Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
27-01-2007 - 20:40:26
Здравейте,

При покупка на жилищен имот с ипотечен кредит - апартамент, построен през 2003 с акт 16 - от банката искат следното:

Удостоверение за наличие /липса на вещни тежести върху имота, който ще се ипотекира, за срок не по-малък от 10 години;

Някой има ли опит с подобни сделки? Как се изкарва удостоверение за липса на тежести за 10 години назад за апартамент строен преди 3 години!?

Благодаря!
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 09:24:19
avatar
Попитайте вашия кредитен инспектор относно това, а вие в Райфайзен ли кандидаствате за кредит?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 09:49:04
няма значение банката, всички искат 10 години назад просто защото ипотеките трябва да се подновяват на всеки 10 години, така че няма смисъл да ти искат 15 назад например
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 11:38:35
avatar
е не искат всички банки за 10 години назад или поне не ми е направило впечатление, но за райчовците ми е направилоsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 12:04:10
Не, не е Райфайзен. Питала съм, брокерката ми се занимава с това, изровила е нот. актове назад до 30-а година на парцела, но тъй като ситуацията покрай покупка на жилище е много стресова, аз естествено се притеснявам.

Интересува ме, някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и как го е разрешил? Все пак огромна част от апартаментите на пазара нямат история 10 години.

А щом се подновяват ипотеките на 10 години - тогава какъв документ трябва? За липса на тежести върху апартамента за годините, които е бил апартамент и за оставащите години до 10 - подобен документ за терена ли?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-28 13:19 от lilito.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 14:23:16
Да, аз съм се сблъсвал с такъв проблем и то точно с Райфайзен Банк. Това че апартамента не е съществувал не е важно. Трябва да се изкара удостоверение за липса на тежести на база нотариалните актове на земята, върху която е построен имота. При мен след много разправии го изкара самия строител на обекта. С малко повече желание от негова страна става готово за 3-4 дена, но иначе стандартно отнема поне седмица - две. Ако строителя не иска да го изкара предполагам че срещу заплащане и някой нотариус може да го направи.
За теб също е вавно да имаш този документ защото ако земята, върху която е обекта има някакви тежести може да се отрази неприятно и върху твоя апартамент.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-28 14:33 от lazarus18.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 15:19:18
Много ти благодаря!

А някой има ли личен опит кои банки НЕ се заяждат за 10-те години в подобни случаи с новопостроени апартаменти?
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
29-01-2007 - 12:50:49
Писмените удостоверения за наличието/липсата на вещни тежести не са ограничени с някакъв срок - имота се проверява назад, докъдето стига историята му и всички отбелязвания по него се удостоверяват в документа, издаван от Агенцията по вписвания.
Във Вашия случай - ако имате земя към апартамента си - в удостоверението за тежести ще бъдат отбелязани вписванията относно тази земя дори за повече от 10 години назад. Ако нямате земя, а само апартамент, построен преди 3 години - отбелязванията ще касаят тези 3 години.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
29-01-2007 - 21:05:51
Да, ама ние НЕ купуваме земята, а само апартамента с право на строеж. Защо искат от банката такова нещо? Пощенска е банката, не исках да я пиша, но ми се стъжни живота!!!!! С какъв аргумент да им изляза? НЯМА идеални части от земята. Само апартамента е.
Анонимен потребител
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
30-01-2007 - 08:17:08
Е да де, ама правото на строеж нали е дадено от собствениците на земята
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход