Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Made in China!

Публикувано от optimistko 
Re: Made in China!
10-10-2009 - 21:15:47
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще ме прощавате че се намесвам в темичката ви,
> рядко влизам в този раздел по принцип.Обаче не е
> много вярно че държавата нищо не произвежда и нищо
> не изнася.Имаме си един приличен дял в
> индустрията,който е по-голям отколкото дяла на
> индурстията от БВП в САЩ например.
> Износа на България за 2008 год. е в размер на
> почти 30 милиарда лева.Основен дял заемат
> минерални горива, масла, химически продукти,
> машини и обурудване и мн. др.За страните от ЕС
> изнасяме почти 2/3 от продукцията около 18
> милиарда лева.Останалите 12 са за трети страни на
> първо място е Турция с 3 милиарда, след това
> Сърбия с 1.2 млд и т.н.
>

Правилно, пропуснали сме!
Преди няколко години внасяхме едни съдове за хранене и за съхранение на хран. продукти от меламин, полиетилен и т.н. (пластмасови). Правихме проучване първо в България и се оказа, че нашите производители (Хемус) продават една кутия, панер, или салатна купа, да речем за 2, 20 - 2, 80 лв. на едро, а Турция продава същата стока, само че по 12 броя за приблизително същата цена. Каква беше изненадата ми, когато в един завод в Турция за произв. на същите стоки директорът ни каза, че внася основните продукти за производство от България eye popping smiley. При все това "Хемус" продължаваха да увеличават цените на тези стоки, а турците са ги намалили още повече.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
12-10-2009 - 01:12:25
Китайски номера по европейски ... :]

[vbox7.com]


--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
12-10-2009 - 16:41:50
Иво,
Аз поне се нуждая от някакво разяснение, какво следва от тези цифри.
Сигурно си пропуснал от споменатия износ - ел.енергията.
За нея, както и за горивата съм чувал, че се изнася на цени, доста по-ниски от тукашните (дори като крайна продажна при вносителите) !?.
Какво се случва, когато износът е от предприятия НЕнационална собственост, както и с акцизът, от който Държавата печели (ако съм разбрал).
Като гледам по БВП на глава БГ е по-напред (77м.) от Китай (105м.) !?
Re: Made in China!
16-10-2009 - 00:18:51
Честно казано ел. енергията не е кой знае колко голямо перо от износа ни.Основно е за Турция и то подържа до някъде търговския ни баланс с тази държава.Разбира се изнасяме и за почти всички останли държави на балканите.Истината е че само за Македония май изнасяме по евтин ток, но не съм сигурен, може да греша.Целия БЕХ изнася за около 1.8 млд. продукция (прогнозни данни).За първото 9-месечие на годината има 300 млн. печалба, което е отличен резултат.
ВМЗ-Сопот в момента няма почти никакъв износ, миналата година 80% беше насочен за Грузия, но утихна конфликта с Русия и размирните републики и пазара ни изчезна.Легендарното дружество Кинтекс има някакъв пазар в Африка, но обората е символичен, под 50 млн.Арсенал има сериозен пазар, но там всичко е засекретено.Булгартабак също има добър пазар на балканите.
Когато тези дружества изнасят, почти винаги са на печалба, заедно с акциза, ДДС и др. данъци печалба влизат в държавния бюджет.Тъй като държавата е 100% собственик, когато дружествата са на печалба тя се разпределя (или част от нея) като дивидент на единствения акционер-държавата.За да върже бюджета тази година Дянков ще ги изстиска до последната капка.Иначе в добри години печалбата си остава у самото дружество - за нови технологии и оборудване, премии, увеличение на заплати и т.н.Както е при всяко друго търговско дуржество.
Иначе като БВП на глава от населението сме далеч назад, гледал съм я тази класация в уикипедия и хич не ми харесва, ама е факт.Литва, Полша и Хърватия имат 2 пъти по-голям БВП на глава от населението от нас, Гърция 5 пъти, а Дания 10 пъти!
Вярно Китай е зад нас, близо сме до Русия-държави с чудовищен по размери БВП, но нивото на производителността на глава от населението е в основата на стандарта на живот и заплащането.
Re: Made in China!
16-10-2009 - 05:53:33
Една държава "е добре" когато поданиците й кажат "ние живеем щастливо тук и сме добре". Когато това не се случва, когато в тази държава живеят нещастни хора, каквото и да кажем и сравним ще е смешно. Кой от нас се чувства щастлив и безпроблемен у нас? Какъв Китай, какав Мозамбик?

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
16-10-2009 - 14:02:36
Дания е начело в класацията на списание Форбс за най-щастливите страни в света, пише dariknews.bg. В първата тройка попадат Финландия и Холандия, а в десятката се класират още Ирландия, Швеция, Швейцария, Канада, Норвегия, Белгия и Китай.

Датчаните имат най-висок показател по удовлетвореност от живота - 90,1 и с още по-голям оптимизъм гледат в бъдещето - 92,3. Тази малка европейска нация има всички основания да чувства удовлетвореност: БВП на глава от населението достига 68 362 долара годишно при равнище на безработица от 2%.

Страни по БВП на глава от населението ТОП 10 в USD

1.Люксембург 104 673
2.Норвегия 83 922
3.Катар 72 849
4.Исландия 63 830
5.Ирландия 59 924
6.Швейцария 58 084
7.Дания 57 261
8.Швеция 49 655
9.Финландия 46 602
10.Нидерландия 46 261
=======================
77.България 5 409
===============
184.Бурунди 119

Да забелязваш някакви прилики. winking smiley Може би в Люксенбург, Катар и Исландия като държави джуджета не е правено проучване за индекс на щастие.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-10-16 14:09 от ivo_1.
Re: Made in China!
16-10-2009 - 15:26:54
Иво,
Не че ми е много ясно, но благодаря за "ограмотяването".
Този "индекс на щастие" (не бях го чувал), освен БВП на глава, сигурно отразява и динамиката му. Един вид от къде идваме и накъде вървим.
Как стоим по този показател? Сигурно той ни "вгорчава" оптимизма, ако примем, че самият БВП е добър "измерител на щастието".
Re: Made in China!
16-10-2009 - 23:31:06
Ами този индекс на щастието го има от 1-2 години, но аз лично съзрях че първите държави в него са и първите по производителност на глава от населението.В интерес на истината не самия БВП е причина за това щастие според мен, а това до което той води.Например висок БВП на човек означава високи доходи и съответно стандарт на живот.Високия доход на средната класа съответно намаля престъпността, тъй като всички имат възможност да получават доход позволяващ им да имат всичко необходимо и най-новите екстри създала цивилизацията.Дори и някой да престъпи закона, правоохранителните органи имат заплащане, стимулиращо ги да си вършат съвестно работата, така че корупцията е сведена до абсолютен минимум, а това кара хората да усещат справедливост и сигурност.
Справедливост, сигурност, пълна материална задоволеност - водят до щастие.
Re: Made in China!
17-10-2009 - 00:33:14
Чак и щастието биде вкарано в рамки!

Будистите в Тибет вероятно са били щастливи, преди да ги изгонят от храмовете им,,
както вероятно и индианците са били щастливи, преди да ги изтика цивилизацията в резервати за да им дари щастие,
или пък хавайците, преди да бъдат болезнено приобщени към щатите, за да бъдат ощастливени...

Никой не може да ме убеди, че щастието се измерва по таблица, че зависи от БВП, МВФ, ЕС, НАТО, ООН, КПСС или други подобни... eye popping smiley

Явно остарявам.
Ще взема да си лягам. confused smiley
Re: Made in China!
17-10-2009 - 21:41:01
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Чак и щастието биде вкарано в рамки!

Едно от мен *beer*.

На първо гледане и аз съм така, но не може да се отрече, че днес, до голяма степен масовото "усещане за щастие" е материално.
Пиша го и не съм 100% сигурен за моето.
Имах (бог да го прости) роднина истински клошар. Намирах го (или той мен) от време навреме, сядахме на по бира и нещо да хапне, говорехме кой-как, почти не съм му давал пари - "справял се, 5лв. го оправяли". Нямам спомен да се е оплаквал - даже съм се улавял, аз да го правя (както обикновено става).
Та, само понякога през зимата се заричаше да смени, да се хване някъде на работа (градинар си беше намислил), през пролетта - забравяше. После го беше сгазило нещо.
Почти съм сигурен, че си беше щастлив там (на улицата) - явно по други мерки!?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход