Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Климатикът и влагата в климатизираното помещение

Публикувано от Zrfv 
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
03-11-2009 - 22:53:46
elissa Написал:
-------------------------------------------------------
> фло Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ако и аз се направя на
> интелигентен[/b...................................
> ....
>
> Няма нужда! Интелигентният народ чете! От малко се
> разбират. Ще схванат 10-те!
>
> - - - - - - - - - -


smiling smiley Скромно отбелязвам!То аз си знам,че съм около нивото на интелигентност за да дам мнение за климатика,ама викам да се напъна още малко,въпреки ,че влагата по ме дърпа някак си!
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
03-11-2009 - 23:30:45
Драги съфорумници, нека оставим настрана приборите за стимулация на ерогенните зони и паралелите с климатичната техника! smiling smiley

Любо, интересно ми е на какъв принцип точно са тези 'осушаващи' климатици. Имаш ли повече информация? дали не е просто търговски трик? При размразяването на външното тяло при неинверторните климатици страничен ефект е и осушаване на вътрешния въздух, защото за дадения момент климатикът обръща режимите и реално охлажда вътре. Дали не е на тази база нещо осушаването
Климатъкът осушава, но само при охлаждане. В режим на отопление реално се осушава, ама не в помешщението, а външния въздух, но масово се шири заблудата, че климатиците осушават по принцип. Наскоро една бояджийка се блещеше насреща ми, когато взех да и обяснявам, че няма много смисъл да се пуска на отопление климатикът за по-бързо съхнене на боята при условие, че прозорците са затворени, а на охлаждане smiling smiley
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
03-11-2009 - 23:35:48
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------

> Наскоро една бояджийка се блещеше насреща ми,
> когато взех да и обяснявам, че няма много смисъл
> да се пуска на отопление климатикът за по-бързо
> съхнене на боята при условие, че прозорците са
> затворени, а на охлаждане


eye popping smiley Понеже и аз се облещих-вземи,че обясни!
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
03-11-2009 - 23:49:11

Обяснете го така:

Като се изкара една бутилка от хладилника, какво се случва с нея? Освен, че ще бъде изпита. :]
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
04-11-2009 - 00:16:47
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> > Обяснете го така:
>
> Като се изкара една бутилка от хладилника, какво
> се случва с нея? Освен, че ще бъде изпита.
>
Аз като горещ последовател на сънния метод на образователната система,на сутринта ,след като съм изпил въпросната бутилка и застанал пред крана на чешмата,вперил мътен поглед в капките бих си спомнил смътно,че водата има три агрегатни състояния-лед,течност и пара!После щях да си спомня ,също смътно за точката на оросяване/конденза/ и ,че ако работи климатика на топло той,ще изкара повече влага от стените по тази причина.Бояджийката правилно се е блещила, ще си помисля! Ще си спомня ,че в пълна чаша с вода има една молекула вода,както и морето е от една молекула вода/Н2О/!Жажда!

*drunk* А ,бутилката! Сетих се- тя се изпотява защото е студена и контактната повърхност с въздуха го кара да отделя вода,както следва да направя и аз след такъв експеримент! *drunk* Бих сложил нова бутилка в хладилника! *drunk*
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
04-11-2009 - 01:51:02
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Muza Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > > Обяснете го така:
> >
> > Като се изкара една бутилка от хладилника,
> какво
> > се случва с нея? Освен, че ще бъде изпита.
>
> >
> Аз като горещ последовател на сънния метод на
> образователната система,на сутринта ,след като съм
> изпил въпросната бутилка и застанал пред крана на
> чешмата,вперил мътен поглед в капките бих си
> спомнил смътно,че водата има три агрегатни
> състояния-лед,течност и пара!После щях да си
> спомня ,също смътно за точката на
> оросяване/конденза/ и ,че ако работи климатика на
> топло той,ще изкара повече влага от стените по
> тази причина.Бояджийката правилно се е блещила, ще
> си помисля! Ще си спомня ,че в пълна чаша с вода
> има една молекула вода,както и морето е от една
> молекула вода/Н2О/!Жажда!
>
> А ,бутилката! Сетих се- тя се изпотява защото е
> студена и контактната повърхност с въздуха го
> кара да отделя вода,както следва да направя и аз
> след такъв експеримент! Бих сложил нова бутилка в
> хладилника!


:] :] :] :} :} :}
Е, и това, ако не беше изчерпателно и "над средното интелектуално равнище!" ... то не остана ... ! :] :] :]

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Abu
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
04-11-2009 - 07:37:25
Фло,
Знам, че най-ефективно се свалят стари тапети като се намокрят и се затопли яко стаята. Ако мокра боя се "запари" по същия начин, можеш да си представиш ефекта!
Ако ще се помага на съхненето, затоплянето трябва да е съпроводено с регулярна вентилация.
Поддържането на ниска температура ще възпрепятства образуването на водни пари (влагата ще си стои като вода там, където е) до втвърдяването на покритието. После да си съхнат и стени, и подове и т.н., но вече няма да отмиват боята и да си личат вадичките.
Според мен разликата е основно в това, че охлаждането много забавя движението на пари и не им позволява да оставят отпечатък върху прясната боя. Т.е. проблемът не е дали е сухо или влажно помещението, а дали влагата се отлага в големи количества върху боята и я мие.
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
04-11-2009 - 08:13:22
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Zrfv Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Наскоро една бояджийка се блещеше насреща
> ми,
> > когато взех да и обяснявам, че няма много
> смисъл
> > да се пуска на отопление климатикът за
> по-бързо
> > съхнене на боята при условие, че прозорците
> са
> > затворени, а на охлаждане
>
>
> Понеже и аз се облещих-вземи,че обясни!

Вярно, че мисълта по време на писане на поста ми не е била от най-гладкотечащите smiling smiley Чак аз се затрудних да си схвана снощната идея smiling smiley
Обяснявах й, че няма ефект да оставяме климатика на отопление, за да изсъхне по-бързо боята, а ще е далеч по-ефективно да го оставим да охлажда. Идеята беше да станат по-бързо готови за втора ръка стените.
Беше тази пролет. Температурите бяха достатъчно високи, за да е ефективен процесът на охлаждане (обезвлажняване)
Надявам се да съм бил по-експлицитен този път, казано на чист български :]
Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
04-11-2009 - 15:13:51
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------
Любо, интересно ми е на какъв принцип точно са
> тези 'осушаващи' климатици. Имаш ли повече
> информация? дали не е просто търговски трик?


Не съм много навътре с климатиците, но принципно е както го писах, пък и ти разсъждаваш аналогично. Не изключвам и "търговски трикове".
Ето малко търговска инф., в която не съм вниквал докрай

При размразяването на външното тяло при неинверторните
климатици страничен ефект е и осушаване на вътрешния въздух, защото за дадения момент климатикът обръща режимите и реално охлажда вътре.


Това с "обръщането на режимите" мисля, че го ограничават - затварят вътрешното тяло, а размразяват с ел.енергия - не съм на 100% сигурен. Тъпото е, че независимо как се постига, за размразяването си трЕбе енергия, която рядко се споменава в рекламите за ефективност при отопление.

При влагата е същата работа - свежият и сух, но студен въздух си иска допълнително нагряване (разходи).
По-икономични са интериорните осушители - там енергията от охладения въздух се ползва за обратно подгряване след осушаването. Тук пък не ми харесва "връткането" на замърсен въздух покрай влажни повърхности.
Макар и по-скъпо, предпочитам освежаване/проветряване/вентилация, по възможност с рекуператор, ако излиза сметката - влагата не е единственият важен параметър.

Re: Климатикът и влагата в климатизираното помещение
05-11-2009 - 21:48:16
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Не съм много навътре с климатиците, но принципно е
> както го писах, пък и ти разсъждаваш аналогично.
> Не изключвам и "търговски трикове".
> Ето малко търговска инф., в която не съм вниквал
> докрай
SARARA - модул за изсушаване.
"Нестандартното в модула 'САРАРА' се дължи на факта, че DAIKIN смесва хладния и вече сух въздух с топъл (режим на обезвлажняване с повторно подгряване) с което се избягва преохлаждане на помещението. От техническа гледна точка подходът в гениално прост - клапани разделят вътрешния топлообменник на две зони - студена за отнемане на влагата и топла за възстановяване на температурата на сухия въздух спрямо зададената от дистанционното управление."

Звучи интересно, но тогава как се изчисляват COP?! На подобен принцип действат автомобилните климатични системи за ударно премахване на изпотяване по стъклата, но там топлата вода е 'без пари', докато тук се харчи ток и за едното, и за другото.


> При размразяването на външното тяло при
> неинверторните
> климатици страничен ефект е и осушаване на
> вътрешния въздух, защото за дадения момент
> климатикът обръща режимите и реално охлажда
> вътре.
>
> Това с "обръщането на режимите" мисля, че го
> ограничават - затварят вътрешното тяло, а
> размразяват с ел.енергия - не съм на 100% сигурен.
> Тъпото е, че независимо как се постига, за
> размразяването си трЕбе енергия, която рядко се
> споменава в рекламите за ефективност при
> отопление.

Така е. Затова казах,че се отнася до старите, конвенционални климатици, защото е отживелица един вид. Предполагам, че подгревът с реотан не се различава като разход на ел. енергия при краткотрайно обръщане на режима за размразяване, а е най-малкото по-бърз и ефективен.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход