Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно обезщетение при застрояване

Публикувано от Zrfv 
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 10:46:16
avatar
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Не каза нищо за това дали ТИ САМИЯТ ползваш връзки
> Направо ти се чудя как си в бизнеса още - против
> използването на връзките в общината си, не си
> падаш по големите проценти обезщетения....


Знаеш ли колко народ "с връзки" изпищя след като ОГП влезе в сила? Спечелиха само тези от най-близкия обрач.Сега,като се сменят и архитектите в общините,не ми се мисли за тия,които са с готови документи,но не са почнали строежите.
Човек е прав,че някой парадира ли с връзки и големи обезщетения,не е читав и собствениците трябва да поттиснат лакомията си,че да не останат на сухо...... winking smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 10:55:12
В случая не става въпрос за ГОЛЕМИ обезщетения winking smiley, а за обезщетение в нормалните за региона граници :!: Това, че за Софийски регион те звучат ГОЛЕМИ си е проблем от местно естество winking smiley 500 км на изток нещата стоят по-различно и това е факт!!!

И не мога да разбера защо тук се споменава само 'лакомията на собственицте' и едва ли не се възпява скромността на предприемачи и строители :ami: Аз взех да ги съжалявам хорицата - съвсем ще се свършат от неравната борба с лакомите собственици smiling smiley

Айде няма нужда winking smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 12:19:19
Ами някой ще свършат - при спиране на ръста на цените. Каква гаранция имаме , че цените на имотите ще скачат и ще компенсират инфлацията?
Ами ако се случи така, че цените на труд, таксите и подобни продължат да растат, а цените на имотите не?
Рискът при 50% обезщетение, за сграда, която трябва да се продава скъпо е доста висок, а се поема само от едната страна. Обикновено такива договори накрая се сключват с инвеститори, които си знаят, че ако нещата тръгнат на зле ще радзпределят загубата и в другата страна. Този филми вече съм го гледал, ама явно само аз си спомням как фирми или не завършваха сгради или притискаха собствениците да правят анекс към договор с двойно по-малко обезщетение, а клиентите да доплащат.
Та искай си 50%, ако имаш късмет този, който ти го обещае ще ти го даде.
Забележи, че не казвам, че не е възможно да реализираш такава печалба, а само, че не е гарантирана и е въпрос на късмет.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 12:55:48
avatar
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------
> В случая не става въпрос за ГОЛЕМИ обезщетения , а
> за обезщетение в нормалните за региона граници
> Това, че за Софийски регион те звучат ГОЛЕМИ си е
> проблем от местно естество 500 км на изток нещата
> стоят по-различно и това е факт!!!
>
> И не мога да разбера защо тук се споменава само
> 'лакомията на собственицте' и едва ли не се
> възпява скромността на предприемачи и строители
> Аз взех да ги съжалявам хорицата - съвсем ще се
> свършат от неравната борба с лакомите собственици
>
>
> Айде няма нужда


Не виждам защо се засягаш.Ако във Варна такова обезщетение се среща под път и над път,нямаше да пускаш темата,а щеше да си намериш безпроблемно друг предприемач.Явно,нещата не стоят точно така и затова търсиш мнения.Че не ти харесват,разбрахме,но нали искаш мнения,не съгласие с предварителната ти нагласа? smiling smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 13:28:39
Именно. Исках мнение, а не обща категоризация на собствениците на парцели. Не се засягам, но ми стана интересно просто подобно тенденциозно излагане на позициите. Едно ми стана ясно - хората от стрителния бизнес са по-честите и редовни посетители в този форум smiling smiley.
Що се отнася до това, какви обезщетения се срещат във Варна, то мога само да кажа, че за момента официални преговори за този парцел не са се водили с предприемачи. Ясно е, че в момента, в който се задвижат нещата в тази насока, ще стане ясно кой какво предлага. Както бях споменал по-назад в темата, нейната цел е да се събере обща информация, която да даде някаква основа, на която да се опрат собствениците. Трябва ли да казвам, че е нормално преди да се пристъпи към преговори с инвеститор, собствениците (особено ако са повече от един) да си посъберат малко инфо winking smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 16:30:42
avatar
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------
Трябва ли да казвам, че
> е нормално преди да се пристъпи към преговори с
> инвеститор, собствениците (особено ако са повече
> от един) да си посъберат малко инфо


Нормално е,разбира се,само няма смисъл да се засягаш,че ви нарекохме лакоми.За разлика от теб,повечето от пишещите тук имат пряка професионална връзка със строителство,обезщетения,,проектиране и т.н. и вече сме се срещали с такива непремислени искания,затова отговорите ни се припокриват..... smiling smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 16:42:24
Е, ако ще бъдем искрени, то аз в тази тема срещнах и доста непремерени изказвания за давания % обезщетение. Просто ми направи впечатление, че получих 1 отговор на собственик и 3-4 нападки от хора от 'бранша', които мерят със Софийски аршин на картата на Варна smiling smiley Ако за София 38 % е макс възможен, то веднага мога да дам пример за 37% обезщетение, дадено на мой познат в широкия център на Варна.
Според логиката на доста от съфорумниците, явно обяснението е, че варненските собственици са най-лакомите и рпедприемачите просто не могат да излязат на глава с тях smiling smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 17:21:37
Zrfv,

Така, както гледам, изчерпахте "моралната" (лакома) страна на въпроса, но нека минем към практическата:

Когато стигнеш до преговори с фирми - инвеститори или строители, можеш много лесно да бъдеш заблуден от т.нар. "коефициенти" на застроената площ.

Така например, винаги партерните етажи, които се използват за търговски цели, имат коефициент по-висок от 1,00. Обичайно те са 1,25 - като левова равностойност, защото строежът се оценява в левове. Но много често, коефициента може да стигне до 1,5. (Това зависи от оценителя, който често е "човек" на фирмата. Но пък и да не е, "всичко, което не се купува, се купува с много пари" ). Останалите етажи са с коефициент единица, а таванския етаж, е по-малък от единица...Примерно - 0.9.
Т.е. всеки квадратен метър РЗП умножаваш по коефициента за отделните етажи, и разделяте с фирмата левовата равностойност на целия имот, а не квадратните метри застроена площ.
В този случай, като обезщетение по левова равностойност, можеш да получиш единствено партера, а останалите имоти нагоре по етажите, са за фирмата-изпълнител. Това, разбира се, е примерно и какво ще получиш на практика, е съвсем отделен въпрос.

Затова, търси си 50 процента, и се опитайте с фирмата да не прилагате коефициенти, а просто застроената площ да се раздели на две. Още по-добре е, ако има възможност, за действително разделение на застроения имот, без обезщетените лица и фирмата да имат нещо общо. (дори и общите части). Това ми се струва малко вероятно, предвид горепосочените от теб квадратни метри, но имай предвид тези подводни камъни, преди преговорите...

Успех!!!



smiling smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 17:30:02
global Написал:
-------------------------------------------------------
> Zrfv,
>
> Така, както гледам, изчерпахте "моралната"
> (лакома) страна на въпроса, но нека минем към
> практическата

Съгласен съм winking smiley

>
> Затова, търси си 50 процента, и се опитайте с
> фирмата да не прилагате коефициенти, а просто
> застроената площ да се раздели на две. Още
> по-добре е, ако има възможност, за действително
> разделение на застроения имот, без обезщетените
> лица и фирмата да имат нещо общо. (дори и общите
> части). Това ми се струва малко вероятно, предвид
> горепосочените от теб квадратни метри, но имай
> предвид тези подводни камъни, преди
> преговорите...

За момента има оферта от приближен на собствениците инвеститор, който предлага 50% обезщетение по вертикалата. А това последното, което каза за действителното разделение на имота не го разбрах. Би ли пояснил, моля?


Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
07-11-2007 - 17:54:54
Zrfv,

Прочети отново постинга ми, и мисля, че ще ти стане ясно.
А иначе за вертикалното разпределение, което Ви предлагат, е точното разделение на самата застроена площ.

Т.е- ако на партера имате 2 магазина, и нагоре по етажите -по 4 апартамента, има два варианта на разделение:

1. По площ- вие и фирмата при 50 % получавате по един магазин и 8 апартамента(примерно за 5-етажна сграда). Това е вертикално розделение.
2. По коефициент- Вие получавате и двата магазина, но се лишавате от повече апартаменти нагоре. А е възможно - и от всички апартаменти. Това зависи от прилагания коефициент.

По-ясна от това не мога да бъда...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход