Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Made in China!

Публикувано от optimistko 
Re: Made in China!
07-10-2009 - 20:59:15
Майсторлъка е в производството (на първо място) на всякакви стоки от самите китайци, чуждите инвеститори, туризма (бизнес, културен, @екс и т.н.).
Държава която няма никакво производство вече 20 год. (кавато е нашата) няма какво да изнесе и какво да продава. Само от надценки не се богатее (та макар у нас да са по 200% в/у някои стоки, внесени, разбира се).
Ние сме държавата на стоковите надценки, услугите и тесните специалисти. Може да се провери статистически на глава от населението по колко юристи и лекари се падат и въпреки това нито сме правова държава, а за здравните услуги няма да коментирам изобщо.
Не знам как е в Китай, слабо познавам тази страна, но с която и друга да се сравним - такова чудо като нас, нЕма!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
07-10-2009 - 21:19:50
Ели,
В една съседна тема се опитвах да го обясня точно това на една групичка, че у нас няма как някой "истински, трайно и т.н." да бъде "богат", че и сегашната ни система НЕ Е работоспособна, независимо от някой отделни индивидуални успехи. Те ме замеряха с "терминология" и се отказах.
Съгласен - простичко и ясно казано, дори "кристално" в частта за юристите winking smiley *drink1*
Китай и аз малко го познавам - само отгоре-отгоре по нещо си слагам "на ум".

Оунър-ът интересна тема е отворил днес, но пусто - за мен сложна.
Re: Made in China!
07-10-2009 - 22:00:05
Сегашната система е кръпка до кръпка! Някой нещо е писал, бърсал, правил-недоправил, после идва нов умник с нови идеи и започва кърпежа, после нов и нов ...
На мен само едно не ми е ясно (макар, че си имам своите догадки), като не ни бива да измислим нещо - не ни бива, ама не мога да си обясня как поне не можахме да "препишем" така да се каже. Във всички сектори има държави, наложили работеща система, доказана и успешна. Ами да препишат де! От холандците за здравеопазването, от други за останалите ... Толкова ли е трудно? Никой няма да им откаже. А догадката ми е, че просто е по-удобно да си тъпчем на едно място и да си затъваме в собственото си невежество. Като ударим дъното, просто ще се оттласнем :] .

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
08-10-2009 - 15:50:25
Малко на "чат" го обърнахме.
Малко по-друго го виждам.
Практически на НИКОЙ от тези, на които плащаме да проучват, адаптират и прилагат "световния опит" НЕ МУ ПУКА, че за това му плащаме.
Макар и в по-скромни мащаби и преди беше така - ходеха в СССР за евтини машинки, в ГДР за обувки и Унгария за дънки - и ... до тук - каквото каже "големия брат".
После ние си повярвахме, че е достатъчно да сменим физиономиите (и костюмите) - образованост, култура и т.н. - нищо ново. Същото "котило" - само командировките "по-така".
Има няколко "гении" (в т.ч. бивши политикономисти), които пък се опитват да се съизмерват със световната мисъл. Колкото по-абсурдни и неприложими за БГ условията (поне към момента) са идеите им - толкова по-велики.
Резултат - разруха по всички линии и все по-триумфални резултати от посещението в ... (демек, пътят е верен).
Това, което най-ме притеснява е, не че някой ще ни купи, пороби или каквото там икономически, а че Българинът е на изчезване - добър, лош, но Човек. А отива все повече към затлъстяващ, неграмотен, "всеяден чалгафон". Виж, вече с такъв е "по-удобно".
Re: Made in China!
08-10-2009 - 18:51:45
Любо Написал:
-------------------------------------------------------

> Това, което най-ме притеснява е, не че някой ще ни
> купи, пороби или каквото там икономически, а че
> Българинът е на изчезване - добър, лош, но Човек.
> А отива все повече към затлъстяващ, неграмотен,
> "всеяден чалгафон". Виж, вече с такъв е
> "по-удобно".

Ето това и мен ме притеснява! Между нас казано и аз много изпростях тези последните години :] , бях доста "по-така" преди време и си го признавам с ръка на сърцето. Правя всичко възможно, обаче да компенсирам. :]

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
08-10-2009 - 22:23:58
Ели,
Самоусещането е достатъчно за да не се губи мярката.
Не можем да бъдем "извънземни", малко или много трябва да се комуникира с днешната среда. Ако можем да "споменем" на децата за др. гледна точка, да ги подтикнем към минимално преосмисляне на действителността - все е нещо. Когато се опитваш да разбереш защо нещо се случва, стресът е по-туширан.

Ама, хайде, че темата беше Китай - доста интересна.
Удоволствието от раздумката - налице. *drink1*
Re: Made in China!
09-10-2009 - 11:32:33
Имаше някой от форумците живял в тази страна, но не помня вече кой точно ... Генерала ли беше, Оптимистко ли ?! moody smiley Аз съм била един единствн път и то за 7 дни на едно културно събитие в Пекин, но по него време не ме е вълнувала икономиката и политиката. Но пък пътуването ни с влак eye popping smiley до там и обратно ще остане незабравимо :] !

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Made in China!
09-10-2009 - 12:31:07
smiling smiley
То за тия влакове си имаше виц.
Ден първи:
- Вие за къде?
- Владивосток.
Ден пети:
- Вие за къде?
- Владивосток.
.
.
.
Ден 15-ти:
- Флиртът свърши - събличай се.
Re: Made in China!
10-10-2009 - 20:19:49
Ще ме прощавате че се намесвам в темичката ви, рядко влизам в този раздел по принцип.Обаче не е много вярно че държавата нищо не произвежда и нищо не изнася.Имаме си един приличен дял в индустрията,който е по-голям отколкото дяла на индурстията от БВП в САЩ например.
Износа на България за 2008 год. е в размер на почти 30 милиарда лева.Основен дял заемат минерални горива, масла, химически продукти, машини и обурудване и мн. др.За страните от ЕС изнасяме почти 2/3 от продукцията около 18 милиарда лева.Останалите 12 са за трети страни на първо място е Турция с 3 милиарда, след това Сърбия с 1.2 млд и т.н.
Re: Made in China!
10-10-2009 - 21:07:31
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> > То за тия влакове си имаше виц.
> Ден първи:
> - Вие за къде?
> - Владивосток.
> Ден пети:
> - Вие за къде?
> - Владивосток.
> .
> .
> .
> Ден 15-ти:
> - Флиртът свърши - събличай се.


:] :] :} :}

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход