Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отживелица ли е тухлената къща и строителство?

Публикувано от tao 
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
02-04-2009 - 20:04:22

И как драги енусиасти, къщата от OSB, стъклена вата и гипсокартон харчи по-малко топла вода?!?!??

Или пък безумно скъпите "финландски" дървени къщи са по-екологични от тухлените.


Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
02-04-2009 - 21:44:23
Традициите в една култура са нещо важно и проверено през вековете.

Ето една "екологична" къща ,която е далече от нашите традиции:

[shabla.be]

Ако се вгледаме в българските строителни традиции - ще открием неща, които са не по-малко ценни или по-малко екологични.

Идете във възрожденските къщи в Арбанаси, Трявна, и не само там, и вижте за какво става въпрос.

Какви неекологични материали са използвани?
Кажи-речи- никакви. Всичко е дърво, камък, отоплението е с огън и дърва, от което по-хубаво няма, стените са достатъчно дебели, за да задържат топлината през зимата и хладината през лятото.

За какво са ни някакви финландски, американски, канадски, шведски и всякакви други, непроверени във времето и при нашия климат, идеи, материали, методи.
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
02-04-2009 - 23:54:09
Какво значи "екологично"? Нещо, което не е токсично ли? Демек и панелката върши работа.
Ако въпросът е за "енергийна ефектвност", решава се с подходяща изолация и дограма.
Климатикът е много по-екологичен, отколкото печката на дърва. При климатикът няма емисии, за разлика от въглеродният двуокис от печките на дърва. Чистенето е отделна тема. Какво става, когато коминът е още топъл, а печката изгасне? Топлото заминава през коминът.
Предвид цените на дървата обаче, климатикът е по-добрата инвестиция. Да не отваряме тема за КПД-то, или пък за удобството, или пък за това, че климатикът е второто легално устройство за свободна енергия, след хладилника.
В заключение: Само който не познава принципите на действие на климатиците, не е луд фен по тях.
Готов съм да отговоря на въпроси и съмнения.

Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
02-04-2009 - 23:59:38
avatar
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> Какво значи "екологично"? Нещо, което не е
> токсично ли? Демек и панелката върши работа.
> Ако въпросът е за "енергийна ефектвност", решава
> се с подходяща изолация и дограма.
> Климатикът е много по-екологичен, отколкото
> печката на дърва. При климатикът няма емисии, за
> разлика от въглеродният двуокис от печките на
> дърва. Чистенето е отделна тема. Какво става,
> когато коминът е още топъл, а печката изгасне?
> Топлото заминава през коминът.
> Предвид цените на дървата обаче, климатикът е
> по-добрата инвестиция. Да не отваряме тема за
> КПД-то, или пък за удобството, или пък за това, че
> климатикът е второто легално устройство за
> свободна енергия, след хладилника.
> В заключение: Само който не познава принципите на
> действие на климатиците, не е луд фен по тях.
> Готов съм да отговоря на въпроси и съмнения.
>
>
>
>
> "Делото по спасяването на давещите се е дело на
> самите давещи се!"
> Scyther

Само който не познава живата топлина на камината може да харесва климатика
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 00:05:56
Оунър, 18 години съм се топлил на печка на дърва, мислиш ли че не познавам живата топлина на огъня? Говорим за екология и енергийна ефективност. Ако имаш някакви доводи за цени, КПД или комфорт, давай. Подготвен съм.
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 10:13:01
каквато и да е къща - къща си е - ако искаш да е много здрава - от бетон ще си я направиш, ако искаш да е по-паянтова - от дърво ще си я изградиш, както един посетител по горе е казал - важно къща да е!

пасивните къщи водят до бъдещето, защото са економични, макар че изграждането им струва много пари. Сега всеки иска да пести, криза е!

Но един милионер няма да си направи пасивна къща, за да има по-малко разходи, а именно, ще си изгради палат от тухли и бетон! *drunk*
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 10:21:34
avatar
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> Оунър, 18 години съм се топлил на печка на дърва,
> мислиш ли че не познавам живата топлина на огъня?
> Говорим за екология и енергийна ефективност. Ако
> имаш някакви доводи за цени, КПД или комфорт,
> давай. Подготвен съм.
>
>
> "Делото по спасяването на давещите се е дело на
> самите давещи се!"
> Scyther


Само емоция и комфорт.
Цената зависи от това колко ти е далече гората.
Говоря за къща извън София
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 10:26:04
Винаги когато мога, гледам предаването Grand Designs по канал Travel & Living на Discovery channel. Вярно е, че проектите са малко високоб#джетни за нашите представи, но като цяло са много интересни. Препоръчвам го горещо на тези, които не са го гледали.
Наскоро даваха за една английска гей двойка, която си построи къща на морския бряг и заради неблагоприятните атмосферни условия (силен вятър и бурно море през голяма част от годината) и рехавата почва, къщата бе издържана изцяло в огромни количества бетон и бетонни тухли, което беше нещо направо презпрецедентно за техните разбирания.
Отделно водещият гледаше бялата PVC дограмата като бушмен джобен комп#тър и се дивеше на факта, че е двойноотваряема. Естествено, пвц бяха сложили не заради естетиката, а защото дървото трудно би устояло на пръските солена вода и другите неблагоприятни атмосферни условия.
Всички останали проекти, които съм гледал в сериите на предаването, са били изпълнявани по начин, който аз, в качеството си на лаик-набл#дател на имотния пазар, тук почти не съм срещал и дървото е преобладавало навсякъде, а климатици така и никой не сложи smiling smiley
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 10:32:40
Тао, защо мислиш че не би живял в къщата на дядо си? Ако дядо ти бе построил една къщияка като австрийското или италианското консулство на Цар Освободител преди 100-на години, сигурен съм, че сега с удоволствие би си живял в такава?

Технологията при тези конкретно къщи е монолитна, но важно за имота е и архитектурата, местоположението и предназначението. Не може да сравняваш къща на село, строена преди 70 г. с технологии от преди 150 и с бюджет равняващ се на 5% от бюджета на тези къщи. Къщите на жълтите павета са на аристократи и са проектирани и строени като такива с бюджет за аристократи.

А иначе, благодарение на дядо ми имам и сегашния ни дом (апартамент 140 м2), който не само че е с отлично местоположение, но е и отлично разпределен като архитектура и много добре изпълнен като строителство. На мен остана само да направя един "тотален" ремонт и да обзаведа с мебели, каквито аз и семейството ми харесваме.

*beer*
tao
Re: Отживелица ли е тухлената къща и строителство?
03-04-2009 - 11:20:30
Дедо,
Виж какво пише във вестника че от 2018г. къщите трябва да произвеждат толкоз енергия от ВЕИ колкото консумират, демек фотопанели или ветротурбини на пилони ( ако си в такъв район).
Там е бъдещето- леко ,екологично и здравословно строителство.
Аз не споря че има къщи с архитектура от която ти секва дъха, но дали има уют и топлинка? И за какво ти е в центъра на града па ако ще и двореца на Мариа-Антоанета да е? Пушек,шум,врява и т.н.
Незнам, аз лично винаги съм бил върл фен на монолитното строителство обаче напоследък нещо все повече заглеждам дървените къщурки. И както каза Оунъра само който не познава живата топлина на камината ( или "собата"winking smiley може да иска какъвто и да е друг вид топлинка.
smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход