Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад

Публикувано от lilito 
Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
27-01-2007 - 20:40:26
Здравейте,

При покупка на жилищен имот с ипотечен кредит - апартамент, построен през 2003 с акт 16 - от банката искат следното:

Удостоверение за наличие /липса на вещни тежести върху имота, който ще се ипотекира, за срок не по-малък от 10 години;

Някой има ли опит с подобни сделки? Как се изкарва удостоверение за липса на тежести за 10 години назад за апартамент строен преди 3 години!?

Благодаря!
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 09:24:19
avatar
Попитайте вашия кредитен инспектор относно това, а вие в Райфайзен ли кандидаствате за кредит?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 09:49:04
няма значение банката, всички искат 10 години назад просто защото ипотеките трябва да се подновяват на всеки 10 години, така че няма смисъл да ти искат 15 назад например
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 11:38:35
avatar
е не искат всички банки за 10 години назад или поне не ми е направило впечатление, но за райчовците ми е направилоsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 12:04:10
Не, не е Райфайзен. Питала съм, брокерката ми се занимава с това, изровила е нот. актове назад до 30-а година на парцела, но тъй като ситуацията покрай покупка на жилище е много стресова, аз естествено се притеснявам.

Интересува ме, някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и как го е разрешил? Все пак огромна част от апартаментите на пазара нямат история 10 години.

А щом се подновяват ипотеките на 10 години - тогава какъв документ трябва? За липса на тежести върху апартамента за годините, които е бил апартамент и за оставащите години до 10 - подобен документ за терена ли?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-28 13:19 от lilito.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 14:23:16
Да, аз съм се сблъсвал с такъв проблем и то точно с Райфайзен Банк. Това че апартамента не е съществувал не е важно. Трябва да се изкара удостоверение за липса на тежести на база нотариалните актове на земята, върху която е построен имота. При мен след много разправии го изкара самия строител на обекта. С малко повече желание от негова страна става готово за 3-4 дена, но иначе стандартно отнема поне седмица - две. Ако строителя не иска да го изкара предполагам че срещу заплащане и някой нотариус може да го направи.
За теб също е вавно да имаш този документ защото ако земята, върху която е обекта има някакви тежести може да се отрази неприятно и върху твоя апартамент.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-28 14:33 от lazarus18.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
28-01-2007 - 15:19:18
Много ти благодаря!

А някой има ли личен опит кои банки НЕ се заяждат за 10-те години в подобни случаи с новопостроени апартаменти?
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
29-01-2007 - 12:50:49
Писмените удостоверения за наличието/липсата на вещни тежести не са ограничени с някакъв срок - имота се проверява назад, докъдето стига историята му и всички отбелязвания по него се удостоверяват в документа, издаван от Агенцията по вписвания.
Във Вашия случай - ако имате земя към апартамента си - в удостоверението за тежести ще бъдат отбелязани вписванията относно тази земя дори за повече от 10 години назад. Ако нямате земя, а само апартамент, построен преди 3 години - отбелязванията ще касаят тези 3 години.
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
29-01-2007 - 21:05:51
Да, ама ние НЕ купуваме земята, а само апартамента с право на строеж. Защо искат от банката такова нещо? Пощенска е банката, не исках да я пиша, но ми се стъжни живота!!!!! С какъв аргумент да им изляза? НЯМА идеални части от земята. Само апартамента е.
Анонимен потребител
Re: Удостоверение за липса на тежести за 10 години назад
30-01-2007 - 08:17:08
Е да де, ама правото на строеж нали е дадено от собствениците на земята
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход