Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпроси за наемане на апартамент

Публикувано от mmg 
mmg
Въпроси за наемане на апартамент
13-04-2010 - 14:59:19
Здравейте,

Предстои ми напускане на сегашното жилище и търсене на ново под наем /1ст. или 2ст. в определен квартал/. Понеже изобщо не съм в час с пазара на "наемите" бихте ли ми отговорили на няколко въпроса?
1. Агенциите с каква комисионна работят обикновенно и имали такова нещо като такса за огледи?
2. Колко наема иска обикновенно наемодателя да му бъдат предплатени?
3. Наличните обяви за поднаем в сайтовете, за свободни апартаменти ли са или такива които ще бъдат освободени в определен бъдещ момент?
4. Във връзка с по-горния въпрос ако ми остават 2 месеца и половина до края на сегашният ми договор за наем - кога трябва да започна да търся нов апартамент под наем, така че да не се дублират/съвпаднат наемите ми за двете жилища за повече от един месец /един наем/?
5. Колко време минава обикновенно от момента на откриването на подходящото жилище до фактическото влизане в него като наемател?
6. Договорите за наем които обикновенно се сключват срочни ли са /за определен срок/ или безсрочни?

Благодаря Ви предварително за отговорите!
Re: Въпроси за наемане на апартамент
14-04-2010 - 00:27:41
Много въпроси, на които отговор може да даде единствено разговорът с реалния наемодател. Всичко подлежи на договаряне - наем, предплата и всичко останало. Пообиколи малко от оферираните апартаменти и ще добиеш точна представа за нещата.

[zdravbadi.com]
mmg
Re: Въпроси за наемане на апартамент
14-04-2010 - 07:24:02
Quote
Бай Пешо
Много въпроси, на които отговор може да даде единствено разговорът с реалния наемодател. ....

Напротив отговор може да даде всеки един брокер, който е имал поне 10 клиенти за година, но явно това е рядкост вече...
Наемодателя може да говори за себе си и своите желания, а брокера е този който знае как стои пазара в даден момент, затова въпросите са ми с думичката "обикновенно", което би трябвало да значи - в общия случай/ средно статистически.
Все пак благодаря за отговора.
Re: Въпроси за наемане на апартамент
15-04-2010 - 01:47:27
1.обикновено 1/2 наем от двете страни е комисиона. ако ти искат такса оглед не им давай и търси друг брокер.то като вземат 5 лева на оглед брокера нема интерс да ти намери апартамент а да те разхожда.
2.обикновено 1 наем и депозит в размер на 1 наем ,но пончкога искат и повече.
3.обвите трябва да са за свободни апартамента
4.тука вече зависи как се търси
5.ами като се сключи договора веднага, ако ти предлагат друго не се навивай.
6,договора е срочен , закна не предвижда безсрочен, максимален срок предвиден в закона е 10 години.
Re: Въпроси за наемане на апартамент
12-07-2010 - 16:03:14
avatar
моят съвет също е да не даваш такса за оглед, така брокерите печелят от разхождане и показване на какви ли не глупости. Не се връзвай с никакви предплащания към брокера - чак след като харесаш и наемеш....
Re: Въпроси за наемане на апартамент
17-07-2010 - 22:16:03
1. 50 % от наемната цена, има агенции, които искат такса "оглед", имате право да откажете да работите с тях, ако приемете обаче, ще трябва да се съобразите с условията им.
2. Един наем и един депозит, който е равен на наемната цена
3. Обявите в голямата си част са свободни жилища, ако не е така, обикновено в обявата го пише.
4. При сегашна ситуация на пазара, ако сте спазили едномесечното предупреждение, което вероятно е залегнало в договора Ви, до изтичане на срока на договора, времето е достатъчно да си намерите друго.
5. Въпрос на договорка.
6. Няма безсрочен договор. Всеки договор трябва да има срок за действието му.
Пиша всичко това от опит, не на принципа ЕЖК, съветвам Ви да подминете злобните подмятания на клуб "Антиброкер".



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-07-19 08:48 от dicho.
Re: Въпроси за наемане на апартамент
20-07-2010 - 15:31:53
Quote
harmanja
да не даваш такса за оглед, така брокерите печелят от разхождане и показване на какви ли не глупости.

Да, голяма печалба 5 лв. Брокера печели от сключени сделки, а не от такси за оглед, затова има интерес да показва имоти, които да се харесат на съответният клиент.
При нас такси на български клиенти не се вземат, но не така стои въпросът с чужденците и не е 5 лв. и ако си купят имот, таксата се връща, тя е просто гаранция за сериозни намерения от тяхна страна, ако наистина ще купуват имот, няма защо да се притесняват, защото тези пари ще им бъдат върнати. winking smiley

На въпросите:
"1. Агенциите с каква комисионна работят обикновенно и имали такова нещо като такса за огледи?"
Може да ги попиташ за комисионната още при първият разговор по телефона, за таксите също и дали са възвръщаеми, в смисъл да ти ги приспаднат от комисионната, след като си наел апартамент и е дошъл ред за плащането и.

"2. Колко наема иска обикновенно наемодателя да му бъдат предплатени?"
Стандарта за жилище е първият наем + депозит в размер на 1 наем, който иска повече да търси машината на времето и да се върне няколко години назад winking smiley Разбира се може да предложиш да платиш няколко наема дори за цяла година, ако ти направят отстъпка. smiling smiley

"3. Наличните обяви за поднаем в сайтовете, за свободни апартаменти ли са или такива които ще бъдат освободени в определен бъдещ момент?"
Това трябва да е упоменато, ако не е, може да се разбере в първият телефонен разговор.

"4. Във връзка с по-горния въпрос ако ми остават 2 месеца и половина до края на сегашният ми договор за наем - кога трябва да започна да търся нов апартамент под наем, така че да не се дублират/съвпаднат наемите ми за двете жилища за повече от един месец /един наем/?"
Поне 1 месец по-рано, почти невъзможно е да няма никакво засичане, преместването винаги е свързано с непредвидени разходи, не знам каква е причината да се местиш, напоследък най-честата причина за това са намаляващите цени, ако е така, по-добре е и за теб и за наемодателя ти да предоговорите наема на сегашното жилище отколкото да се местиш.

"5. Колко време минава обикновенно от момента на откриването на подходящото жилище до фактическото влизане в него като наемател?"
Ако е напълно обзаведено и готово за обитаване 15 мин., ако е необзаведено и решиш да удариш 1-2 четки преди да си наредиш нещата, може и 15 дни да се проточи.

"6. Договорите за наем които обикновенно се сключват срочни ли са /за определен срок/ или безсрочни?"
Стандарта е да бъдат за 1 година, разбира се може да договориш да бъде сключен и за 6 месеца, никой не може да те накара да сключиш безсрочен договор, но тук нещата стават специфични, ако наемната цена е много ниска и изгодна може да искаш договор за по-дълго време.


Успех !
Re: Въпроси за наемане на апартамент
20-07-2010 - 16:59:42
Quote
Broker9
Quote
harmanja
да не даваш такса за оглед, така брокерите печелят от разхождане и показване на какви ли не глупости.

Да, голяма печалба 5 лв. Брокера печели от сключени сделки, а не от такси за оглед, затова има интерес да показва имоти, които да се харесат на съответният клиент.
При нас такси на български клиенти не се вземат, но не така стои въпросът с чужденците и не е 5 лв. и ако си купят имот, таксата се връща, тя е просто гаранция за сериозни намерения от тяхна страна, ако наистина ще купуват имот, няма защо да се притесняват, защото тези пари ще им бъдат върнати. winking smiley

На въпросите:
"1. Агенциите с каква комисионна работят обикновенно и имали такова нещо като такса за огледи?"
Може да ги попиташ за комисионната още при първият разговор по телефона, за таксите също и дали са възвръщаеми, в смисъл да ти ги приспаднат от комисионната, след като си наел апартамент и е дошъл ред за плащането и.


"2. Колко наема иска обикновенно наемодателя да му бъдат предплатени?"
Стандарта за жилище е първият наем + депозит в размер на 1 наем, който иска повече да търси машината на времето и да се върне няколко години назад winking smiley Разбира се може да предложиш да платиш няколко наема дори за цяла година, ако ти направят отстъпка. smiling smiley


"3. Наличните обяви за поднаем в сайтовете, за свободни апартаменти ли са или такива които ще бъдат освободени в определен бъдещ момент?"
Това трябва да е упоменато, ако не е, може да се разбере в първият телефонен разговор.

"4. Във връзка с по-горния въпрос ако ми остават 2 месеца и половина до края на сегашният ми договор за наем - кога трябва да започна да търся нов апартамент под наем, така че да не се дублират/съвпаднат наемите ми за двете жилища за повече от един месец /един наем/?"
Поне 1 месец по-рано, почти невъзможно е да няма никакво засичане, преместването винаги е свързано с непредвидени разходи, не знам каква е причината да се местиш, напоследък най-честата причина за това са намаляващите цени, ако е така, по-добре е и за теб и за наемодателя ти да предоговорите наема на сегашното жилище отколкото да се местиш.

"5. Колко време минава обикновенно от момента на откриването на подходящото жилище до фактическото влизане в него като наемател?"
Ако е напълно обзаведено и готово за обитаване 15 мин., ако е необзаведено и решиш да удариш 1-2 четки преди да си наредиш нещата, може и 15 дни да се проточи.

"6. Договорите за наем които обикновенно се сключват срочни ли са /за определен срок/ или безсрочни?"
Стандарта е да бъдат за 1 година, разбира се може да договориш да бъде сключен и за 6 месеца, никой не може да те накара да сключиш безсрочен договор, но тук нещата стават специфични, ако наемната цена е много ниска и изгодна може да искаш договор за по-дълго време.


Успех !

Ще си позволя да коригирам (без да сте длъжни да се съобразите с мен!)...

въпр.№1: Такса за оглед е обичайно да се заплаща тогава, когато сте НАЕЛИ АНИ или фирма за НИ, да Ви търси подходящ имот при определени условия! Когато АНИ Ви води на оглед на рекламиран от нея имот (т.е. отивате по конкретна обява) е обичайно да не се заплаща такса.
Не познавам такова понятие като "невъзвращаема такса за оглед". Коректно е таксата за оглед да се приспада от хонорара на посредника при осъществяване на сделка!

въпр.№2: Понятие, като "стандарт" не съществува. Предплата на наеми се договаря в конкретната сделка. За съжаление, поради слаба правна подготовка, болшинството агенти на НИ не правят разлика пежду предплата и депозит.
Накратко: Никъде не е правно установено, че депозита има размера на един месечен наем, т.е. размера му е предмет на конкретна договорка.
Втора грешка на агентите: ДЕПОЗИТА е форма на ГАРАНЦИЯ (обикновено за нанесени щети на наемодателя от неплатени консумативи и др.) и като такава НЕ Е РЕДНО да се оставя на съхранение при наемодателя (последния не е в състояние да гарантира, че няма да използва средствата през периода на наемните отношения). АКО оставите ДЕПОЗИТА на отговорно пазене при наемодателя Вие фактически предоставяте на наемодателя БЕЗЛИХВЕН необезпечен заем. В такъв случай е по-редно наемодателя да Ви заплаща договорена лихва по заема.
Най-чистия вариант е да представите с наемодателя договора в обслужващата Ви банка и в специална сметка под условие да внесете депозита!


Успех!

*black eye*
Re: Въпроси за наемане на апартамент
20-07-2010 - 17:34:20
"Най-чистия вариант е да представите с наемодателя договора в обслужващата Ви банка и в специална сметка под условие да внесете депозита!"
Адвокат ще ви загуби пет дена, за да напише точните условия за депозита и ще ви вземе поне 200 лева, банката ще ви загуби десет дена да подпишете тристранния договор и ще ви вземе 150 евро. Май даващият тези съвети, подобно на много даващи съвети във форума, никога не е правил това, което съветва да се прави. Ама иначе всички знаят как трябва да се прави.
Re: Въпроси за наемане на апартамент
20-07-2010 - 19:38:37
Quote
Imotko
"Най-чистия вариант е да представите с наемодателя договора в обслужващата Ви банка и в специална сметка под условие да внесете депозита!"
Адвокат ще ви загуби пет дена, за да напише точните условия за депозита и ще ви вземе поне 200 лева, банката ще ви загуби десет дена да подпишете тристранния договор и ще ви вземе 150 евро. Май даващият тези съвети, подобно на много даващи съвети във форума, никога не е правил това, което съветва да се прави. Ама иначе всички знаят как трябва да се прави.

Правил съм го!

*black eye*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход