Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
17-03-2008 - 22:12:40
Quote

omaripi Написал:
-------------------------------------------------------
> ... Много добре знаете че най-добър КПД имат когато
> работят на Пълна Мощност, т.е. съотношението на
> вложената и приетата топлина е най-оптимално по
> отношение на разхода на газ и отдадената реална
> енергия във водата...

Аз това не го знам. Може би защото имам на предвид само новите котли.
Ти само за котли отпреди 30 години ли говориш?
Чел ли си това:
http://viessmann.hit.bg/ts-condensing-technology.pdf

На страница 8 горе има графика за ефективността (КПД) на три типа котли. Само тези отпреди 1975 са дадени с най-високо КПД при пълна мощност.
Кондензните са с най-високо КПД при натоварване под 10%.
Нормалните - около 10-20.

Иначе за накъсаната работа си прав. Този ефект може да се намали не само с увеличаване на обема на водата в системата. Алуминия има много по-добър акумулиращ ефект. Масивни алуминиеви радиатори могат да допринесат за по-равномерна работа.

Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 13:35:03
2v6 Написал:

> Аз това не го знам. Може би защото имам на предвид
> само новите котли.
> Ти само за котли отпреди 30 години ли говориш?
> Чел ли си това:
> [viessmann.hit.bg].
> pdf
>
> На страница 8 горе има графика за ефективността
> (КПД) на три типа котли. Само тези отпреди 1975 са
> дадени с най-високо КПД при пълна мощност.
> Кондензните са с най-високо КПД при натоварване
> под 10%.
> Нормалните - около 10-20.
>
> Иначе за накъсаната работа си прав. Този ефект
> може да се намали не само с увеличаване на обема
> на водата в системата. Алуминия има много по-добър
> акумулиращ ефект. Масивни алуминиеви радиатори
> могат да допринесат за по-равномерна работа.
>
>

Здравей,
Принципите които съм посочил се отнасят за конвенционални, атмосферни, некондензни и най вече стенни газови котли! Мога да те уверя, че концепцията относно горивните процеси на този тип котли с атмосферна горивна камера е същата и днес... Просто нещата се усъвършенстват по отношение на горивните процеси, топлинните загуби, нови модели газови клапани, нови модели топлобменници, нови електроники, съчетаващи допълнителни функции за следене на входящи изходящи температури, модулации на вентилатори...помпи и т.н.

В основата обаче на всички е заложен следния принцип - изгарянето на горивната смес (въздух +газ) се извършва в горивна камера, чиито обем е константна величина. Обемът не тези горивни камери се изчисляват, така че да се получи максимално най-идеалната смес от единици въздух и единици газ при пълна мощност на котела - пълно горене, най-ефективно изгаряне на газта. Затова при пълна мощност този тип котли имат най-висок КПД по отношение на горивните процеси.

Защо им пада КПД когато работят в модулиращ режим или не на пълна мощност?
Защото единиците въздух които се варват в горивната камера чрез вентилатора са същите както при пълна мощност но единиците газ подадени от газовия клапан в горелката не са - имаме по бедна смес - непълно горене и влошено КПД.

Кондензните котли, освен че използват латентната енергия на изгорелите газове, при тях има така наречените примекс горелки, предварително смесообразуване на единиците газ и въздух максимално близки до пълното изгаране на газтта! което значи че взависимост от количеството газ което се подава от газовият клапан се подава пропорционално количество въздух. Това спомага за високото им КПД дори когато не работят в нискотемпературният (кондензден) режим 50/30.


Примерът който си посочил е правилен (фиг 8) само ,че не си обърнал внимание че тук става въпрос за съвсем друг вид котли:
- първата графика е за кондензен котел на газ - това я ясно!
- втората обаче хората имат предвид Low temperature boiler (нискотемпературен котел, който обаче е floor standind и за гориво използва мазут ). Хората после са обяснили, че поради калоричността на различните видове горива се получават разликите в стойностите на ефективността.
- третата графика показва атмосферните (некондензни) стенни котли, които са най масовите, най евтините и разпространени!

Просто хората са показали от коя година е концепцията, но нещата непрекъснато се усъвършенстват в детайлите и архитектурите на възлите и блоковете на котлите!
winking smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 15:18:34
Здравейте!Предлагат ми да монтирам котела на незатворена тераса.Възможно ли е и дали е удачно?Има ли значение какъв е котела - предлагат ми Фероли.Благодаря Ви предварително!
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 16:02:08
iddi Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте!Предлагат ми да монтирам котела на
> незатворена тераса.Възможно ли е и дали е
> удачно?Има ли значение какъв е котела - предлагат
> ми Фероли.Благодаря Ви предварително!


Просто забрави!
Какъвто и котел да сложиш на неостъклена тераса, дори има и такива специално за външен монтаж ще береш ядове....котела има функция против замръзване, обаче замръзват входовете и изходите на отоплението и БГВ.

Иначе какво да ти кажа за Фероли.... уж "италиански" котел, произведен в Китай, без автоматичен байпас, с пластмасови водни пътища (тръби), Собствен патентован Топлообменник битермичен, но с много малко спираловидно сечение на вътрешната тръба за БГВ и проблеми. Това се отнася поне за модела който най-масово се продава в България. Ако може да специфицираш за кой модел става въпрос?

При закупуваянето на какъв то и да е уред трябва да се разглежда цялостното стойностно предложение, което включва:
- технически характеристики (функции на уреда,мощности, КПД, програматори, режими)
- сервиз (местен, дистанциран, наличие на рез. чести цена на резервни части, ангажименти, профилактика)
- цена

Не случайно цената трябва да е на последно място! Ако мимате съмнения или неяснота относно някое от горните условия просто потърсете друго мнение!
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 16:19:33
За Фероли бе само идея/били икономични/ -без определен модел.Друго което ми препоъчаха -Радиант RSF 20 или RBS 24mini.Смятам да изградя кутия от итонг с изолация - така става ли?Просто там пасва идеално котела.
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 16:38:43
Май ще си пазариш от Овъргаз? :ami:

Кутията с изолацията става, ..... ако имаш дстатъчно място на терасата!
Но ако се монтира в кухнята според мен е най-удачно.... въпрос на място... сметки и вкус...

Колкото до икономията... и "най-хубавия" (за много хора това значи най-скъпия-което не е така) котел да сложиш на зле сметната, неправилно оразмерена, съобразно топлинните загуби на жилището ти, какато и подходящи топлоотдаващи тела, седмичен програматор по стайна температура... просто ще се разочароваш!

Отоплителната система и нейното управление, е ключова за оптимален разход.

С други думи ако сложиш Жозе Мауриньо за треньор на ФК "Светкавица" Търговище и очакваш да спечели шампионската лига..... :}
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 16:56:52
Благодаря за напътствията - имаме месец да мислим.А за Радианта препоръката е от собственик/но и работещ в Овергаз/.Имаш ли мнение за тези модели?
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 17:42:58
smiling smiley ми какъв да е smiling smiley естествено, че работещ в Овъргаз!
Всеки си хвали стоката!

Радиантчетата.... стават, малко са старички като модели и газовите им клапани са старички... упаравението е добро.

Основната разлика е RBS e битермичен а RSF e с разделни топлообменници, и двата модела няма с какво да те впечатлят нито с КПД, нито с дебит на БГВ, но си имат всечки защити и функции..........

Относно типовете топлообменниците съм писал по-нагоре.... имай в предвид, че битермичният топлообменник на радиант няма нищо общо с новите разработки, поради това, че е модел... 2001 (може да се бъркам за годината) година.

Сега: сервизът - Овъргаз??? Много добре се усведоми кой, кога и как ще сервизира, щото практиката на Овъргаз относно сервизиране е малко порочна! Един монтира Друг пуска трети сервизира , четвърти незнам си кво...

Резервните части... Практиката показва... че я ги имат я ги нямат, цените им са поносими!

Цената на котлите е добра!

За всичко това си направи собствено проучване!
В кой град си? Може да ти препоръчам колеги с които да се посъветваш!
Re: Моля за съвет за газови котли
18-03-2008 - 18:02:38
асеновград
Re: Моля за съвет за газови котли
19-03-2008 - 10:29:16
Съжелявам, не мога да ти помогна!


..... Малко в страни от темата но ми направи впечатление, че ТЕСИ се дистрибутира от Рувекс. Това е доста ги дърпа напред от гледна точка на сервиза smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход