Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

прехвърляне на собственост ?

Публикувано от Gost 
прехвърляне на собственост ?
04-10-2007 - 21:25:52
Здравейте,
Съжалявам ако се повтаря вече дискутирана тема(четох подобни),но ми е трудно да преценя.Та въпроса е следния:
Имам предварителен договор за покупко-продажба на жилище в стреж,което е с акт14 към момента. Сумата по договара е платена на 100%. От фирмата изпълнител ме питат дали искам сега да получа нотариален акт за собственост или да чакам акт 16. Досега нямам основание да се съмнявам във фирмата..строежа си върви в срок..изпълняват се договореностите...още повече че това не е първата им сграда..
Какво печеля и какво губя ако получа НА при акт 14?
Ако сега го прехвърлим с какво е свързано получаването на Акт 16 в по късен етап moody smiley:
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 09:22:20
Според мен - не се връзвай на този номер. Трябва си Акт 16 и разрешение за ползване. Акт 14 само удостоверява годността на конструкцията, и нищо друго. След него идва Акт 15, с който строителя предава завършеното в цялост строителство на собственика, вкл. външни връзки с вода, ток и прочее, после надзора пише доклад за оценка на съответствието и заедно с всички екзекутиви и строителна документация го внася в ДНСК за свикване на приемателна комисия. Във всички случаи собственика има интерес да изчака издаването на Акт 16 от комисията. Да не говорим, че нотариален акт на какво ще Ви издадат - на греди, колони и плочи? Това звучи не само несериозно, но и мирише на мошеничество.
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 10:27:12
По принцип inaned има право, но да не забравяме, че когато сделката се изповяда на акт 14 таксите при нотариуса са значително по - ниски и доста клиенти се възползват от това нещо.Дори бих казал , че е доста често практикувано, но все пак всеки сам решава дали да си върже гащите.
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 15:33:32
Става дума за масивна сграда с няколко входа и десетки собственици..а и в договора е записано че сградата се предава в завършен вид с разрешение за експлоатация..едва ли фирмата би оставила всеки да се спасява поединично..А и ако сега получа НА на Акт 14 как в последствие ще се смени с НА на Акт 16..незнам дали има много логика в тва което казвам..ама едни такива мисли ми минават..
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 15:36:04
Я си вземи нотариалния акт. Не е само заради спестяването на таксите. Ами ако строителят вземе, че духне в чужбина, каквито случаи е имало много, ти какъв документ ще имаш за собственост - предварителен договор?
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 15:38:14
Най-сигурно е да си чакате Акт 16. Нека ДПК удостовери, че сградата е годна за ползване, за да сте сигурни и собствениците.
Анонимен потребител
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 15:44:20
Като така и така си платил всичко вземай си нотариалния акт да си спокоен както казва kiko. Ако не беше платил на 100% и примерно ти казваха плати сега вместо на Акт16 и ще ти прехвърлим имота имаше върху какво да се замисляш, ама като си платил вземи си документа да не духне някъде строителя.
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 15:59:10
Ако ще е само спестяването на част от таксата..по скоро ще избера да избегна главоболията в по късен етап и да чакам за 16..от друга страна...абе в понеделник ще им подосаждам малко да видя какво ще ме баламосат и тогава ще реша.
Благодаря на всички за мненията smiling smiley
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 17:24:29
Аз не виждам как ще избегнеш главоболията, ако закъсат с А 16 например. Какво ще ти помогне това, че нямаш нотариален акт?!? Твоя си работа...
Re: прехвърляне на собственост ?
05-10-2007 - 20:06:48
А ако приемем че получа нотариален акт при Акт 14,каква е процедурата за придобиване(съответно и цената) на нов нотариален акт след като зградата е получила разрешение и Акт 16



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-10-05 20:13 от Gost.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход