Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имот и плащане на ДДС

Публикувано от Ivan12345 
Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 16:58:58
Здравейте,

Не съм много запознат по тази причина искам да питам тук. Благодаря предварително на всички отговорили и се извинявам на разбирачите ако въпросът им и се е сторил глупав. Включих се в строеж на зелено, строителят получи разрешително и започва строежа. Цената е ясна и я имам в договора, но след като бъде построен блока ще трябва да се прехвърли на мое име и да се плати ДДС. Днес ми се обади строителят и ми каза, че ако платя сега цялата сума ще могат да ми прехвърлят имота (който е на ниво копка) и ще е по-изгодно за мен, защото ще платя по-малко ДДС(явно данъчната му оценка ще е по-малка). Първият ми въпрос има ли възможност на ниво копка да ти прехвърлят нещо, което не е построено още ??? Един познат ми каза,че можело ако нямам всички пари наведнъж да платя само ДДС , а със строителят да сключа договор отново за строителство на вноски, по този начин се плащало в пъти по-малко ДДС. Питам вас знаещите, възможно ли е това изобщо ??? Възможно ли е да платя само ДДС на имот на копка , да ми го прехвърлят и после да си плащам на вноски или това е някакъв абсурд? Не съм запознат за мен е малко странно всичко това.
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 17:00:47
Никой няма да се навие да ти прехвърли собственост без да си платил на 100%
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 17:03:09
Да, но аз ако сключа довор , който да гарантира че ще изплатя сумата. Това не е ли вариант , ако не платя той може винаги да ме съди.
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 17:10:20
добре,в договора цената трябва да е фиксирана.На теб казаха ли ти като го сключва,че е без ДДС?Ако е така е грешно!Той е длъжен да те информира за крайната цена и така да си сключвате договор.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-01 17:16 от djijko.
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 17:11:53
А имаш ли представа колко обекта си седят на ниво копка вече 15-та година, ама ако имаш да даваш, дай му ги и го чакай да свърши. Дори в момета гледам един строеж в широкия център на София. Почнаха го преди година и половина и сега представлява една дупка...
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 17:21:22
Раглеждаш няколко хипотези ... ще се опитам да ти отговоря на повечето smiling smiley

1. Може да ти се прехвърли собственост на ниво изкоп - ще ти бъде прехвърлена ид.ч. от право на строеж или ид.ч. от земята в зависимост от това, какво притежава, с какво може да се рапорежда строителя и какво желае да прдава winking smiley , в зависимост от допълнително оформените договорни взаимоотношения и прилагайки работния проект, ще може да се определи, кой точно недвижим имот (апартамент) ще ти бъде предаден като собствност след изграждането му. Тук има доста подводни камъни по отношение на рисковете ... но ако взема да ги изброявам ... ще отегча четящите .... Плащането на по-ниско ДДС идва именно от това, че оценката на имота, който ще ти бъде прехвърлен към момента ще е с много по-ниска стойност от този който ще получиш след протокола за въвеждане в експлоатация ... тук слагам едно ГОЛЯМО НО : много е важно съпътстващите договори които ще подпишеш за строителя (за ангажиментите му да довърши имота и да ти го предаде в определен вид да са много добре изпипани - понеже ти ще си гонещата страна след като си дал парите, реално нямаш лостове за контрол :ami: )

2. Ситуацията да платиш само ДДС - то и да придобиеш собственост, се съмнявам че някой разумен строител ще го направи ... НО .. ако направиш договор за ФИНАНСОВ ЛИЗИНГ - тогава в закона за счетоводството се предвижда вариант, при който ДДС-то може да се плати еднократно при сключването на договора за лизинг и плащането на 1-ва вноска.

И в 3-те случая т.е. дори и да си останеш с настоящия договор с който си "закупил" имот си вземи добър адвокат ... строител, който държи да вземе пари сега и веднага ... moody smiley При досегашния бум на строителството, повечето от бранша имат излишъци от финансов ресурс а не недостиг ... дали си го проучил достатъчно добре ???
Re: Имот и плащане на ДДС
01-09-2008 - 19:26:12
Прехвърли на данъчна оценка след А14 ако искаш да има баланс м/у риск и икономия. И един съвет ако имате възможност винаги изповядвайте на реална цена ако не се занимавате професионално с имоти сиреч са за лична употреба. Евентуалните загуби които бихте могли да претърпите са огромни.

Ако иамш сключен предварителен договор го занеси на адвокат да го погледне и разтълкува фин. част за мен цената вписана вътре трябва да е с включено ДДС, ако вкл. и ти предлагат да си оптимизираш цената е друго.
Re: Имот и плащане на ДДС
02-09-2008 - 10:36:46
Мисля, че интересна дискусия се получи, но аз пак нещо не разбрах. Строителят не е вписал в договора дали това е цена с ДДС или не е. Написано, че това е крайна цена, което мен ме навежда на мисълта , че това е цената с ДДС. Той не иска повече пари от тези , които пише в договора. Става дума за ДДС-то, което се плаща при прехвърлянто и това ДДС, май е въведено 01.01.2007 година преди това не се е плащало. Реално аз и да го платя, то не отива в джоба на строителя, а в държавата, той има ли изгода от това ??? ПОнеже се обърках да разбирам ли, че строителят веднаж може да взема ДДС за услугата на строителство и още веднаж за прехвърлянто ??? Това намерих, може ли да го коментирате, благодаря ви и ме извинете за невежеството.

Базата за определяне на разходите при прехвърляне правото на собственост върху недвижим имот е цената на имуществото, записана в нотариалния акт. Цената е тази, която е договорена между продавача и купувача или данъчната оценка на имота, изготвена от съответната данъчна служба. Дължимите данъци и такси са както следва:
1. Местен данък – 2 %, върху цената, платим по сметка на общината, на чиято територия се намира недвижимия имот
2. Нотариалната такса за извършване на нотариален акт е прогресивна и зависи от размера на удостоверявания материален интерес. Размерът и е указан в Тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност:
Удостоверяван материален Нотариална такса (лева)
интерес
до 100 лв 15.00
от 100,001 до 1000 лв 15 + 1,5 на сто за горницата над 100
от 1000,001 до 10 000 лв. 28,50 + 1 на сто за горницата над 1000
от 10 000,001 до 50 000 лв. 118,50 + 0,5 на сто за горницата над 10 000
от 50 000,001 до 100 000 лв. 318,50 + 0,2 на сто за горницата над 50 000
над 100 000 лв. 418 + 0,1 на сто за горницата над 100 000, но не повече от 3000 лева.
3. Такса вписване – 0.1 % върху цената
4.ДДС се начислява върху нотариалната такса. ДДС начисляват и данъчнозадължените по ЗДДС лица при прехвърляне на имоти изградени на груб строеж, нови сгради и други имоти, подробно изброени в закона.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-02 10:39 от Ivan12345.
Re: Имот и плащане на ДДС
02-09-2008 - 11:11:40
местен данък 2,5% от тази година
Re: Имот и плащане на ДДС
02-09-2008 - 12:09:50
Всяка обявена цена трябва да е с ДДС,ако не е,трябва да е изрично посочено.Най-малкото,ако е коректен строителят е трябвало да те предупреди.Ако сега ти прехвърли нещо,ще е право на строеж и земя от парцела-един вид ти го наемаш,да ти построи апартамента.Според мен дай пари на адвокат,той ще разгледа точно,защото строителя малко прекалява .Каква е цената на кв.м.в двата случая?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход