Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Да депозира ли фискалния резерв правителството в български търговски банки

Публикувано от Naskata 
Мдаа, хвърлих едно око, че да има какво да коментираме като седна с баджанака довечера... Значи, това са едни кинти на правителството, дето са за обезпечение на нещо, наречено "парична маса" или подобно. Ако не са в БНБ, не се приемат за база и върху тях не се трупа резерв - така ли? И какво - малко посвиване на резерва и освобождаване на ресурс към търговските банки - това ли ще стане? А дали самите банки ще използват ситуацията за увеличаване на кредитирането, не се знае. ОК, стана ми ясно, ще си променя вота на "одобрявам"...
Гласувах с -Да бюлетина 1.Нямаме друг изход. *xxx* *sos*
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Мдаа, хвърлих едно око, че да има какво да
> коментираме като седна с баджанака довечера...
> Значи, това са едни кинти на правителството, дето
> са за обезпечение на нещо, наречено "парична маса"
> или подобно.

Не, не.
Става дума за фискалния резерв, а не за валутния резерв на БНБ, който в условията на валутен съвет има за цел грубо казано да обезпечи левчетата в обръщение, като гарантира възможността при определен курс (1,95583) безусловно да ги валутира.
Към валутния резерв поне пряко Правителството няма отношение-както и обратно към фискалния БНБ (поне пряко) няма отношение.

Фискалният резерв е грубо казано едни пари, останали от предишни години от бюджетни излишъци, от приватизация, от предоставени заеми от международни финансови институции, от ДЦК, от обезпечения по вече погасане задължения и т.н.

Значи тези пари (които неправилно по горе се казва, че били само в левове) служат един вид като обезпечение по бъдещи кредити за правителството и по вече взети такива от една страна, от друга за провеждане на някаква финасова политика от управляващите.
Този фискален резерв е особено важен при валутен борд, защото Правителството не може да ползува (като при нормални условия) заеми от централната си банка и естествено както при нормалните взаимоотношения банка-кредитополучател-колкото по-високо обезпечение дадеш, толкова по голям кредит ще можеш да ползваш, ако имаш нужда от международни финансови институции...
Явно, Дянков е стигнал до извода, че в краткосрочен и средносрочен план (поне ограничен от бюджета за следващата година) няма да има нужда от заемни средства, за да подкрепи разходната част на бюджета или други плащания. Този извод явно е наложен и от добрите вече прогнози за изход на световната икономика от рецесията и затова той е решил да наблегне на втората функция на фискалния резерв-за провеждане на определена финансова политика.
Възможностите при валутен борд на правителство за такава са твърде стеснени и затова всяка възможност е хубаво да се използва, за да се облекчи кредитирането, хората да изтгеглят парите си от депозитите и да ги вкарат в нещо което носи принадена стойност...

Разбира се, аз не съм оптимист, че европейските бюрократи ще погледнат добре и ще благословят едно такова упражнение...
Ще видим...

Фискалния резерв (6.7 млд по последни данни) по-добре наистина да не се пипа на този етап.Хубаво е да имам фискален резерв който да покрива 100% външния ни дълг.Към момента дълга ни е 3.2 милиарда евро.Много малко държави в света имат такова съотношение.На първо място сме в европа по съотношение външен дълг / БВП, което е около 10%.За сравнение съседна Гърция има над 120% външен дълг към БВП което значи че държавата им върви на практика към банкрут.
БНБ управлява и инвестира успешно валутния ни резерв надхвърлящ вече 24 млд лева.Структурата му може да видите в сайта на БНБ.Основните вложения са в ДЦК, съкровищни облигации, злато,депозити, имаме и корпоаритвни облагации и даже около 100млн (0.4%) са вложени и в акции
winking smiley

Как сме се развивали последните 12 години.През 97-ма Костов пое държавата с 12 млд $ външен дълг и валутен резерв около 300 милиона лв!!!БВП около 10 млд $.Напълно банкрутирала държава, пълен аутсайдер.Давам тези данни защото много от вас са забравили от къде сме тръгнали и благодарение на консервативното управление на резерва и нивата на дълга днес сме с тези показатели.На практика сме бедни, но всъщност богати.Бих сравнил държавата с една богата наследница, която има ограничение до навършване на пълнолетие (до падане на валутния борд) да харчи парите си.Ако задлъжнеем както Гърция (120 дълг/бвп), означава в държавата да се изсипят от някъде 38 милиарда евро!!!Тогава те ще идват да ни слугуват, а не българите да ходят да берат памук там.

То темата се изчерпа вече .
Бойко Борисов: Фискалният резерв няма да се пипа

Мен лично ме учудва търпеливостта на Дянков-първо го намачка Тотю Младенов с тези глупави осигурителни прагове, после го отрязаха с избора на Искров, после с Белене, не можа да се пребори и да няма акциз на горивата, сега и с това...
Дано да е имал представа, че идва в държавица с лобита, прогнила корупция и най-вече деменция...
Обаче, ако Дянков си тръгне (което едва ли ще е изненада вече) цялото правителство ще угасне като утринно кандило...

ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Фискалния резерв (6.7 млд по последни данни)
> по-добре наистина да не се пипа на този
> етап.Хубаво е да имам фискален резерв който да
> покрива 100% външния ни дълг.Към момента дълга ни
> е 3.2 милиарда евро.Много малко държави в света
> имат такова съотношение.На първо място сме в
> европа по съотношение външен дълг / БВП, което е
> около 10%.За сравнение съседна Гърция има над 120%
> външен дълг към БВП което значи че държавата им
> върви на практика към банкрут.
> БНБ управлява и инвестира успешно валутния ни
> резерв надхвърлящ вече 24 млд лева.Структурата му
> може да видите в сайта на БНБ.Основните вложения
> са в ДЦК, съкровищни облигации, злато,депозити,
> имаме и корпоаритвни облагации и даже около 100млн
> (0.4%) са вложени и в акции
>
>
> Как сме се развивали последните 12 години.През
> 97-ма Костов пое държавата с 12 млд $ външен дълг
> и валутен резерв около 300 милиона лв!!!БВП около
> 10 млд $.Напълно банкрутирала държава, пълен
> аутсайдер.Давам тези данни защото много от вас са
> забравили от къде сме тръгнали и благодарение на
> консервативното управление на резерва и нивата на
> дълга днес сме с тези показатели.На практика сме
> бедни, но всъщност богати.Бих сравнил държавата с
> една богата наследница, която има ограничение до
> навършване на пълнолетие (до падане на валутния
> борд) да харчи парите си.Ако задлъжнеем както
> Гърция (120 дълг/бвп), означава в държавата да се
> изсипят от някъде 38 милиарда евро!!!Тогава те ще
> идват да ни слугуват, а не българите да ходят да
> берат памук там.
>
>


Иво, дискутирахме за фискалния, а не за валутния резерв. (виж по-горе)

Не знам какво значи БНБ управлява успешно-валутния или фискалния резерв, защото според мен щом ми носи доходност на моите пари при тези условия в момента от 0,5 % годишно-тази банка е лоша и не знае как да управлява пари...
Това каза Дянков, а Искров скочи до небесата, сакън да не разберем къде е фискалния резерв в момента и какво се случва с него. Ако мислиш, че е на палета, опакован в найлон в подземието на БНБ-грешиш ! Пак е депозиран-само че не в БГ, а в чужди банки (в най-добрия случай) и в токсични книжа (в най-лошия)...
winking smiley




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-21 15:18 от Naskata.
Валутния резерв донесе 2.8% за миналата година доходност.Той се управлява суперконсервативно, забрави за доходност над 3-4%.Няма национална банка в света с по-висока доходност.Всяко сравнение с който и да е фонд, инвестицонна банка и т.н. са абсолютно несъстоятелни.
100% съм сигурен че е точно на палета в мазето на БНБ е фискалния резерв.За валутния казах къде е.Съгласен че част от корпоративните облигации които имаме може и да са токсични.Но вероятността е под 1%.Не вярвам да са вложени пари в ипотечни книжа и то високорискови.
За съжеление БНБ не публикува разбивка по издател на ценните книжа които притежава.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-21 15:38 от ivo_1.
Naskata Написал:
-------------------------------------------------------
> То темата се изчерпа вече .
> Бойко Борисов: Фискалният резерв няма да се пипа
>
> Мен лично ме учудва търпеливостта на Дянков-първо
> го намачка Тотю Младенов с тези глупави
> осигурителни прагове, после го отрязаха с избора
> на Искров, после с Белене, не можа да се пребори и
> да няма акциз на горивата, сега и с това...
> Дано да е имал представа, че идва в държавица с
> лобита, прогнила корупция и най-вече деменция...
> Обаче, ако Дянков си тръгне (което едва ли ще е
> изненада вече) цялото правителство ще угасне като
> утринно кандило...
>

Наска, прочетох изкаването на ББ в пари.бг и тъкмо да пиша тук, гледам, че си го написал.

Според теб какви са причините ББ да не иска част от фискалния резерв да се депозира в частни банки срещу висока лихва? Риск ли има или нещо друго? Съвет от ЕС да е получил (тях пък какво ли ги бърка това)?
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Валутния резерв донесе 2.8% за миналата година
> доходност.Той се управлява суперконсервативно,
> забрави за доходност над 3-4%.Няма национална
> банка в света с по-висока възвращаемост.Всяко
> сравнение с който и да е фонд, инвестицонна банка
> и т.н. са абсолютно несъстоятелни.


Говорим за фискален, а не валутен резерв.

(Извън темата:
А при валутен борд, доходността на валутния резерв трябва поне да е равна на инфлацията, иначе е ПРОВАЛ .
За какво са им на чуждите национални банки доходности като могат да си напечатат. А да управлява супер консервативно може всеки... защото не се нуждаеш от кой-знай какви знания и умения, за разлика от по-високо доходното ниско рисково и рисково...)
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход