Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?

Публикувано от Продавач 
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
19-11-2008 - 16:26:37
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия, въпросът може да се зададе и по друг
> начин: "Кои фактори влияят на устойчивостта на
> сградите при земетръс?" Не мога да изредя всички,
> но колкото на мен ми трябваха, за да формирам вота
> си:
> 1. Проектиране срещу земетръс.
> 2. Количество и качество на вложените материали,
> качество на труда, спазване на технологични
> срокове и т.н.
> 3. Етажност.
> 4. Общ товар.
> 5. Геометрия на сградата - има значение,
> "раздвижените" елементи са потенциално опасни
> 6. Дата на издаване (важи както за амортизацията,
> така и за достигането на мах. якост на бетоновите
> елементи примерно, а също и да може да се каже, че
> вече са понесли безпроблемно поне едно
> земетресение).

Бих прибавила "вида на строителството". Днес четох интервю с Георги Григоров- бивш шеф на асоциация "Строителство и строителна индустрия". Ето най- интересното:

След Вранчанското земетресение през 1977г. и след труса в Стражица през 1987г. единствено едропанелното строителство нямаше нарушения, с изключение на две стълбища на блокове в Стражица.
-Най-устойчиви са едропанелните сгради, защото фугите между вертикалните и хоризонталните панели мигновено поемат измененията и освобождават енергията, която идва от земните недра. Те мръдват, но остават в същото положение. То е като кибритена кутийка- като я стиснеш, я смачкваш, но не можеш да я счупиш.Така е, защото между фугите има само монтажна заварка, която им дава възможност да се превърнат в отдушници на енергия.
- В коравите монолитни сгради, не само в тухлените, а и в железобетонните, трябва да има противоземетръсни шайби, които да посрещнат удара от земните недра. Но те не освобождават енергията, както това правят фугите в панелното строителство, което е по- гъвкаво.И от което ние с лека ръка се отказахме, защото било руска технология. А това не е вярно, тъй като е взета от Франция и Дания.

И нещо малко по- встрани, но пак интересно.:

"Та кой живее на северния склон на планината,където е Бояна и където слънцето залязва в четири следобед? Там се намира поройният конус на Витоша, подпочвената вода е над тоалетните и каквато и канализация да направите,тя не може да бъде отводнена. Но тъй като навремето там живееха членовете на политбюро, за да не останат по- назад, днес там са тузарите.Сбъркана работа!"

Abu
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
19-11-2008 - 18:31:16
Няма какво да се лъжем - панелите са с неизвестно действително качество. Някои са имали късмета да им строят заводски строежи или акордните бригади в строителни войски, другаде - двойкаджиите и наказаните кечаджии. Поне половината ми познати са служили в строителни - като знам какви страхотии разправят ...как се връзва арматура в цеха за панелите, как се возят предната нощ лети панели, а половината се пукат по пътя, как се правят заварки "тук-там", за краденето от обектите въобще не споменавам (с едно количество материал хем строиш на държавното, хем вдигаш виличка на фатмака)... Варна не е София, но едва ли при вас всичко е било перфектно. Според мен не издържат по критерия "количество и качество на вложените материали, спазване на технологичните срокове, квалифицирани работници" и квото беше там т. 2.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
19-11-2008 - 23:05:36
всяка истинска камила знае истината за здравината на жилищата при земетръс
и тя е супер тайна
най-здравите имоти при земетръс са ПИРАМИДИТЕ
справки египет - стоят си вече хиляди години
неса мръднале, е малко са олюпени но това е така щото е минало едно крадливо племе от там а не от землетресенията
така че инвестирайте в пирамиди smiling smiley
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
20-11-2008 - 11:06:27
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма какво да се лъжем - панелите са с неизвестно
> действително качество.

Въпросът е, защо не се разпростре тази истина върху всички строежи? Къде и в какво виждаш гаранция, след като и другите видове строителство са реализирани по същото време?
А за новото, можеш ли да кажеш, че въобще някой знае какво "количество и качество на вложените материали, спазване на технологичните срокове, квалифицирани работници" и квото беше там т. 2.......?

Кой, според теб, е по- квалифициран- този, работил и учил се на занаят 2 години в трудови войски, или идващия от селскостопанския сектор?

Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
20-11-2008 - 14:36:39
ами мила ками ако този който е работил в строитените войски е бил един артелчик или бакар може и да знае по-малко от някой фермер построил ферма с труда си!
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
20-11-2008 - 18:24:28
Най-устойчиви са сглобяемите къщи..,"гъвкава конструкция".Но за съжаление..не са приети от бг пазара..,все още..Както и новото строителство -къщи и кооперации ,ако са направени КАКТО ТРЯБВА..!!
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
20-11-2008 - 20:37:14
На тази страница [www.world-housing.net] има интересни доклади за вида на конструкцията и актуалните разрушения по време на земетресения. Например изследването за Румъния показва, че през 77' са се разрушили основно стб конструкции с колони, греди, тухлени стени и липса на шайби, както и "гъвкавост" на партера поради търговски площи. Паднали са и доста тухлени и някои ЕПК. В Турция 99' падналото ново строителство също в мнозинството си не е имало протвоземетръсни шайби. Въпросът който ме интересува в тази връзка е, дали сградите в София (1940-1945), строени на принципа на тухлената сграда със стб колони, греди и плочи имат противоземетръсни шайби и как може това да бъде проверено на практика, без човек да има проекта на сградата? Някой (проектант) има ли представа за нормите на строителство в този период и кога се въвеждат шайбите като противодействие на хоризонталните земетръсни сили?
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
21-11-2008 - 00:15:01
Старите сгради в Сф са без никакво противоземетръсно осигуряване.Единствената защита им е масата.В мазетата е наливано бетон като запоследно....стените са по метър дебели,див железобетон...нагоре колкото повече качваш височината,толкова по-малко е бетона.Последния етаж най-често няма плоча отгоре,а е с покрив на гредоред.Всеки следващ етаж е по-лек от долния.И май това е единственото осигуряване.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
21-11-2008 - 00:23:55
Тогова определено не са се ползвали коравите запънати във фундамента конзоли налечени противоземетрясни шайби или диафрагми.Методиките при които те се оказват ефективни са възникнали доста по късно или така наречената възможност на конструкцията да развива пластични деформации или казано накратко гасене на енергията.Въвеждането на коефициента на реагиране който е в рамките R=0.25-0.3
за голяма част от СТБ конструкциите.В периода 1945 са се строяли най вече конструкции от рамков тип с носещи или неносещи стени.Рамковите конструкции са доста гъвкави и имат добра работа за земетръсни сили.Слабото е че дават сравнително високи междуетажни премествания,което може да доведе до разцепване диагонално на тухлените зидове от срязващи сили.Но това не означава че конструкцията ще падне просто ще си поръчате нова дограма е може да си говорите със съседа си през покнатините.Но това не застрашава живота на обитателите.

Тогава се е смятало по метода на допустими напрежения който е много презастрахован в сравнение с днешния действащ по гранични състояния.Имало е за около 4 години и метод по стадий на разрушение ,но поради бързото развите на СТБ е бил изоставен.Темата е много обширна и може да се говори много по нея.

Целта на съвремения динамичен анализ е да има обезпечение на сградата за земетресение случващото се веднъж на 1000 години.Все пак всичко това е вероятност.Да се случи земетресение с интензитет(не бъркайте с магнитуда по Рихтер) от 9 степен по MSK е доста малко вероятно по моя лична преценка веднъж на 100 години много грубо казано.Целта на динамиката е да се сведе до статика това става като динамичния коефициент се свежда до земното ускорение или за девета степен статистичски обработено Kc=0.25-0.4 но прието в нормите Kc=0.27.

"Гавкавост на партера прочетох" Това са корави конструкци от 2ри етаж нагоре и високи и "меки" колони на партера такива схеми на проектиране избягвам там огъващите моменти са брутални изключително лоша схема.
Другата лоша схема са къси слаби колони мощни греди там властват срязващите сили.Най лошото е че "модерните принципи" в архитектурата не се съчетават с модерните принципи в антисеизмичното осигуряване на сградите.

Мога да напиша 1000 страници но отивам да си лягам.Аде лека.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
26-11-2008 - 23:57:37
avatar
Между другото тези дни някой прогнозира нов трус най-късно до четвъртък вечер...връзвайте се за леглата когато си лягате :]

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход