Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за идея за актуализиране на наем

Публикувано от variant_pan 
Моля за идея за актуализиране на наем
14-05-2010 - 11:47:27
Здравейте колеги,
Моля споделете с какво индексирате наемната цена в договорите ви. До скоро беше с МРЗ, но тази година си остана същата и много наемодатели сега ми задават въпроса с какво да актуализират наемите си? Става въпрос за дългосрочни наеми - 5 г., обикновенно вписани.
Благодаря предварително.
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
14-05-2010 - 13:13:23
Във фирмата ни управляваме няколко имота,които са отдадени под наем.Нищо не сме индексирали.Нито миналата,нито тая година.По принцип клаузите са ни да се индексира според инфлацията по една таблица...там зависи колко процента е инфлацията и според това се променя на 6-меечна база.Не може да се коригира повече от два пъти годишно.Просто в момента обстоятелствата са такива,че трябва да се мисли за намаляване.
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
15-05-2010 - 19:08:19
Имам дадени два имота под наем,единият го актуализирах от 01.07.2009г,другия не е актуализиран от 01.07.2008.Не мисля да ги актуализирам,защото и двата са на фирми,едното за жилище,другото за продажби,и виждам,че,особено продажбите,са много зле.
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
15-05-2010 - 20:59:35
обикновено брокерите актуализират наема с индекса на инфлацията, която от началото на годината (април 2010
г. спрямо декември 2009 г.) е 2.6%. Това обаче за един наем от 500лв е 13лв , което е смешно.По-обективно обаче е да се индексира с процента за съответната потребителска група - в случая за жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива. Но и тук е доста относително, защото тези "други горива" могат да внесат голяма грешка. Също така въпросният имот може да не е на газ. Най-добре, според мен, наемът да се актуализира с осредненото увеличение спрямо предходната година, за уговорения период на актуализация, на следните потребителски групи - ток, вода, отопление(парно или газ), защото тези групи най-силно рефлектират върху печалбата на наемодателя, а той точно с такава цел отдава имота си. Ако е офис, то е добре в актуализацията да се включат и примерно показатели като - местни данъци и такси, охрана, чистачка други подобни в зависимост от конкретния случай.
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
25-05-2010 - 23:01:16
avatar
Quote
tino76
обикновено брокерите актуализират наема с индекса на инфлацията, която от началото на годината (април 2010
г. спрямо декември 2009 г.) е 2.6%. Това обаче за един наем от 500лв е 13лв , което е смешно.По-обективно обаче е да се индексира с процента за съответната потребителска група - в случая за жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива. Но и тук е доста относително, защото тези "други горива" могат да внесат голяма грешка. Също така въпросният имот може да не е на газ. Най-добре, според мен, наемът да се актуализира с осредненото увеличение спрямо предходната година, за уговорения период на актуализация, на следните потребителски групи - ток, вода, отопление(парно или газ), защото тези групи най-силно рефлектират върху печалбата на наемодателя, а той точно с такава цел отдава имота си. Ако е офис, то е добре в актуализацията да се включат и примерно показатели като - местни данъци и такси, охрана, чистачка други подобни в зависимост от конкретния случай.

Леле!Голям смях...БРОКЕРИТЕ актуализирали,моля ви се...
По темата-Стойте си кротко на тези нива на които сте....Излизат нови имоти ,свалени от продажби и може да няма на кого да актуализирате ...Дамо свалете годините за договор...ако може.
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
07-06-2010 - 17:45:34
avatar
аз знам за 2 (два) намалени наема презпоследните няколко месеца от самите наемодатели. единия с 20 % надолу, другия с 30% ....
и един напуснат имот в последствие намлен наем и след два месеца наемателите избягаха с неплатени сметки smiling smiley

стига толкова примери, че ще се ханете за буквата.

Ако искате по-нисък наем, поговорете със собственика, без да поставяте условия.
Ако е човек и е наясно с бизнеса сам ще свали, ако не свали - търсете друго имот, има изобилие от хубави и евтини smiling smiley
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
12-07-2010 - 15:55:09
avatar
А не мислите ли че е време да се свалят наемите на наети жилища от преди време. Много е кофти така като всичко пада като цени на теб да ти вдигнат наема
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
26-07-2010 - 14:03:33
avatar
хихи

Сега ми разправяха за Моловете - наемателите искали по-нисък наем с 30% иначе напускат обекта. Нашите хора се запънали за Неустойки по договр от по 10-20 наема, по съвет на пишман адвокати ....

И какво става ...
Магазина се изнася за 2 дни, почват дела ама ДРЪН ... фирмата прехвърлена на БаЙ МанГУ smiling smiley)

неустойки - Трънки smiling smiley
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
26-07-2010 - 14:56:13
avatar
Какво увеличение бре пичове!
При помещенията които държа
при две съм се разбрал с хората преди няколко месеца и намалихме с 20% наема
само ЕДНА ТЪПА ДЪРЖАВНА ФИРМА БДЖ пак вдигат с някакви дребни пари на 1000 лева някакви 20-тина лева, наема заради инфлацията им пикая на умрялата фирма..
мани ги и те ще ядът дървото скоро

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Моля за идея за актуализиране на наем
26-07-2010 - 15:57:12
НСИ вече има индекс за цените на недвижимите имоти-връзвате се към него и готово. Цените на имотите падат с 30 % на годишна база и наемите също надолу с 30 % и обратно, ако се качват цените се качват и наемите.
Така е май най-коректно и за двете страни.


А МОЛ-овете, наемателите имат хиляди начини да се измъкнат от желязната прегръдка, но най-реалистично е да се обяват в несъстоятелност и да поискат от съда защита срещу кредиторите си -моловете- и тъй като нямат никакво имущество, последните да пият една студена вода и да чакат следващите балъци...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход