Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Курсът към еврото

Публикувано от 4ovek 
p_nachev
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 11:00:01
Определено съм имал предвид ограничаване на основно на потребителските кредити, но не ми се търси сега, как точно съм се изразил.
Всъщност самите банки много често "искат" да бъдат излъгани и така границите на видовете кредити се размиват. Пък има си и потребителски кредит обезпечен с ипотека.
Под ограничаване би следвало да се разбира съкращаване на темповете на растеж. Другото би било силово и антипазарно! За какво, по дяволите, биха били иначе тези вече 17 години.
Ту к сме на прага да се докоснем и до един кръг от много важни въпроси:
повече държва ? или
повече пазар ?
Аз не съм убеден, че дори и в правителството има хора с ясни позиции, визии и идеи, какво да се прави ! Къде ти, братко, визионерство, след като се делят последните парчета от баницата.
А иначе аз напълно разбирам безспокойството на хората от МВФ. Това няма нищо общо с общата ми оценка за мястото и ролята на тази организация. Но, от друга страна, нямам ни най-малко колебание, че там е натрупан един уникален дългогодишен опит и тези хора са в състояние да дадат много вярна картина и оценка на състоянието на стопанството на една страна.

Понеже в тази тема иде реч основно за перспективити пред валутния курс ще бъде добре ако отношение вземат и колеги, които очевидно демонстрират познания и отношение към финонсово-икономически въпроси.
помните ли, че по едно време дори Кр. Петров очевидно попрочиташе нещо при нас, дори беше пуснал една своя статия още преди да я отпечатат.
Анонимен потребител
Всичко тръгна от тука
10-02-2006 - 11:00:30
[forum.imoti.net]

Тука за сефте се заговори за лихви, инфлация и после се обърна към курса дискусията
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 11:17:18
Начев, а с Аржентина какво стана и защо. Имам бегъл спомен, че имаше проблеми с валутния борд, бунтуваха се хората. Ама не знам точно какво се случи.
Иначе нашите управници имат ясна визия - повече държава - по-малко пазар. И не само нашите управници, а управниците в развитите страни също. Ако прочетеш всички изисквания които трябва да спазиш, всички данъци, които трябва да платиш, всички такси към различни лицензирани и регистиррани фирми ще видиш, че всъщност понятието пазарна икономика е много относителноsmiling smiley
Stefan
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 12:02:15
Аржентина беше съвсем друга песен, там се прилагаше т.нар. "мек" валутен борд, не се спазваше принципа, че дъпжавата не може да отпуска кредити, да финансира правителството и съответно се стигна до печатането на хартии без покритие - ние това го видяхме в БГ през 96-7 год, без да сме във валутев борд, ефектът беше спираловидна инфлация. По време на аржентинската криза имаше доста публикации защо не бива да се прави съпоставка на ситуацията там и у нас, т.к. веднага се надае глас от Величка Рангелова, Иван Ангелов и др. знайковци, че днеска те, утре ние, понеже все било борд... Ето колко време мина, нищо подобно тук не се наблюдава, и по мое мнение няма да видим. Тук за всеки лев в обръщение има обезречение в резерва, теоретично равно, но практически доста по-голямо, човек може да си направи сам съпоставка като вземе и сравни данните, които бнБ публикува, при това на редовна база. Бих казал, че именно затова стигаме до абсурдната ситуация да се публикува баланс на Емисионни всяка седмица, няма друга такава Централна банка в света... Отделно годишните и полугодишните отчети са толкова подробни в частта им за управлението на валутните резерви, че може да се сравнят с проспект на инвестиционен фонд. Защо се прави - ами за да се покаже максимално каква е ситуацията в системата и зада няма съмнения и недомлъвки, ето затова. Често направо умирам от смях и съжаление за професионалните способности на разни журналистчета от иначе уж претенциозни уж финансови издания, които пишат откровени глупости и догадки за неща, които с едно кликване могат да отклият в цифри и факти в отчетите на банката. Например - за размера на резервите, за операциите с метал, за задълженията и плащанията по дълга, но не е луд който изяжда зелника - взима пари за простотиите си, а този, който им плаща - главните редактори. И после защо имало пряка зависимост между цената на магданоза и курса на долара... Ами хората четат!
Напърно споделям мнението на Пламен, като и аргументите му са добри. Ще добавя, че Purchasing power parit(PPP) теорията нито е единствената, нито е най-добрата, нещо повече, тя отдавна е отречена за консистентен показател за реалния ефективен валутен курс. Това че се привежда като показател е само един път, но който малко разбира, ще се съгласи с мен, че е възможно ако приложа Фибуначи теория да протнозирам покачвване на еврото към долара, а стохастиката или Елиът вълни - задържане или падане, това не значи, че тези методи не се прилагат, просто всеки един е за себе си и показва различни страни на едно нещо, зависи от хиляди други неща, ако гледаш само едната страна трудно ще си обективен.
Идва ми наум пример - Какво става с валутата на страната с най-голям дефицит в света - качва ли се или пада? Правилно, ще отвърнете зависи спрямо какво и за какъв период. Е, към еврото и за период 1 година и 4 години. Различно е нали? Е, щом този дефицит е консистентно голям защо тази валута консистентно не пада и не е стигнала до 10 цента за евро например? Ами естествено, защото има куп други фактори, за които ако заговорим, ще отнеме доста време и място.
Така и с Реалния Ефективен вал курс - той не е панацея и е твърде посредствено от това да правим извод, че утре еврото ще струва 3 лева, наистина.
За това как може да се смени котвата у нас и аз май съм писал, а и г-н Начев е абсолютно прав, ако някой тръгне да го прави ще се разбере много отрано, механизмът е твърде сложен. Но това значи да си плюят на сурата (с извинение) всички. Не че не е възможно (плюенето) в жалкия ни парламент, те половината не ще разберат ако изобщо са там, за какво става въпрос, но не е там работата - кому ще послужи това, на кого ще е изгодно( както учихме на времето Ленин...) На чуждите банки ли, дето с малки изключения в БГ други няма? А и българските, които за разлика от 96-7 вече не живеят от курсови разлики, а от лихвени спредове - дилингите са само придатък на кредитните отдели. Да си провалят бизнеса, дето е супер при тази спокойна ситуация и тези лихвени нива. На мутрите ли, айде да ги кажем инвеститорите, дето ще трябва да си изкарват парите, а вече на са ония времена и малко питат за преводите и офшорките, къде-къде е по-гот да препираш кротко и да строиш хотели и лобираш за олимпиади , тоест да правиш законни пари. На длъжниците ли, дето няма банков договор в момента, който да няма уговорката за едностранна промяна на условията - това също липсваше през 97. На чуждите инвеститори ли в лицето на прохождащи инвестиционни и пенсионни фондове, които вече често слагав валутни уговорки в договорите за да привлекат клиенти, ох как ще изпият водата ако мръдне курса... И ще бягат през 9 земи... На партиите ли, които със сигурност ще се саморазпуснат след такава очевадна лъжа - народът вече не е онзи дето освен за Костов и Жан не искаше да чуе за друг...
Пропуснах ли някой от тези, които намазаха в ония години?
Е, затова си мисля, че тази вероятност е малко вероятна. Ето един линк към статия писана от съветника на Искров, Калин Христов, много кадърен икономист, който на времето Заимов бе предложил за свой заместник, като напусна, ако ви е интересно си струва да се прочете. Само за съжаление не ми се получава хиперлинка.

[www.bnb.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-02-10 13:57 от Тинки Уинки.
Стефан
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 12:05:23
Сори, не се получи препратката, това е на сайта на БНБ в раздел публикации, дискусионни материали бр.40 от 2004 год заглавието е

The only game in town
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 12:32:39
Абсолютно точно, Стефане.
Първоначално и аз мислих да напиша защо и в практически план "няма защо" да се девалвира лева и то би изглеждало много подобно на това, което ти си писал, но не ми стигна желанието и времето.

Бих натъртил само на това по-силно:
Quote

... се публикува баланс на Емисионни всяка седмица, няма друга такава Централна банка в света... Отделно годишните и полугодишните отчети са толкова подробни в частта им за управлението на валутните резерви, че може да се сравнят с проспект на инвестиционен фонд. Защо се прави - ами за да се покаже максимално каква е ситуацията в системата и зада няма съмнения и недомлъвки, ето затова.

Във финансовите пазари има една аксиома: И най-лошата информация е по-добра от липсата на информация. Защото информация рано или късно ще се появи, но появи ли се по-късно от очакваното тя обикновено е по-лоша от най-лошата до тогава.

Най-най-ранния сигнал за слабост на борда смятам да го търся тук. Такъв за момента липсва.
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 12:37:54
Станахме свидетели на такова плюене в сурата, че сигурно цял живот ще имам едно наум и то е - винаги има индивиди, които за да присвоят един милион могат да нанесат вреди за милриарди. Явно е в човешката природа.
Най-елементарния пример с паленето на гори за да се добива дървен материал. Пълна идиотия, но се правеше.
А примерите от нашата действителност са хиляди.
Та не мога да бъда 100% сигурен, че ни управляват хора, които не биха запали гората.
p_nachev
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 12:49:11
Стефане, благодаря ти за съдържателното и ангажирано включване!
Изключено беше да намеря "ресурс" за толкова убедително и аргументирано развиване на нишката : В чий интерес би било едно такова развитие ?
Това е основният въпрос, който вече винаги трябва да се поставя на първо място във всеки анализ, оценка, прогноза. Сори комуто не харесва, ама такова е времето ! Нали искахме пазар!

От парични съвети много те разбирам и си го признавам ;-(((, дори май за първи път чух за това чудо някъде в началото на 90-те, но по повод на Прибалтийските републики, май Латвия и Естония въведоха бордове тогава.
За Аржентина не знам кога го въведе, но за нея почна да се говори (тоест аз д а чувам) много едва в периода след 97-ма и спомените ми са, че в един период от време много настойчиво я даваха за пример за преборване с инфлацията.
Само дето сравненията с А наистина са неудачни. Пък и само по себе си ниска инфлация или липса на инфлация не значи задължително нещо положително. Обратното - това често е белег за приближаваща криза. Сложна и дълга тема.
Там бордът изгърмя някъде 2001-2, имаше банкова криза, сигурно помните кадрите с безредиците от изгорели спестители.
Ккаво друго за А ? Огромна страна, специфична икономика, особена история и политическа култура. Апропо, знам от първа ръка, че техните политици са по-крадливи и от нашите.
А знаете, нали и на нас дълго ни обясняваха, че Бордът е нещо като усмирителна риза и спирачка пред безкрайните апетити на политиците (правителство) за безконтролно харчене на пари (разбирай и за здраво крадене).
Субективното ми мнение, че това е един доста дивашки и първобитен инструмент, който за ограничен период от време би могъл да изиграе положителна роля. Апропо, май на нас ни пасна ! За този отрязък от време обществото (каквото и да значи това) би следвало да намери пътищата и средства за да тръгне по пътя на нормалността.
За съжаление у нас политическата класа доказа, че няма нито желание, нито ресурс да излезе н атози път.
Да се молим за икономическото и политическото здрава на ЕС, че иначе лошо ни се пише !
Stefan
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 13:43:11
Начев, не знам защо си мисля, че за съжаление Европа със сигурност вече няма да е същата с БГ и мамалигата под мишка... Но се лакомят за пазари и влияние и това според мен ще им изяде главата. Виж само - Германия, Италия и Гърция , стари членове, като орел рак и щука са. Глупостите, които напоследък се леят от медиите за благоденствието там направо ме отвращават. За да станем Австрия трябва да си внесем австрийци и пак няма гаранция, че след 3 месеца няма да се побългарят.. То на лесното всеки бърза свиква, а какво по-лесно от това да си решаваш проблемите с по шепа евро тук и там. Но това е друга тема. Важното е, че Европа ни иска повече отколкото ние нея, или поне от тази част от нас която знае какво иска и е готова да се наведе, защото това е жестоката истина за мен, просто ще се интегрираме, като вица за негрите в автобуса, дето плакали, че им викали черни, дошъл един мъдрец и им казал - споко, вече няма черни, всички сме зелени, ама айде акообичате по-светлозелените да минат напред.
Малко хора искат да приемат, че в другия свят трябва да се работи, ето аз например като съм по света по стажове нямам време един мейл да напиша... Не се изключвам. Просто тук нещата са сега такива и ако не се променим жална ни майка.
Хубавото е, че ще ни принуждават да се променяме, ако не за друго, то за да вършим поне черната работа свястно. За съжаление, тук говорим за наподопсихология, за възпитание в труд и постоянство, за норми и ипо-важно навик да ги спазваш, от най-елементарните - да не пресичаш на червено, до най-грубите - да не палиш гората за да я продаваш, просто защото ще знаеш че после в първия случай ще те глобят и то не в кеш, в брой и на ръка на мазния фатмак а в банката, пощата по сметка на общината, където парите ти няма да се налеят в приятелска мина, а ще отидат за да се построи пешеходна пътека или купи хранилка за птиците в парка.
Налудничаво звуча нали? Ако не на Вас, то за 16-годишните сигурно съм болен. Там е трагедията.
В Европа няма да влезем с това поколение, нито със следващото, мисля си. Те ще бъдат ограничавани и мачкани. Едва след доста години ще има български европейци, просто ние нямаме и не сме имали обща култура - балканската ни жилка трудно се чупи - виж гърците...
4овек, с две ръце се съгласявам с теб, тия са пълни циници и демагози. Ненапразно половината пищят срещу европеизирането изразено в мерки за контрол и завиване на кранчетата и с едната ръка гласуват щото е партийна линия, с другата се правят знаци под банките като на Уолстрийт как ще врътнат кинтите от Брюксел. Тепърва ще има какво да се види и ако така вървим със съдебната "реформа" например, ще се превърнем в главния вносител на Майбах за Балканите. и тая смешка с национализацията на имотите на мутрите - някой на накого пречи, това е за мен ключа от бараката. Щото ако са обективни, няма толкова служители в системата им, колкото дела трябва да заведат, да не говорим, че национализацията им ще се окаже по-мащабна от тая през 1947. Но това са илюзии..
Та думата ми беше, че безспорно, управляват ни хора, които биха запалили не само гората, а и земята под нея, стига тая гора да не е до чергата им. А те, за мое дълбоко съжаление и тяпна гордост, не живеят на Марс...
Не ти ли прави впечатление, че не си интернационализират бизнеса? И плащат по 8000 евро на квадрат за офисчета. Ама в Париж било толкова - кво му пука на него... В Париж няма как да застрахова и да не плаща, да внася боклуци, да трови народа, да паразитира. В Париж ако не бачкаш си мъртъв, или ако има такива, те живеят от това, че някой преди тях здраво го е правил и сега не могат да си изхарчат само лихвите.... Ние до там още не сме стигнали. Виж руснаците имат много такива примери, но е друга тема.
Та - 4овек, те самите нямат интерес, те трябва да завъртят и изперат, да узаконят бизнеса си, защо да спечелят няколко милиона утре, като могат да изкарват по толкова ежегодно при спокоен пазар, добра покупателна способност и народ взимащ кредити. Разбираш ли че подобно нещо ще блокира БГ, никой няма интерес от това, според мен...
Анонимен потребител
Re: Курсът към еврото
10-02-2006 - 13:58:52
оправих ти линка - да не се сепнеш че съм те изредактирал
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход