да е наистина такава трябва да е от дърво.
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 20:49:51
Откакто излезе гипскартона вече лесно можеш да скриеш въздуховодите
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 20:57:47
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Откакто излезе гипскартона вече лесно можеш да
> скриеш въздуховодите



Да така е но все пак...25см. тухла плюс 15см. скара за гипсокартон за да скриеш тръбите???
Re: Пасивна Къща. Що е то?
23-03-2008 - 21:13:05
Обикновенно в таванните ъгли няма нищо и не пречат там
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход