Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.

Публикувано от tao 
tao
99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 09:13:09
Понеже имах доста премеждия с нереални имоти, цени,обяви, загуба на време. Намерих начин максимално да елиминирам брокерската некомпетентност.
Как?
Ами с друг брокер.
Стигнах до извода че е много малоумно да звъниш сам на брокерска обява, щото хем ще вземат двойна комисионна, хем, още по-лошото че няма да ти защитят интереса.
Запознах се с един доста свестен брокер, младо и културно момче и лека полека станахме добри познати. Договорих се с него да му дам некой лев извън комисиона за агенцията ( който ще платя при сделка) и сега той отсява всичко.
Раотим по следния начин: аз си харесвам определен брой имоти, звънкам му и му казвам тва са имотите, проверявай. Оттам нататък той се оправя. Ако ми звънне и каже само тоз става, отиваме и гледаме, ако каже не стават не отиваме.
Просто си спестих един милион разправии и даване на телефони и прочие на секви боклуци по пазара.
Стигнах до извода че така или иначе:
-1-во комисион ще се плаща ( нека се плаща, хората от това живеят)
-2-ро времето ми е ценно
-3-то професионалния брокер разбира много-повече от мен и си познава и колегите и бранша. Затова е по-добре като няма агент на купувача: човек сам да си направи такъв.
Момчето не само отсява наред но и се бори със зъби и нокти за цена.
Това е единствения начин който съм открил за ориентация в имотното блато и го препоръчвам. Ако някой знае по-добър да го каже.
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 09:37:33
Моля без тунеядци некъдърни брокита-Обиколи имоти и си харесай,после открий продавача-имал съм случаи цената на собственика е с над 15 000 евро надолу-просто агенцията която се е свързала с него преди клиента си "качила "комисион над цената-нали всичко все пак се плаща от купувача



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-12 09:38 от trader.
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 09:49:22
а и нямам излишни 3-4 000 евро *beer*
tao
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 09:52:15
Обиколи ама има и фактора време. Аз ако можех да обикалям ехей..
А цената пада много сериозно ,сам да те видят че си сериозен.
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 10:42:59
Браво, ето нещо много разумно, поздравления ! Само едно уточнение от мен - няма двоен комисион, крайно време е да се разбере, цената на сделката е 5 - 6 %, която се дели между продавач и купувач, така че ти във всички случаи плащаш своята част, която е въпрос на договорка. Да смятам ли, че имаш нещо против твоят брокер да вземе целият комисион , ако и продавача е негов клиент ?
tao
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 11:15:41
Не не Дичо.
Не е такъв случая. Момчето си бачка за агенция и от комисиона който аз ще платя на агенцията на него ще му дадат 30%, затова ще му дам нещо на ръка извън това. Ще му дам , защото ми е свършил черната работа и ми е спестил време.
Имахме случай на една обява която беше от тяхната агенция, директно ми даде телефона на собственика и каза: договаряй сам. Естественно че в този случай ще платя и аз и собственика ->т.е двоен комисион. Но, разликата е че той не взима страна по сделката , за да не го обвиним в пристрастие.
За щастие тяхната агенция бачка основно парцели и ново строителство, та едва ли ще се случи 2-ри път подобно нещо.
А че ефект има има и то голям! Родих се откакто така стана. Прост пример:
-Знаете горе-долу моите изисквания за 3-стаен, пред месец някъде тарашех стрелбище и хиподрума. Харесах си 7 (седем!) обяви. На първо четене и гараж си имаха и южно изложение и до парка близо..абе уж ок. Звъни ми следобяд и вика: -нито една не става. Тази е така, този от таз агенция е преписал и не е тва цената, този е пристроявал и не е узаконил, това е супефиция без части от земя и т.н и т.н.
Ами бога ми аз ако требваше да обииколя и разуча 7 обяви , да не говорим че трябва да си дам и мобилния на тез агенции дет нито ги знам нито ги познавам,..ами колко време и нерви и пари щях да изгубя?? Доста.
Така сега съм ок, драскам си във форума, гледам спокойно, ако ми хареса нещо звънкам и всичко е точно.
Не го третирам като брокер в истинския случай, за мен той е по скоро секретар и експерт с който си се договорил за заплащане срещу предоставяне на неговите знания, умения и време.
Така чувствам нещата.
И си намерих брокер след 5 месеца бродене из имотното блато и стигайки до извода че някой ден няма да ми издържат нервите и или ще набия някой или ще се откажа да купувам изобщо.
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 11:27:43
Не го третирам като брокер в истинския случай,
-----------------
Напротив, точно това е брокерката работа, не е негова работа да пуска рекламата, да пише договорите, брокерът е човек, който ще свърши професионално това, което ти си се опитвал сам да направиш, както сам си обяснил, простичко казано ще ти намери търсения имот. Факта, че ти е предоставил телефона на продавача, не говори добре за него, но ти си го харесвай, ако мой брокер постъпи така, ще бъде уволнен на мига, явно между вас съществува взаимно доверие, което е хубаво, от друга страна когато и двамата клиенти са негови, той би трябвало да ви споразумее, без да взима страна, това е майсторлъка и в никакъв случай няма конфликт на интереси. Решението да му дадеш отделно пари на ръка си е твое право, всъщност ти явно се опитваш да въздаваш справедливост, която за мен е непонятна, а неговите действия - некоректни към работодателят му, защото той ще получи 30 % от комисиона, ама нито плаща рекламата, нито проверките, нито има транспортни разходи, нито си плаща осигуровките, нито го интересуват другите разходи на агенцията, в която работи, сега разбираш ли защо той ще получи 30 % и това е повече от справедливо ? И още - човече, НЯМА ДВОЕН КОМИСИОН кога ще разбереш ?!
tao
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 11:52:44
Дичо,
Виж честно казано, мен не ме вълнува дали е двоен или троен комисион. Аз имам определно ниво на цена и определени изисквания. Дет се казва аз давам 10лева за таз краставица, ако ми я намериш за 5лв земи ми другите 5лв. Знам какво търся и знамколко давам, това е.
Няма конфликт на интереси в случая към работодателя му, щото аз си маркирам кои имоти ми харесват и му ги давам наготово. Агенцията му не харчи пари за реклами и прочие, а ако стане сделка агенцията ще си получи комисион от мене така и;ли иначе. Естественно че си имаме доверие, без доверие нищо не става.
А аз ще му дам некой лев извън комисиона, не само заради сделката а и заради хилядите консултации в извън работно време които ми е дал. Заради факта че когато се сетя нещо дигам телефона и го питам. Ами за това е редно да се плати. Знанието струва пари.
Не знам дали е некоректно към работодателя, защото именно агенцията ще вземе комисион а тя не влага в моята поръчка време и нерви затърсене и огледи и реклама, аз подавам готовите неща, а отсреща само проверяват.
Както и да е, факт е че аз съм доволен и ако стане работата и агенцията ще е доволна.
А нали това е най-важното всички да са доволни и да изкарат по някой лев?
smiling smiley
Да ти кажа има хляб в тоз бизнес, не да продаваш имоти ами само да търсиш имот на някой клиент и да ходиш да ги тормозиш за цени. Що не го правят агенциите незнам.
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 11:59:27
А аз ще му дам некой лев извън комисиона, не само заради сделката а и заради хилядите консултации в извън работно време които ми е дал. Заради факта че когато се сетя нещо дигам телефона и го питам. Ами за това е редно да се плати. Знанието струва пари.
Не знам дали е некоректно към работодателя, защото именно агенцията ще вземе комисион а тя не влага в моята поръчка време и нерви затърсене и огледи и реклама, аз подавам готовите неща, а отсреща само проверяват.
Както и да е, факт е че аз съм доволен и ако стане работата и агенцията ще е доволна.
А нали това е най-важното всички да са доволни и да изкарат по някой лев?

Да ти кажа има хляб в тоз бизнес, не да продаваш имоти ами само да търсиш имот на някой клиент и да ходиш да ги тормозиш за цени. Що не го правят агенциите незнам.
--------------------------------
Брокера няма установено работно време, няма термин "след работа", нима 90 % от огледите не се правят след 18 часа ? А АНИ влага в твоята поръчка и не разбирам защо този брокер го разглеждаш като нещо отделно, АНИ е инвестирала в него, неговото време, което ти отделя, всъщност е време, през което той работи за теб, за себе си и за АНИ, да не би сам да си плаща телефонните разговори ? И още - защо смяташ, че ние работим само с продавачи, на кого продаваме имотите, нали на купувачи, които също като теб си имат брокери, които вършат всичко това, което прави твоят брокер ?
tao
Re: 99% начин да отсеем неграмотни брокери и обяви.
12-09-2009 - 12:03:40
Не знам. Може и да работите с купувачи и т.н, но аз не го чувствам така.
И доста хора не чувствуват че нещата са прозрачни.
Начи грешката е някъде при АНИ.
Не съм специалист и не разбирам от този бранш, за себе си установих че с доверено лице стават нещата.
Дай боже ситуацията да се промени и да дойде момент в който всичко да е ясно и да няма недоизказани неща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход