Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София

Публикувано от alhimi 
Към Лора
28-04-2007 - 16:03:30
avatar
На въпроса ви "ЗАЩО да е трудно?" мисля си отговаряте сама с изречението:

"Откога съм го дала на фирма да ми търси наемател - но не ми намират."

А за да не ви намират убеден съм, че разкочвничето е в другия въпрос:

"Никой от вас не каза КАКВА е цената за едностаен апартамент?"

За да си намерите наемател за апартамента първо е необходимо да се консултирате с агенция ви как вървят цените в района където търсите наематели. А не обратното да решите, че би било добре да получавате еди каква си сума на месец, която може да се окаже в пъти по-висока от това, което някой би дал за вашия имот месечно например... А конкретна цена за едностаен апартамент няма, Това зависи от местоположението, състоянието, квадратурата, етажността и съседите ви понякогаsmiling smiley
Цените на едностайните апартаменти под наем в Младост 1 например вървят от 200 до 300Е месечно, а в Надежда 6-та част вървят по 160Е, в центъра пък цените достигат до 550Е...

"От друга страна - да пуснеш семейство в апартамента си е рисковано, както съм чула - може да не искат да си отидат после. А за нисък наем - не си струва да пускаш, защото след всеки наемател трябва да се прави ремонт и ВИНАГИ остава нещо неплатено!"

Няма такъв вариант "да не искат да си отидат" - наематели се пускат САМО с договор с който можете после да ги съдите ако нещо се случи с вашия имот. Другото нещо е, че е добре да намерите наематели дългосрочно на които да прехвърите партидите за ток, парно, вода и телефон за да не увиснете с неплатени сметки на края. Макар, че за това си има клаузи в договорите и едно нещо, което се нарича "депозит", който се връща на наемателите след като си тръгнат от вашия имот и са си платили всички сметки!

Според вас "за нисък наем" не си струвало да ги пускате... Първо зависи какво разбирате под нисък наем? За мен нисък наем е когато в Младост 1 има 10 едностайни апартамента и да речем, че най-евтиния предлагащ се за наемане е с цена 200Е, а вие си търсите наемател за 170Е месечно. Второ дори така да стоят нещата е по-добре да получавате 170Е месечно цяла година от колкото да чакате 6-7 месеца с надежда да намерите някои да ви дава по 230Е на месец и като се убедите, че няма да стане да свалите цената до 200Е след половин година чакане и лакомене за по-висока цена. Изчислявам загубите от лакомията на мига: През 6-те месеца, които сте търсили (хипотетично разбира се незнам какъв е вашия случай) наемател и не сте намерили е можело да вземете 6 по 170Е което прави точно
1 989лв или 3 978лв за година!!! Съответно за да компенсирате загубата от 6-те месеца лакомия и чакане и НЕ взимане на нито един лев ще е необходимо да искате на потенциалните наематели по 285Е месечно ако изобщо се намерят балами да ги дадат.

Имал съм клиенти, които от лакомия са чакали по повече от 7-8 месеца за да "грабнат" високия наем и накрая въпреки ината свалят цената до средната за района или обикновено и по-ниска само и само да не продължават да имат пропуснати ползи, но винаги имат всъщност, защото трудно се преборват със собствената си лакомия.

Как да разберете (ако не вярвате на брокера си), че наема, който искате в висок?
Много просто - 3-4 или повече месеца нямате наематели или още по-лошо за първите месец-два имате едва 3-4 огледа :crazy:
Ако при това положение смятате, че имота ви заслужава исканата от вас месечна цена жестоко се лъжете eye popping smiley но има време ще го разберете когато мине половин година да речем. Спорил съм неведнъж с наемодатели, които искат висока цена за състоянието и местоположението на имота си и с тези от тях, които съм разбрал, че спора е безмислен съм отказвал да се заема с техния имот. Имал съм случай когато наемодателя е голям инат и лакомия и не иска да си признае, че е сбъркал като не ме е послушал за цената (макар това да е далеч по-голям проблем за него, а не за мен) и за да не се признае за победен стига до извода:

"Тц твоята агенция за нищо не става!" и сътоветно сменя агенцията, но за пред мен уж имота му вече няма да се дава под наем, а ще се продава, но го виждам в реклама под наем от други колеги именно на цената, която го бях посъветвал аз... Но характери всякакви, специалисти по всичко има много не можеш им излезна на глава winking smiley

"Имам и такъв въпрос: разбрах, че в Бг има някакъв нов и висок данък - "смет". Сега, когато не живея там - съм освободена от него. Ако пусна наематели - КОЙ би трябвало да плаща този данък?"

По принцип за ВАШИЯ имот ВИЕ си плащате данъка смет, а между другото аз не съм чул да има някакъв висок данък сметeye popping smiley

Аз срещам два основни проблема най-често при наемодателите - хубав апартамент без забележки на които се искат много пари, защото е хубав, но в района се предлагат имоти на много по-ниски цени пък макар и не луксозно обзаведени. И обратното - имот в ужасяващо състояние, който според наемодателя нямало смисъл да се ремонтира, защото нямало да живее той в тази кочина и наемателите му ако го ремонтирал щели да му разбият хубавия имот... Е ок ама ти би ли живял в тази кочина го питам аз? Не аз имам по-висок стандарт на живот и мога да си позволя нещо по-добро, а моя имот е за хора наематели, които не могат да си позволят това, което мога аз... Хубавооооо ама поне си оправи течовете в банята бре джанъмsmiling smiley)))

Разбира се има и другата страна - тази на наемателите - "Оооо тук не ми харесва намери ми нещо по-хубаво ама за не повече от 250лв на месец..."

Хората са казали "Всяка жаба да си знае гьола". С 200лв на месец не можеш да живееш в едностаен или двустаен апартамент на хубаво място в София. Но и също така на апартамент не ремонтиран и с несмена дограма, тапети, настилки и баня на мозайка и с блажна боя по стените от 76-та година не можеш да искаш наем като на имот в същия район, но ремонтиран и подържан.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-28 16:18 от Продавач.
Re: Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София
28-04-2007 - 16:23:29
avatar
clap: clap: clap:

tc tc tc

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София
28-04-2007 - 16:50:05
Продавач, благодаря за подробния отговор! Ама сега трябва да изпиша цял роман, за да се обясня.

1. Питам защо да е трудно, защото дори не са ми довели клиенти да разгледат помещението! Започнах да мисля, че фирмите се интересуват само от продажби, защото се печели повече. При това при мен те ще упражняват и надзор, което носи още 10-15% на месец - но не, не идват!

2.Апартаментът ми е "на опашката на коня" в баш центъра на София. Според Вашите цени - би трябвало да го дам едва ли не за 600-800 Евро /към 80 кв./, а аз исках само 300! Кооперацията е 3 етажа, с по 1 семейство на етаж.

3. Хич не съм се лакомила, досега 5-6 години го ползваше една гад - адвокат - САМО срещу 200 евро! Имам племенник, който се издържа от този наем и сега спря учението си. Правим и ремонт. Но за 3-4 месеца, откакто се освободи, от 3 фирми ни една не се прояви поне да опита!

4. Аз предпочитам да се ползва за офис, защото племенникът ми не може да влага суми за Лукс и Обзавеждане. Но имам и 3 други имота, за които точно обратното - ИСКАМ да направя луксозен ремонт и са на чудесно място - но точно тук, на Форума, ми казаха, че НИКОГА не могат да се вземат големи наеми, затова - скромен ремонт и скромни наематели да предпочета.

5. Заинтересувана съм и от фирма, която да гИ наеме, ремонтира и обзаведе - и да поделя с нас наема за 3-5 години.

Какво ще кажете сега???

Л.
Re: Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София
28-04-2007 - 16:57:49
Пропуснах за Данък смет!

Моят пълномощник - верно, че е възрастен човек, ми разказва, че от няколко години Данък смет е станал много висок и струва повече от Данък собственост. (200 лв за година???) Били мафия /???/.

Именно той стои на безконечни опашки и се кара с чиновничките да ме освободят от този данък, защото жилището /не едностайното!/ е необитаемо от 2000 година - причината е, че не исках да го давам за ниски цени, каквито бяха по това време, междувременно овехтя и се демодернизира - и иска ремонт. Понесох много щети от наематели-фирми. Никаква култура на ползване на имот!

Л.
ОК
28-04-2007 - 17:00:37
avatar
ОК

"Апартаментът ми е "на опашката на коня" в баш центъра на София. Според Вашите цени - би трябвало да го дам едва ли не за 600-800 Евро /към 80 кв./, а аз исках само 300! Кооперацията е 3 етажа, с по 1 семейство на етаж."

Тук ми е малко трудно да ви повярвам честно казано eye popping smiley

Иначе всичко останало звучи добре.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София
28-04-2007 - 17:05:24
avatar
Лора Написал:
-------------------------------------------------------
> Пропуснах за Данък смет!
>
> Моят пълномощник - верно, че е възрастен човек, ми
> разказва, че от няколко години Данък смет е станал
> много висок и струва повече от Данък собственост.
> (200 лв за година???) Били мафия /???/.
>
> Именно той стои на безконечни опашки и се кара с
> чиновничките да ме освободят от този данък, защото
> жилището /не едностайното!/ е необитаемо от 2000
> година - причината е, че не исках да го давам за
> ниски цени, каквито бяха по това време,
> междувременно овехтя и се демодернизира - и иска
> ремонт. Понесох много щети от наематели-фирми.
> Никаква култура на ползване на имот!
>
> Л.

Добре де ако при наем 200-300 евро месечно 100Е данък смет годишно много голям данък ли е? Не че е малък, но на фона на наема, който може да получавате!?
Както и да е...

"Понесох много щети от наематели-фирми. Никаква култура на ползване на имот"


Тук вече явно сте имали пропуски в договорите с наемателите.






Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: ОК
28-04-2007 - 17:11:15
Е, ми аз ЩО се чудя, тогава, да казват, че било трудно да се намери такъв апартамент?

Като сте в бизнеса - дайте да ползвам ВАС, пък да видим какво ще стане?

Апартамента си има и дефект - трудно се намира паркинг, например, и улицата не изглежда много съвременна - само по вина на Кметството! - но все един ден ще постегнат тротоарите на улиците в Центъра - ако искат да са Европа! - и тогава ще изглежда отлично.

Даже си мислех, че АЗ мога да платя на една бригада да асфалтира улицата и да пренареди плочите на тротоара - не може да е кой знае колко скъпо!

Л.
Re: ОК
28-04-2007 - 17:17:08
avatar
Всъщност факт е, че повечето фирми вече се насочват към бизнес сградите където всичко е ок особено паркоместата. Наистина, че точно там където е вашия имот е ад за паркиране... Както и да е.smiling smiley

Иначе благодаря за предложениетоsmiling smiley


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Защо е толкова трудно да се наеме едностаен апартамент в София
28-04-2007 - 17:17:45
Никакви пропуски няма, поне това се научих в чужбина - как се правят наемни договори! - но да не съм луда да се съдя с месеци и години - особено като живея в чужбина - за некви си 5-600 ЕУ повреди? Пия една кока кола от хладилника - и карам нататък.

Договорите се правят, за да се ПЛАШИ наемателя, а ако не се уплаши - нищо не помага!

Преди години наех даже адвокатска кантора да съди едина фирма, в която имаше съдружник и руснак. Адвокатката реши, че са КГБ - и изчезна,та се не видя!

Поне да имаше свестни адвокати, или пък Закон в България - та да тръгне да се съди човек! Нали за 50 Е ще те предадат и продадат, та няма и да се усетиш!

Еее не е чак толкова страшно
28-04-2007 - 18:10:35
avatar
:}

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход