Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Да депозира ли фискалния резерв правителството в български търговски банки

Публикувано от Naskata 
Жоро,

Икономическата активност пада, спор няма , оборотите също. Но банките не ги мисли, там се плаща и не малко на цели екипи да търсят начини и начини се намират, ето, ако погледнеш отчетите, макар увеличаване на процента на лошите кредити, банката компенсира вноските с повишаване на комисионни по други операции, въвеждане на разнообразни услуги, струващи стотинки, но носещи пари, сериозна оптимизация на разходите - ами Райфа например безплатно въведе услугата електронна поща- за една заплата месечно стои една кака и цял ден сканира суифтове и парагони и ги качват в електронното банкиране. И клиента доволен, че не ходи да ги взима периодично, и банката доволна, че пести от хартия, време за подреждане по папките на клиентите и т.н.... Примерно. Други махат такса упревление, ама такса предсрочно погасяване е не върху остатъка по кредита, а върху цялата сума, може да е абсурдно, но факт. И т.н.
Всеки гледа да оцелее, е, банките и да се развиват.
основните им приходи носят потребителските кредити и картите, там е голямото лапане, не ипотеките. Ипотеките не са малко, но са разсрочени доста напред като кешфлоу и засега не са проблем, не напразно от ЦБ постоянно повтарят, че проблеми с ликвидността и здравето на банковата система в БГ няма. А и рейтинговите агенции го потвърждават, виж къде ни отиде рисковата премия, ако тук можеш да се съмняваш в политическа пристрастност, те поне са обективни анализатори на икономически дадености...

Да поскъпнаха немалко нискоеластични стоки, но не толкова, колкото им се искаше на производителите и най-вече търговците. Но не толкова заради повишена себестойност, колкото заради повишения контрол за светъл оборот и/или лакомия. Почнаха и номерцата с надлъгването с потребителите при малки разфасовки, нищо ново под слънцето, ненапразно в Европа хората ходят единия ден на уикенда до супера в края на града - излиза наполовина , а и си правят излета.
Ми то не може само лъскавото на другия живот, върви с помията, бедността, престъпността и пр, и тук понеже всички сме братовчеди властта не работи и става хаос. Трябват ни още годинку за да се сложи ред.
Naskata Написал:
-------------------------------------------------------
> harmanja Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > БГ банките може да отнесат няколко милиарда
> под
> > масата
> > БГ банкиоте да не им се вярва много
>
>
> Тази опастност отмина. Сега е по-вероятно да
> внасят милиарди, защото банките майки прибраха
> евтин ресурс от ЕЦБ и сега се чудят на кого да
> дадат с оскъпяване без да се напъват много
> много...

> Лошото е, че ако това стане в БГ ще доведе до
> надуването на нов мега-балон.


--------------
явно трябва да си коригирам мнението за теб - ако съм имал някакво,трябва да е било
недобре преценено clap: *bow*
---
но мнението ти определено си струва , зеленото !

1- подчертаното с червено - според мен никога не е идвала,за да отмине - просто медии !

2- подчертаното със Зелено - и според мен това е същността на т.н. КРИЗА - още веднъж clap:
------------------
следи си коментарите за тоя пост (най-вероятно няма да има такива) защото едва ли има двама/трима , които да разберат какво точно си написал - а Трябва ,за съжаление !


...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Пунди, есента при общия срив на доверието на фин пазар и кътване на лимити огромен ресурс бе изтеглен оттук от чуждите централи. Горещи парим просто инвеститорите се дръпнаха и изтеглиха остатъка от капитала вкаран за бързи печалби през строителство и борсата, абсолютно е правилно казано. Рязкото спиране на финансирането и отказ на банките да дадат дори вече одобрени кредити както и приливът на пари от излишъка в ударното раздаване преди коледа, както и налетия половин милиард през ББР свалиха Леонията от 6 на 3 само за няколко месеца - ерго, появи се ликвидност. Особено гръцките централи бяха казали (и информация от тази среща при тяхната ЦБ излезе дори и в нашата преса) че клоновете следва да се оправят сами, дръпнаха си парите. Същото стори и гиганта ОТП (ДСК тука) както и МКБ - отнесе го новата им рожба Юнион. Така че, опасността не само че е съществувала, а и имаше реално дефицит на пари ненапразно БНБ промени МЗР изискванията и освободи вагон ликвидност - от 12 на 10 % изискуемо МЗР, , както и отпадане на МЗР за авоари на каса за търговските банки. Това не стана случайно.
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> Пунди, есента при общия срив на доверието на фин
> пазар и кътване на лимити огромен ресурс бе
> изтеглен оттук от чуждите централи. Горещи парим
> просто инвеститорите се дръпнаха и изтеглиха
> остатъка от капитала вкаран за бързи печалби през
> строителство и борсата, абсолютно е правилно
> казано. Рязкото спиране на финансирането и отказ
> на банките да дадат дори вече одобрени кредити
> както и приливът на пари от излишъка в ударното
> раздаване преди коледа, както и налетия половин
> милиард през ББР свалиха Леонията от 6 на 3 само
> за няколко месеца - ерго, появи се ликвидност.
> Особено гръцките централи бяха казали (и
> информация от тази среща при тяхната ЦБ излезе
> дори и в нашата преса) че клоновете следва да се
> оправят сами, дръпнаха си парите. Същото стори и
> гиганта ОТП (ДСК тука) както и МКБ - отнесе го
> новата им рожба Юнион. Така че, опасността не само
> че е съществувала, а и имаше реално дефицит на
> пари ненапразно
Quote

БНБ промени МЗР изискванията и
> освободи вагон ликвидност - от 12 на 10 %
> изискуемо МЗР, , както и отпадане на МЗР за авоари
> на каса за търговските банки. Това не стана
> случайно.
...........................................



StefanB , ценя качеството ти да използваш думите по предназначение , което впрочем и сега показваш .
харесва ми определението ти - "общ срив на доверието" .........доверието е стока,която се произвежда по доста ЕВТИН , стар и изпитан метод .
някога,в апогея на т.н Криза по повод твои реплики към мен отн. "ДАЛИ е толкова страшно положението" - ти зададох въпроса:
ако действ. е толкова страшно и има риск за Търг. банки - защо не затворят кепенците на малка загуба а продължават да повишават риска от голяма загуба (КРЕДИТИРАНЕТО НИКОГА НЕ Е СПИРАЛО).........

с моя мозък не мога да знам дали е насочван финансов ресурс от БГ към централите ,но поне ми стига да си задам въпроса: има ли нормална фирма,което би отрязала клона,върху който седи (репликирай,ако е нужно)
понеже никой няма право да прескача лимита на собствената си компетентност , за мен остава да изляза от диалога със старата войнишка поговорка за казармата:
в казармата нищо не се губи - само си сменя собственика !
във Физиката има закон за съхранение на енергията , чиято формулировка не е по-различна от цитираната по-горе поговорка !
------
с моя мозък така и не разбрах КОГА има криза: когато цените на световните стоки (злато и нефт) са високи или когато са ниски ?????
при 147 $/барел нефт имаше криза , при 35.00 $/барел ПАК имаше криза
инвеститорите,за които пишеш че са се оттеглили със сигурност имат сърца , но имат и мозък , така че.................позицията на заинтересованите винаги е основателна


колкото до БНБ и МЗР за БГ - имаш ли информация какъв е процента МЗР за Европата ? и ако кажеш - да,ама там е друго - бих репликирал: навсякъде се пазарува със задниците , не с главите !

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
"Ценните книжа, емитирани от чуждестранни правителства и други емитенти
с кредитен рейтинг
, определен най-малко от две от трите рейтингови аген-
ции − Standard & Poors, Fitch Ratings или съответстващата оценка по Moody's, са
представени, както следва:"

Ето тези други емитенти кои са ми е интересно да разбера.Разбира се и кои са държавите на които имаме ДЦК.Радващо е че почти 100% са в евро, което значи че не сме набълбукани с американски ДЦК, които имат кредитен рейтинг ААА.
А за акциите щом казваш че няма, след като си работил там-ок вярвам ти.Моята грешка идва от другаде.
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> "Ценните книжа, емитирани от чуждестранни
> правителства и други емитенти
> с кредитен рейтинг, определен най-малко от две от
> трите рейтингови аген-
> ции − Standard & Poors, Fitch
> Ratings или съответстващата оценка по Moody's, са
> представени, както следва:"
>
> Ето тези други емитенти кои са ми е интересно да
> разбера.Разбира се и кои са държавите на които
> имаме ДЦК.Радващо е че почти 100% са в евро, което
> значи че не сме набълбукани с американски ДЦК,
> които имат кредитен рейтинг ААА.
> А за акциите щом казваш че няма, след като си
> работил там-ок вярвам ти.Моята грешка идва от
> другаде.


Ивчо, дай препратка-да не ровя...
Това е извадка от отчета на БНБ за 2008-ма година.
Отиваш на публикации/публикации БНБ/периодични публикации/отчети на БНБ.
Страницата е 118.
На същата страница се говори и за ценни книжа предоставени като обезпечение по операции с фючърси *ok*
Точно така, фючърсите са разрешен инструмент за да може най-лесно да се управлява дюрацията.
Виж, защо вместо да си задаваш въпроси, на които няма официален отговор не отвориш второто, което ти дадох, а именно Управление на межд. резерви, там е обяснено много добре.
И мен ако питаш най-важното от отчета, отнасящо се до утравлението е табличката с резултатите, там под черта е обяснено кое какво е. Имам предвид изпълнението спрямо бенчмарка и как са се справили екипите по портфейли, в сравнение с външните мениджери - разликата е очевадна, както и какъв е информационният коефициент. Шарп рейшото спряха да дават в един момент, защото инф. коефициент е по-добър показател за измерване на резултат на единица риск.

А другите са наднационални - световна банка, международни фондове и др. с есплицитни държавни гаранции.
Доларите са отдавна незначителна част като са на 99.9-100% от фискалния резерв, средства на правителството. Купуват се най-вече съкровищни облигации с остатъчен срок до падежа според таргетираната дюрация или краткосрочни, които Фед пуска редовно.
Свалил съм и другото което ми каза, но е много обемисто и още не съм го гледал обстойно.Все пак през очите ми мина и разрешение за инвестиране в държ. агенции, както са го нарекли като Фреди Мак и Фани мей.От там може да идват и различията които имаме.Аз облигациите от тези две институции ги имам за корпоративни.Не знаех до колко са гарантирани от държавата, знам само че те са едни от основните издатели на токсични ипотечни облигации и правителстовото ги спаси инжектирайки 10-ки милиарди.Даже мисля шефа на една от тези две институции се самоуби.
Така е, абсолютно си прав за държавните агенции. а з Фъни и фреди - те не бяха държавни, но държавата ги буташе и гарантираше задълженията им, такава беше политиката и имаха държавна гаранция, което ги класираше като държавни, за рейтинга ясно, 10А рейтинг да имаше щщяха да им го дадат, после всички видяхме защо...Шефът на едната не само се самоуби, а и самата агенция фалира. Да, експлицитно гарантирани от държавата бяха, факт. Да, инвестираше се в тях до един момент, за диверсификация но в последствие се закриха тези позиции, далеч преди кризата. Но освен тях държавна агенция е и KFW например и Cades.... Кадес е подобна на фъни и фреди много голяма във Франция, но държавата я крепи здраво...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-23 10:07 от StefanB.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход