Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо продавачите не продават, брокерите не брокеруват и добросъвестен купувач не може да си купи имот в София

Публикувано от WebSavvy 
WebSavvy,

Едно мое наблюдение на лаик - в тези райони, които изброяваш, хубавите места с инфраструктура отдавна са парцелрани на малки парчета по 500-600 кв. И има изградени къщи на болшинството от тях. Такива големи парцели обикновено са в периферията на селищата или във вилните зони, а там вече инфраструктурата я няма. Та май по подразбиране търсиш извън регулация или съвсем наскоро вкаран в регулация и не знам как си представяш най-малкото достъпа до него (по черен път),- май трябва да предвидиш и бюджет за асфалтов път, собствен водоизточник и хидрофорна уредба, трафопост и връзката до мрежата и пр. Забравяш зимата някой да почиства улиците и си приготвяш високопроходими джипове за всички.

Всъщност повечето пищещи тук ти подсказаха, че не парите са определящото (колкото и странно да звучи), а усилията и времето, което ще ти трябват. За съжаление, и моите наблюдения са такива, макар и за друг вид НИ.
To WebSavvy

От доста време се каня пак



(От мен ти съвет, това е само началото, брокерите са върхът на айсберга, ми като дойде "мазача" ще видиш ти корекност и почтенност, за да си удължиш живота с пет години ( тоест за да не го скъсиш) купи си нещо готово макар и с някои компромиси (неминуемо ще трябва да направиш))



да поствам по темата с единственната цел да те предпазя от влизане в онази опасна спирала наречена строителство. Доста се колебаех, остави го човека, като има мерак си казвам, но днес не издържах (добрият в мен победи) и реших да се намеся. Има някои неща дето ме смущават в постовете ти, и ме карат да мисля че си абсолютно неподготвен за това, което мислиш да направиш. Като гледам какви неща те дразнят си мисля, че доста ще те поомачкат по спиралата. Понеже си ми симпатичен (после ще кажа защо), ще ти откия една страшана тайна - в БГ няма кой да работи по твоите правила, за съжаление ще останеш неразбран и деиствително ще започнеш да се съмняваш дали говориш български поне на работно ниво. Имаше такива хора, но преди 2002 когато строителите бяха гладни, сега не, тоест такива Българи има не се съмнявай, но за съжаление те вече не са в БГ. В БГ действа своево рода пазарен механизъм в строителството, що трябва да ти го направят на тебе качествено за Н пари като пак за Н пари ще го направят на някой дето ще го устой това качество (ще си покъсаш нервите), защо трябва да бъдат коректни към теб, като спокойно могат да си позволят да не бъдат и за това нищо няма да им се случи, пробвай изгони ги ще дойдат други също толкова неграмотни и некоректни само ти губиш всяка смяна на бригадата е набутване с пари и време. Ти предполагам нямаш време както и аз да контролираш всичко а и да имаш да не мислиш че всичко ще видиш (трябва опит за да виждаш грешките и да ги анализираш), само не си мисли че като сключиш договор с фирма решаваш въпроса (рискуваш да залетиш още по-силно) пак трябва контрол, трябва силно доверен, разбиращ, предан човек да ти бута нещата. Замисли се как ще решиш този проблем.Нямам нищо наум, нищо не предлагам само те карам да се замислиш и да не се подаваш на емоции, аз също се вманиачвам и обичам глезотии, но напоследък попретръпнах, просто се съобразявам с реалиите защото и аз като теб от доста време не съм в БГ , но заради емоционалната ми обвързаност с България съм готов на куп компромиси и в момента когато слизам от самолета забравям как е там (някъде си) и ме интересува единственно как е тук в БГ. А най тъпото е постоянно да говориш как е там и колко е зле тук, тази грешка (низка култура) обикновенно я допускат най младите емигранти, ти уж не си от тях .По малко РR и определена доза дипломатичност и здрави нерви ще ти бъдат от полза. Да ама трябваше да стигна сам до този извод, иначе си мислех като теб че всичко се решава относитеолно лесно в БГ. Доста гладки механизми пренесени от вън в БГ скърцат, ти сам започваш да го разбираш (професионална пригодност на брокерите) . И накрая ще кажа защо си ми симпатичен, това което си намислил силно прилича на това което аз направих разнесено във времето с 5 години, аз съм към края вече на втората къща и баскетболното игрище го има и точно както ти го описваш все едно че един филм сме гледали, но ако сега трябваше да започна – не , щях да търся нещо готово, с компромисите ще трябва елегантно да се смириш. Виж ако бях на 35 години щях да опитам. С бюджета си угадал там някъде ще се получи, без илюзии, ще бъдеш неприятно изненадан, като разбереш, че някои неща в БГ струват по-скъпо отколкото в Америка или старата Европа. Аз минах по-тънко, но през 2002 аз можех да си позволя да дирижирам парада, сега не, даже в качеството си на инвеститор си оставаш тупанджия от предпоследният ред. И още по-накрая не се отчайвай по принцип всичко си става трябва само грамотно да си го организираш, късмет и повече пари трябват. Успех !



smiling smiley
Към твоето изложение Ivel, искам да препоръчам книгата "Башмайстор" на Едуард Калъпов, където човек развил се професионално и живял дълго на Запад се връща и се захваща с ентусиазъм да строи къща и хотел за себе си в Симеоново/Драгалевци... Там може да се види доста ясно сблъсъка на различните култури и манталитет, както и как човекът си променя тактиката за да се нагласи на враждебната среда и да постигне своето с минимални загуби на пари и нерви.
и естествено 360 градуса видео на имота отвътре и отвън и пълни спесификации на строителството и дори гаранции от строителя , както и такива от агенцията, че предоставената информация е точна и вярна и естествено всичко това БЕЗ КОМИСИОННА или такса - естествено тя косвено е включена в цената...)

Извинявам се за намесата но искам да кажа само едно нещо относно горният пост :
Ако тук в Бг обясня на клиент по този начин било то къща или апартамент-8 клиента от 10 ще си намерят сами имота и аз ще съм бюро информация winking smiley
Така е в България ,но съм сигурна че там от където идва г-н WebSavvy манталитета на хората не е такъв......кога ли ще ги стигнем "Хамериканците " smiling smiley))))))))))
WebSavvy ще успее да реализира мечтата си - той е успял в толкова други неща!
Той явно не иска да му давате съвети а информация, която да е му е полезна. И този негативизъм...
То и аз имам такава мечта като него (предполагам и много други българи живеещи в други страни), но по-скромна...
WebSavvy ,
Ти наистина се взимаш прекалено на сериозно,щом почна и да гониш хората,които не ти харесват.И на какво отгоре?Запазено място ли имаш във форума?
Не съм психолог,но такива като теб съм срещала.Все другите са им виновни,все другите за нищо не стават.А ситуацията е ясна-като нямаш достатъчно пари да се класираш в районите,които ти харесват,ще се простираш според чергата си. :}
Boby,
съгласен съм с теб, че "смисъла на това да строиш къща в София е именно да "вложиш душа" в нея и да я направиш с мерак". Това ще се опитам, пък с колкото мерак и сили ми останат след като купя парцела winking smiley

Joan,
"Та ми е много познато това усещане - море от обяви, а като се разровиш - НИЩО, което поне да се доближава до твоите критерии. Като си приготвил пари за горната граница на конюнктурната цена за района. И до сега не мога да си обясня този феномен. Явно важи и за парцелите."

Абсолютно точно си ме разбрала и аз осъзнавам, че само късмет ще ме оправи, благодаря. Ситуацията ми е като от вица за онзи който се оплаквал години наред, че никога не печели от тотото, но и Бог би се чудил как и да спечели когато никога не бил пуснал и един фиш. Аз ще се пробвам, пък ако спечеля добре, ако не - поне ще съм опитал.

Ти си покрила основните параметри и съвсем резонно, и както загатваш заданието окончателно ще морфира в парцел в периферията/вилните зони, извън но "до регулация", и с път (или черен път до 50 линейни метра, който бих асфалтирал лично). Собствен водоизточник не ми се иска да се организира, така, че вода ще трябва да има; за хидрофорна уредба и трафопост съм готов. Почистване на улица до 500м. не е проблем - ще сложа една лопата на джипа, стига да има сняг.


4ovek,
"Защо трябва да ходиш на майната си, като можеш да си купиш парцел в рамките на града с с изградена инфраструктура".

Joan е отговорила вместо мен, благодаря - колко е лесно когато другите те разбират. А за Банкя, споменах го защото съм научен, че човек трябва винаги да има и готов вариант Б - ако не мога да имам това което искам, ще се опитам да се задоволя с 2-то добро такова (но тайно се надявам да не става така).


Poly,

"Той явно не иска да му давате съвети а информация, която да е му е полезна. И този негативизъм... "

Ако може...
Мечтите е хубаво да са голями - обратно на това което ни учиха в пионерските органиции. Повече често, отколкото не, големите неща стават, защото е имало голяма мечта. Повече оптимизъм ни трябва!


Sladurani,
"Ако тук в Бг обясня на клиент по този начин било то къща или апартамент-8 клиента от 10 ще си намерят сами имота и аз ще съм бюро информация"

Виждам, че има вече БГ сайтове готови за 360 градуса видео, а до 1 година или 2 сериозните агенции няма да допуснат да продават имот без обвързващ/изключителен или полу-изключителен договор; тенденцията е има и при Colliers и при Elta дори Мирела и Адрес си завоюват такива позиции, макар и основно за новото строителство. Смятам , че до една 5-летка, ще ги стигнем Американците в това отношение.


Ivel,
Има някои неща дето ме смущават в постовете ти, и ме карат да мисля че си абсолютно неподготвен за това, което мислиш да направиш. Като гледам какви неща те дразнят си мисля, че доста ще те поомачкат по спиралата.

Не съм абсолютно подготвен, но как мога и да бъда. Подготвил съм се колкото мога да се подготвя, но ще ме мачкат по един или друг начин това е почти сигурно и ще ми е неприятно, но съм "борец" и ще се опитам да не се връзвам много; набелязал съм компетентни и опитни хора които да ми съдействат за строежа и мисля , че ще се справя, но нека го докарам до там. Имам се за "гъвкав" и ще се постарая да "променя тактиката за да се наглася на враждебната среда и да постигне своето с минимални загуби на пари и нерви" както Боби съветва, дори без да съм чел книгата (но ще си я купя като пристигна в София - благодаря за идеята).
Само в едно грешиш: не мисля че всичко се решава относитеолно лесно в БГ, напротив знам, че всичко се решава трудно или по нерегламентиран начин и съм готов на компромиси, но нека да се потопя в тази действителност и да видя аз как ще мога се оправя. Ти си приключил тази сага, наслаждавай се - заслужил си го!


Бях решил днес да помоля Модераторите да затворят темата и да я архивират, но сега виждам, че има малко повече свежест и synergy в постингите и осещам, че форума се получава и ще ми липсва. Сигурно ще се наложи да открия нова тема, когато с тази съвсем приключим.

Благодаря за личните съобщения, особено на тези споделили с мен за тяхните конкретни проблеми и капани в които са попадали, веднаж намерили се в "черната дупка" на строителството в София!




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-02-17 05:20 от WebSavvy.
Re: Ето това се казват изисквания и са напълно оправдани!
17-02-2007 - 18:54:35
avatar
Аз съм брокер все пак държа да знаешsmiling smiley За съжаление не съм успял да работя още по твоя въпрос, че ми се струпа извендъж много работа и работя и събота и неделя...sad smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Ето това се казват изисквания и са напълно оправдани!
18-02-2007 - 01:27:47
Продавач,

досетих се сам. Не разбрах защо се наложи думата "брокер" за НИ в БГ, когато в миналото тя повече и даже изключително се асоциираше с финанси и търговия на борси/валути. Има ли "агенти" / "сътрудници" или всички продавачи в АНИ са "брокери"? В някои страни "брокер" е по-висок ранг в йерархията на АНИ и често се свързва със собствеността на бизнеса/франчайза или с по-високият менаджмент.

Ако и когато имаш добра оферта ще чакам да се обадиш, надявам се скоро.
Web Savvy,

Виждам, че темата е изчерпана smiling smiley Само една вметка по повод собствения водоизточник - от личен опит знам, че в тези райони, които те интересуват, има твърде много нови консуматори прикачени, а водопроводът не е проектиран да ги поеме. И като следствие водата в чешмите просто "църцори", не стига едни чинии да измиеш, какво остава за къпане. Да не говорим, че смяташ да пълниш басейн, който периодично се източва.

Ти си далеч от това още, де, а и смяташ явно да поживееш на място и да видиш кое-как. Но имай предвид, че един сондаж, кладенец и хидрофор за включването му към водопровода на къщата няма да оскъпи кой знае колко (мисля, някъде 4-5 хиляди евро), а после ти спестява много нерви и отрицателни емоции. Пък ако общия водопровод има налягане - още по-добре. Ако си ползваш твоя кладенец, обаче, поне за момента не плащаш за тази вода.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход