Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?

Публикувано от Продавач 
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 20:02:43
avatar
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------

> Камелия аз не казвам, че не е стабилен пруския
> свод, но съм напълно сигурен, че ти много добре
> знаеш какво ще стане ако се направи дори съвсем
> малко преустройство в една такава сграда нали? А
> между другото през последните 50 - 100 години в
> София май не е имало голямо земетресение, че да се
> изказваме дали точно пък този тип строителство е
> най-сигурния нали? Да разбирам ли че според теб
> моето мнение не е безпристрастно ???

Имало е, само трябва да попитаме чичко Гугъл, за да сме точни. Освен това е имало и бомбардировки.........
Всъщност, ти пускаш анкета, а не отстояваш твърдо едно мнение. Поне аз останах с това впечатление......... smiling smiley

пп Ето нещо по въпроса:

"Най-малко 30 земетресения с магнитуд над 6. 0 (по скалата на Рихтер) са известни у нас от 347 г. досега според детайлни проучвания по исторически данни. Най-малко 12 от тях са с магнитуд повече от 7. 0.

Най-силно е земетресението в района на Крупник-Кресна от 1904 г. с магнитуд 7. 8, считано за едно от най-силните плитки (корови в земната кора) земетресения в цяла Европа. Около това земетресение се набелязва и периодът на най-висока сеизмична активизация по нашите земи. Само за 70 г. , от втората половина на XIX век до 1928 г. ,

се случват цели 20 земетресения

с магнитуд над 6. 0, като 6 от тях са с над 7. 0 и интензивност VIII степен по MSK. Това са земетресенията от 1858 г. в София, 1892 г. в Дулово, 1901 г. в Шабла, 2 земетресения от 1904 г. в района на Крупник-Кресна, 1913 г. в Горна Оряховица и 1928 г. в Пловдивско. Следват 75 години, през които на територията на страната няма нито едно земетресение с магнитуд по-голям от 6. 0 (само едно с 5. 5). Независимо от това затишие природата на два пъти ни напомня, че България се причислява към силно земетръсно уязвимите страни. През 1986 г. се случва най-силното земетресение след „паузата”.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-16 20:16 от камелия.
Abu
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 20:17:43
Малко снимки и кратки пояснения. Явно никой тип сгради не е достатъчно устойчив ей така, само защото е дървена, стоманобетонова или тухлена постройката... Иска си изчисления, после коректно изпълнение, поддръжка и т.н. Аз бих заложил на нещо проверено, в смисъл което е устояло на силно земетресение без поражения. За новото няма как да знам, остава старото. Имам предвид старо след 1960-та, не непременно след Стражица. Щото и там има нещо мътно - затягат контрола и завишават изискванията, но пък самото проектиране оттогава минава на принципа на граничните стойности. Е, все още има конструктори, които се презапасяват, но инвеститорите ги знаят и по разбираеми причини избягват да работят с тях.
Та така де, избрах "стара тухла", защото освен с някаква идея за противоземетръсно укрепване, те са ми известни и със спазване на строителните технологии и с действително вложени материали. Т.е. фактическото им състояние е най-близко до проектираното, за разлика от панелите, например, или (какво ли да го споменавам?!) новото строителство.
Може би ако имаше уточнение нова/стара монолитна къща, щях да избера нова къща, но процентно новите са малък брой от всички къщи, а като цяло повечето стари са самоделки и под всякаква критика... Това мисля че съм го споменавал - в едно провадийско село, известно с честите си малки трусове, един самоук строител си беше спретнал противоземетръсна шайба от четворки!!! И естествено вкара фразата, която ужасно мразя - "тая къща ей с тия двете ръце съм я строил..."
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 21:24:36
Това са най-устойчивите сгради и най-устойчивия на земетресения район в София .Така наречените "немски вили" са единствени по рода си в София-строени са по немски проект и изпълнение между 1942-1945 година (24 вили).Проектът е бил на германските окупационни войски и е бил предназначен за жилища на немските офицери , основите им са монолитни от камъни и са на 10 метра под земята ,сградите са дву и три-етажни с гредоред. Булевард "Александър Стамболийски" е изграден по начин ,за да може да издържи тежестта на военни машини (танкове и други верижни и/или тежки колесни машини).В проектите на германските окупационни сили ,София е била предвидена да бъде нещо като "междинен център" за управление на Балканите ...
" Столичният квартал "Илинден""
eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-11-17 03:10 от милко вълков.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 21:36:23
avatar
милко вълков Написал:
-------------------------------------------------------
> Това за най-устойчивите сгради и най-устойчивия
> на земетресения район в София .Така наречените
> "немски вили" са единствени по рода си в
> София-строени са по немски проект и изпълнение
> между 1942-1945 година (24 вили).Проектът е бил на
> германските окупационни войски и е бил
> предназначен за жилища на немските офицери ,
> основите им са монолитни от камъни и са на 10
> метра под земята ,сградите са дву и три-етажни с
> градоред. Булевард "Александър Стамболийски" е
> изграден по начин ,за да може да издържи
> тежестта на военни машини (танкове и други верижни
> и/или тежки колесни машини).В проектите на
> германските окупационни сили ,София е била
> предвидена да бъде нещо като "междинен център" за
> управление на Балканите ... "Горя покрив на къща
> в столичния квартал "Илинден""


Ама и ти си ги комбинирал темите, шапка ти свалям! :]
Какво общо има горенето на покрива с факта, че тия вили не са мръднали от толкова време, независимо че по тях са правени неистови " подобрения"?winking smiley" class="bbcode" border="0" />
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 22:09:40
Няма нищо общо-просто в тази статия намерих една снимка на една от тези сгради. winking smiley На времето ,през войната и бомбандировките в София ,прадядо ми е имал магазин на кръстовището на булевардите "Ал. Стамболийски" и "Константин Величков"(основите и сега си стоят там до "Червеното" кафене). От дядо ми ,като дете съм слушал много за този район ( от другата страна на булеварда са живеели евреи ,но не са били богати *pardon* ). Отдавна не живея в България,но там в жилището на дядо ми на "Руски паметник" имам много снимки от този период...,но за съжаление не мога да ви ги покажа . :-[ *pardon* :-[



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-16 22:23 от милко вълков.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 22:24:36
avatar
милко вълков Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма нищо общо-просто в тази статия намерих една
> снимка на една от тези сгради. На времето ,през
> войната и бомбандировките в София ,прадядо ми е
> имал магазин на кръстовището на булевардите "Ал.
> Стамболийски" и "Константин Величков"(основите и
> сега си стоят там до "Червеното" кафене.) От дядо
> ми ,като дете съм слушал много за този район ( от
> другата страна на булеварда са живеели евреи ,но
> не са били богати ). Отдавна не живея в
> България,но там в жилището на дядо ми на "Руски
> паметник" имам много снимки от този период...,но
> за съжаление не мога да ви ги покажа .

Няма не мога, няма недей! smiling smiley

Сериозно, направи каквото можеш, за да ги разпространиш! Това, което имаш, е уникално!
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 22:33:48
Идете да запалите свещ.Ако мине земетресение с интензитет 9та по MSK София ще стане лунен пейзаж залагам каса бира срещу шише лимонада ама май нема кой да ми купи лимонадата.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 22:44:45
ЗА който не знае какво е 9 степен интензитет има доста филмчета.Свалете си ги и вижте.Виждал съм запис на 8 степен в Япония от охранителни камери те япончетата изпопадаха и не можеха да се предвижват.Потърсете има записи на платформи върху които пускат земетресението в КОБИ и някои Калифорнийски на чиста платформа не може да се стои прав и 2 секунди.Просто сме си късметлии дано не се случи истинско земетресение.
Re: Анкета: Кои са най-устойчивите на земетръс имоти?
16-11-2008 - 22:47:14
avatar
kalashnikof Написал:
-------------------------------------------------------
> Идете да запалите свещ.Ако мине земетресение с
> интензитет 9та по MSK София ще стане лунен пейзаж
> залагам каса бира срещу шише лимонада ама май нема
> кой да ми купи лимонадата.

Аман от тъпи парчета! Където и да мине земетресение от тази степен, нищо няма да остане! ДОРИ ТАКИВА КАТО ТЕБ, ДЕТО СА ВЪВ ВЪЗТОРГ ОТ ТОВА, КОЕТО МОЖЕ ДА ЗАТРИЕ МИЛИОНИ ХОРА.
Re: До Камелия
16-11-2008 - 22:53:13
Благодаря,имам намерение да ги даря на "Музей на София "(имам и много интересни документи и книги от края на 19 и началото на 20 век за София ), но се опасявам ,че биха отишли в ръцете на "частни колекционери" *stop* *stop* *stop* , но ще видим..., ако след изборите в България догодина дойдат на власт достойни хора ,които биха спечелили доверието ми ,че моето дарение ,ще бъде запазено за поколенията след нас ,а не да" пълни гушите" на определени частни " колекционери", аз съм готов да даря(безплатно) всички исторически снимки и други материали..., но времето ще покаже *yes* . ПП.Извинете за отклонението от темата ! *black eye* *black eye* *pardon* :-[



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-11-16 23:01 от милко вълков.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход