Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
28-03-2008 - 18:02:12
Дам, нямаше ме няколко дни и чак сега чета форума и опитите да бъда оплют!
esinka, връщам се от презентация на новото поколение котли Vaillant и трябва да ти кажа, че е направено много за обезшумяването - голямо напряганв беше с колегите за да иб чуем звука!
stefan nankov, наистина трябва да провериш при доставчика на котела си за подобен термостат от същата марка от друга фирма няма да ти свърши работа.
2v6 , предполагам че познанията ти по електроника са повече от моите и се изненадах от пропуските ти във връзка с дистанционното управление на котлите, но признавам, че повече се изненадвам от ироничното ти отношение. Vaillant например предлагат поне 5-6 модела термостати в ценовия диапазон от 60лв до 400лв(за безкабелни), които стават на всички модели котли, но вършат различна работа, като управляват модулацията само тези от 200лв нагоре, а по-евтините са ON/OFF - специално се поинтересувах от регионалния сервизен специалист! Котлите Hermann имат изведен от платката кабел, на който се монтират само техните термостати и предлагат два модела - от 160 и 400лв, които стават на всички модели. Ако сложиш обикновен универсален термостат няма да получиш модулация. Immergas също имат няколко термостата, всеки от които става на точно определени модели котли. Знам, че и Mora имат такива термостати - дори и безкабелен. Аз така и не разбрах твоето мнение - дали смяташ, че с всеки термостат може да се управлява модулацията на пламъка, или пък мислиш, че нито един не става? То ясно, че контролера управлява модулацията, ама нали трябва да получава адекватни сигнали?
Quote

Използването на такова дистанционно с регулиране на температурата на котела означава, че котела ще работи при ниска температура когато в стаята е топло. С това ЛазарГ си противоречи, щото преди твърдеше че котела трябва да работи само на висока температура...

Изобщо не съм твърдял, че котела трябва да работи само на висока температура, а на против - твърдял съм винаги, че трябва да се прави така, че котела да модулира, а не да включва/изключва, за да искаме от него икономична работа. Другото, което твърдя е, че при некондензен котел инсталацията трябва да се пресмята като високотемпературна, което не значи, че котела трябва винаги да е на MAX (не ме карай да се самоцитирам назад) - знам, че правиш разлика между двете неща.
Re: Моля за съвет за газови котли
29-03-2008 - 01:31:39
Моля за съвет.

предстои ми да се газифицирам, като имам мезонет по 60м2 на етаж, проектната отоплителна мощност е 15кв, имам и 2 бани.
колебая се между следните варианти:
1. двуконтурен котел 6-20кв
2. същия но едноконтурен с 120л бойлер.

инсталатора ми предлага немски котел - Junkers 6-20кв/10л за мин.
за първия вариант цена 1460лв, а за втория с програматор и бойлера около 2400лв.

Кой вариант е за предпочитане?тези 1000лв не са ли излишен разход?
накой ползвал ли ги е и има ли впечатление от тях?
Re: Моля за съвет за газови котли
29-03-2008 - 19:28:36
Вторият вариант е за предпочитане във всяко отношение:
1) Програматор ще ти трябва и за двуконтурния котел
2) Има и по-евтини бойлери - не е задължително да е Junkers, с което цената пада доста
3) Един душ харчи 8л/мин и ще почувстваш дискомфорт при къпане ако се пусне чешма
4) избягваш запушване на топлообменника за БГВ от котлен камък
Re: Моля за съвет за газови котли
29-03-2008 - 22:06:18
Благодаря на LazarG,

дали можеш да ми кажеш какъв бойлер да взема за да намаля цената? този е квадратен и стои под котела. на картинка не изглеждаше зле.
Ще съм благодарен ако някой може да ми даде отзиви за котела.
Re: Моля за съвет за газови котли
29-03-2008 - 22:23:18
Става всеки бойлер със серпентина - и на Елдом, и на Сънсистем. Колкото по-мощна е серпентината, толкова по-добре! Може да бъде и в банята или където ти е удобно.
Re: Моля за съвет за газови котли
30-03-2008 - 14:37:48
Малко офтопик. Засега предпочитайте бойлери от неръждавейка или емайлирани по способа на сухото емайлиране. Засега Елдом единствени все още произвеждат с мокро емайлиране(е те си правят и неръждавейки, които определено не можеш им намериш кусур), скоро май са закупили и другата технология но не се знае кои модели с коя линия ги произвеждат. Елдом определено е сериозна фирма, с много добър контрол на производството, но има неща които ме съмняват ...
Re: Моля за съвет за газови котли
31-03-2008 - 11:30:41
inging Написал:
-------------------------------------------------------
> Моля за съвет.
>
> предстои ми да се газифицирам, като имам мезонет
> по 60м2 на етаж, проектната отоплителна мощност е
> 15кв, имам и 2 бани.
> колебая се между следните варианти:
> 1. двуконтурен котел 6-20кв
> 2. същия но едноконтурен с 120л бойлер.
>
> инсталатора ми предлага немски котел - Junkers
> 6-20кв/10л за мин.
> за първия вариант цена 1460лв, а за втория с
> програматор и бойлера около 2400лв.
>
> Кой вариант е за предпочитане?тези 1000лв не са ли
> излишен разход?
> накой ползвал ли ги е и има ли впечатление от
> тях?

Съветвам те, ако ще избираш вторият вариант с друг водосъдържател който не е от Junkers, да се съветваш с инсталатора си. Ако сложиш друг бойлер примерно Дипломат, как точно ще се управлява, каква автоматика или схема на свързване и управление може да ти предложи. Тоя програматор не случайно влиза в комплекта.
Най-вероятно комплекта включва и автоматиката между котела и бойлера на Junlers като програматора управлява съвместната им работа.

Просто се увери че инсталаторът ти знае какво прави!!!

Успех!
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
31-03-2008 - 19:09:48
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> Повечето стайни термостати, дето се продават не
> управляват модулацията, а са просто ON/OF, което
> много намалява ефекта от тях. Съвсем друга
> приказка са термостатите, управляващи модулацията
> на на пламъка.

...
> дори и безкабелен. Аз така и не разбрах твоето
> мнение - дали смяташ, че с всеки термостат може да
> се управлява модулацията на пламъка, или пък
> мислиш, че нито един не става? То ясно, че
> контролера управлява модулацията, ама нали трябва
> да получава адекватни сигнали?

Не говорим за контактни термостати, а за такива управляващи, макар и косвено пламъка.

Можем ли да приемем, че не дистанционното управлява модулацията, а само задава режима? Под режим се разбира температурата на изходната вода. Контролера в котела определя модулацията на горелката.

Въпроса е защо са по-добри тези дистанционни от контактен термостат? На мен ми е ясно, но моето обяснение е в несъгласие с теб. Какво ти е мнението?


Re: Моля за съвет за газови котли
31-03-2008 - 23:47:14
inging Написал:
-------------------------------------------------------
> Моля за съвет.
>
> предстои ми да се газифицирам, като имам мезонет
> по 60м2 на етаж, проектната отоплителна мощност е
> 15кв, имам и 2 бани.
> колебая се между следните варианти:
> 1. двуконтурен котел 6-20кв
> 2. същия но едноконтурен с 120л бойлер.
>
> инсталатора ми предлага немски котел - Junkers
> 6-20кв/10л за мин.
> за първия вариант цена 1460лв, а за втория с
> програматор и бойлера около 2400лв.
>
> Кой вариант е за предпочитане?тези 1000лв не са ли
> излишен разход?
> накой ползвал ли ги е и има ли впечатление от
> тях?
>
Здравей,

това което мога да ти кажа е че от няколко месеца съм с такъв Юнкерс - Бош (20кв, проточен) и съм доволен (не че имам база за сравнение с друга марка - това ми е първият котел).
Моето жилище е по-малко (70кв.м.) с една баня и ми върши чудесна работа - майсторът ми го сложи в кухнята, в едно шкафче и заспа. Не съм имал ядове да чукна на дърво.

При положение, че ти си с 2 бани, най-добре послушай LazarG и си вземи с бойлер. На мен 20кв ми вършат чудесна работа, но с 2 бани ми се струва, че ще е проблемно. А и цената на котел с бойлер и програматор, както казваш е поносима - 2400 лв - проточен на Вайлант мисля, че излизаше горе-долу толкова, като си правих ценово проучване преди 2-3 месеца.

Дано съм ти бил полезен!

Re: Моля за съвет за газови котли
01-04-2008 - 08:23:29
omaripi Написал:
-------------------------------------------------------
> Съветвам те, ако ще избираш вторият вариант с друг
> водосъдържател който не е от Junkers, да се
> съветваш с инсталатора си. Ако сложиш друг бойлер
> примерно Дипломат, как точно ще се управлява,
> каква автоматика или схема на свързване и
> управление може да ти предложи. Тоя програматор не
> случайно влиза в комплекта.
> Най-вероятно комплекта включва и автоматиката
> между котела и бойлера на Junlers като
> програматора управлява съвместната им работа.
>
> Просто се увери че инсталаторът ти знае какво
> прави!!!
>
> Успех!


Според мен просто става дума за седмичен програматор - не виждам място за някакъв друг програматор. Бойлерът може да се върже към котела без всякаква автоматика - като обикновен радиатор, а може и през трипътен вентил със задвижка, какъвто някои производители спестяват да сложат за поевтиняване на котела Не съм сигурен дали този Junkers го има или трябва да се слага допълнително, което ще оскъпи системата с 200-300 лв. Ако ще е през трипътник, трябва и термосонда в бойлера, а не всички бойлери имат място за такава.



2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Не говорим за контактни термостати, а за такива
> управляващи, макар и косвено пламъка.
>
> Можем ли да приемем, че не дистанционното
> управлява модулацията, а само задава режима? Под
> режим се разбира температурата на изходната вода.
> Контролера в котела определя модулацията на
> горелката.
>
> Въпроса е защо са по-добри тези дистанционни от
> контактен термостат? На мен ми е ясно, но моето
> обяснение е в несъгласие с теб. Какво ти е
> мнението?


Вчера бях при колегите от БГ Терм и погледа ми се спря на няколко изложени термостата Хъниуел с цени между 100 и 200лв. Попитах кой от тях управлява модулацията, а те ми отговориха, че нито един от тези не става и ми показаха такива, дето стават - бяха на Иммергаз, но казаха, че стават и за всякакви., което ме озадачи и взех на диск информацията за всичките им термостати, но не съм я разглеждал.
Естествено, че модулацията се управлява от контролера, но трябва да се знае точно между кои клеми (крачета или др.) да се върже термостата, който трябва да е съвместим по характеристики, с дву- или трижилен кабел и т.н.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-01 08:26 от LazarG.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход