Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно обезщетение при застрояване

Публикувано от Zrfv 
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
31-10-2007 - 20:11:46
Наистина ли мислиш, че твоите консултации могат да струват чак толкова smiling smiley Казах ти, че относно съветите, собствениците имат кой да ги консултира на далеч по-реална цена winking smiley Лично аз имам познат, полу-роднина, който е главен архитект на един град, има сума ти съученици-архитекти из варненска област и община, отделно има роднина, директор на банка. Пропуснах ли нещо, което да липсва за да се реализира проекта? Човекът си е предлагал услугите, но не и срещу магазин winking smiley

Явно твоята стихия е да строиш и да си продаваш, реализирайки печалба от разликата. Това колко ти печелиш си е твоя работа, аз не съм ти надничал в канчето.
За собствениците на този парцел това е единствената възможност в живота да си го уредят по-спокойничък финансово по някакъв начин. Всеки си преследва интереса. Нормално е.
Уважавам труда и рутината ти. Просто би било добре, ако можеше да се поставяш понякога на мястото на ответната страна и да проявявяш повечко толерантност winking smiley
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
01-11-2007 - 10:10:14
Zrfv,
Просто искам да споделя мой опит отпреди 2 месеца.
При договорено обезщетение 30% от РЗП поисках само 16%, но платени кеш по цени за кв.м. към момента за квартала. "Инвеститорите" ми казаха, че такава цена за парцел нямало!!!!!!
Аз ги разбирам, защото те трябва да стратират с минус. Да де, но нали пък след това ще разполагат с цялата РЗП!!! Явно този тип "инвеститораи" са от онези, които се нароиха напоследък, защото шуранайката на лелята на баджанака му работела в еди-коя си банка и щяла да му отпусне изгоден кредит. Та поради тази причина те си правят сметката, че ще стъпят на някой терен без да дават стотинка за него, ще дръпнат първия транш и ще започнат да продават още от чертежчето!
Попитай твоите инвеститори дали биха се съгласили да ти платят половината от договореното обезщетение кеш, по сегашни цени за района и ще се убедиш що за инвеститор е!
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 10:15:26
Ами естествено , че не е достатъчно да си архитект за да се реализира проекта. Трябва да разбираш от архитектура, конструкции, елекрически инсталации, ОиВ, В иК. Да познаваш технологията на изпълнение и цените на отделните видове работи, да знаеш кой вариант колко ще струва, да имаш познания от счетоводство, да имаш информация за вариантите за кредитиране, да познаваш пазара на надвжими имоти и какив проекти се реализират от конкуренцията....
Има още много неща, които трябва да знаеш.
.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 10:29:47
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами естествено , че не е достатъчно да си архитект
> за да се реализира проекта. Трябва да разбираш от
> архитектура, конструкции, елекрически инсталации,
> ОиВ, В иК. Да познаваш технологията на изпълнение
> и цените на отделните видове работи, да знаеш кой
> вариант колко ще струва, да имаш познания от
> счетоводство, да имаш информация за вариантите за
> кредитиране, да познаваш пазара на надвжими имоти
> и какив проекти се реализират от
> конкуренцията....
> Има още много неща, които трябва да знаеш.
> .

Пак изхождаш от чисто твоя гледна точка winking smiley разчупи го малко този инвеститорско-изпълнителски стереотип! smiling smiley
Не става въпрос за какъв да е архитект, а ГЛАВЕН АРХИТЕКТ на град, макар и не Варна winking smiley От него се иска да направи проекта и да съдейства за прекарването му през инстанциите. После се намесват връзките в банката. те обясняват вариантите за кредитиране и осигуряват брагоприятните условия. След това идва ред на изпълнителя, който ще осъществи изграждането. Ясно е, че няма собствениците и архитектът сами да запретнат ръкави и да се метнат да бъркат бетон и редят тухли winking smiley Именно моментът с въвличането на изпълнителя в схемата усложнява сутуацията и крие реалните рискове. Няма смисъл да обяснявам защо, предполагам winking smiley
Вместо да преминат през тази тежка процедура, наситена с доста подводни камъни, собствениците след дълго обмисляне решават, че е по-спокойно, ако дадат парцела с/у обезщетение, с ясната идея, че площта, която получат, ще е по-малка.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 15:23:06
Е от коя гледна точка да гледам, ако не от мояsmiling smiley
"Вместо да преминат през тази тежка процедура, наситена с доста подводни камъни, собствениците след дълго обмисляне решават, че е по-спокойно, ако дадат парцела с/у обезщетение, с ясната идея, че площта, която получат, ще е по-малка."
Точно така - по-малка от това сами да си го направят. Обаче тук идва моментът с това, че собствениците се заблуждават в размера на печалбата, която биха реализирали сами.
Пропускат вероятността , че може и да загубят. Аз пък не мисля, че съм длъжен да давам повече само защото някой се надценява. Не знам защо винаги собствениците на парцели са на мнение, че можем да печелим само ако сключим договор с тях. Има и други неща дето можем да правим и печелим, а строим за обезщетение само тогава, когато преценим, че си заслужава.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 15:28:10
И на теб ще кажа - ако строителството на еднофамилна къща ми е по-изгодно отколкото да инвестирам ще строя еднофамилни къщи. Ако проектирането ми носи повече печалба - ще проектирам, ако отоплителни инсталации ми носят повече печалба - ще правя отоплителни инсталации...
Та в тези преговори има и друга страна , в чиято паница не знаете какво да гледате точноsmiling smiley Затова и не можете д аразберет защо в едни случаи ви удовлетворяват исканията , а в други не.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 15:48:14
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Е от коя гледна точка да гледам, ако не от моя
> "Вместо да преминат през тази тежка процедура,
> наситена с доста подводни камъни, собствениците
> след дълго обмисляне решават, че е по-спокойно,
> ако дадат парцела с/у обезщетение, с ясната идея,
> че площта, която получат, ще е по-малка."
> Точно така - по-малка от това сами да си го
> направят. Обаче тук идва моментът с това, че
> собствениците се заблуждават в размера на
> печалбата, която биха реализирали сами.
> Пропускат вероятността , че може и да загубят. Аз
> пък не мисля, че съм длъжен да давам повече само
> защото някой се надценява.

Koй ти иска повече?!? Хората ти искат ПО-МАЛКО от това, което могат да вземат, ако сами се заемат. Именно вероятността да загубят е накарала собствениците да потърсят по-сигурния вариант с обезщетение. А това, че ти искаш да дадеш по-малко от друг просто означава, че доста от парцелите, които ти се предлагат, ще бъдат взети от конкуренцията ти winking smiley

> Не знам защо винаги
> собствениците на парцели са на мнение, че можем да
> печелим само ако сключим договор с тях. Има и
> други неща дето можем да правим и печелим, а
> строим за обезщетение само тогава, когато
> преценим, че си заслужава.

спомни си какво бях писал за една предприемачка по-горе winking smiley Която не се интересувала от РЗП-та по-малки от 1000м2. eye popping smiley МИ да ходи да застроява нивите в Добруджа! Там РЗП да искаш. Това е моментът, показващ кога 'мега'-предприемачите започват да се самозабравят. Как така друг предприемач, който е със същите мащаби като замозабравилата се дама, същевременно е готов да обезщети, че даже и показва нескрития си интерес?
ПО отношение на това кога как процедирате с имотите, ами то е ясно, че ако парцелът се продава, един серизен инвеститор би предпочел да го купи (щото няма да му е проблем да извади парите) и да си строи както и каквото си иска. Обаче, когато не се продава имота, не ти остава нищо друго, освен да предлагаш % и щом не ти се дава голям %, ще изтървеш сделката. Иначе само като изпълнител пак можеш да си печелиш, ама не е съвсем същото, а winking smiley




Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 18:28:44
"Хората ти искат ПО-МАЛКО от това, което могат да вземат, ако сами се заемат."
Това, че при възходящ пазара всички печелят не означава, че утре ще могат да вземат каквото и да било.
Хората в нормална обстановка не биха могли да реализират нищо освен загуба ако сами се заемат.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 19:16:27
А защо мислиш, че като изпълнител не е същото? При 50% обезщетение за обект от 570кв.м. предпочитам 1000кв.м. като изпълнител. като отчета рисковете, печалбата като изпълнител ще е по-голяма.
Re: Въпрос относно обезщетение при застрояване
02-11-2007 - 21:47:24
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> А защо мислиш, че като изпълнител не е същото? При
> 50% обезщетение за обект от 570кв.м. предпочитам
> 1000кв.м. като изпълнител. като отчета рисковете,
> печалбата като изпълнител ще е по-голяма.

Спри до тук! Не искам да излезе, че пак искам да ти гледам в паницата smiling smiley

Наскоро стана ясно, че кота корниз за конкретното място може да е 15 м, вместо 12 м. исках да попитам дали КИНТ-ът също може да се мени при определени конкретни обстоятелства?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход