Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прекратяване договор за наем

Публикувано от nacheff 
Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 09:11:04
Вчера един приятел ми разказа за несгодите по повод н а договора си за наем.
Помоли ме за мнение и помощ, но не съм сигурен, че успях да му дам толкова добър съвет.
Искам да чуя и други гледни точки.

В началото на годината хазаяйнът му подал заявление в ЧЕЗ Енерго за равномесечно фактуриране на ел. енергия. Проблемът се състои в това, че е заявил месечно количество енергия, което е двойно по-високо от обичайно ползваното.
Това значи, че се влиза в хипотеза за сигурно и постоянно кредитиране на Енергото, а после ще трябва да правят изравнявания със сума за връщане?

По-лошото е, че заявил при топлинния счетоводител повишаване на базата за фактуриране на топлинна енергия, което ще доведе до по-високи фактури, фактическо кредитиране на Топлофикация и необходимост за търсене на връщане на пари някъде през август, септември.

Приятелят ми живее сам и много отсъства в командировки. Ядосал от подобни едностранни действия и пуснал предизвестие за прекратяване на договора. Било с обратна разписка, но хазяйнът твърди, че не го е получил. Може би междувременно е размислил и не иска да си губи сериозния и гарантиран доход. Подписът на разписката за доставка е на някакъв съсед.

Въпреки това имотът ще бъде напуснат на съответната дата.
Какво е удачно да се направи, в случай, че хазайнът не се яви и не може да се подпише протокол и няма на кого да се предадат ключовете от имота?
Хрумва ми, че Сходен е и въпросът, а какво би станало, ако все пак страните се срещнат, но не могат да се разберат и не подпишат ясен документ за приключване?

В опита си не съм имал такъв случай.
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 09:35:16
Пропуснал си да споменеш има ли депозит в хазяйна.
Ако няма депозит, прав е собственика , да му вдигне разходите, за да се предпази от набутване.
Ако няма депозит, да договорят такъв (поне двумесечен, както е в цивилизацията) и проблема с надутите сметки ще се оправи.
Ако има депозит и надува сметките е тогава е кофти. Тоя хазяйн си заслужава поразиите от които се страхува...
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 09:56:01
Депозит има, но мисля, че по-скоро е едномесечен. Не съм сигурен. Ставаше дума само за "депозита".

В конкретния случай не акцентирам на хипотезата за завличане. Завличане е възможно и в двете посоки и това се коментира много често.

Тук слагам тежест на друго място. Дадено е договорно предизвестие за прекратяване на дадена дата. На следващия ден примерно летиш за чужбина за дълго.
Никой не се явява и няма на кого да предадеш имота!
Какво е най-удачно да се направи?
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 10:24:38
Случвало се е едномесечният депозит да е по-малък от изравнителната сметка за топлоенергия.
Така, че действията собственикът не са лишени от основание. Ако са били коментирани при подписването на договора, би било по-добре.
Трудно е да се коментират нещата, без да се знае конкретния текст на договора.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 10:48:48
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> Случвало се е едномесечният депозит да е по-малък
> от изравнителната сметка за топлоенергия.
> Така, че действията собственикът не са лишени от
> основание. Ако са били коментирани при
> подписването на договора, би било по-добре.
> Трудно е да се коментират нещата, без да се знае
> конкретния текст на договора.
>
> КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА
> ТЕРЕНА.
>
> Стара военна аксиома


dragula,
Правилно разсъждаваш.
Нормални хора могат да седнат и да погледнат колко единици са отчели уредите на отоплителните тела, да видят и топлия водомер.
Данните се сравняват с тези от предишния сезон и много лесно може да се направи поне груба преценка, дали има хипотеза един депозит да не покрие разноските.
При наличие и на малко съмнение, нормално е да се остави допълнителенен депозит.
Тоза са изначални неща, не го поставям на съмнение.
В кнокретния случай, след преглеждане на документи и уреди, сметката за топло щяла да бъде по-ниска от миналогодишната.
Без значение, дали това е вярно или не, опитайте се да се дистанцирате от въпроса със сметките. Темата е друга.

Въпросът ми е съвсем друг. Какво да се направи в една житейска ситуация, като описаната. Причината може да е болест, бедствие, нещо друго. Погледнете по-общо.

Тук ще си призная, че опитах да разсъждавам на теория, но не успях да помогна и може допълнително да объркам човека.
Споделих за наличието на независими сървейорски фирми (от типа на Булгарконтрола). Ползвал съм ги за да бъде прегледана една стокова пратка, ако има съмнение, че има отклонение с фактурирано или има транспортни дефекти.
Предложих също да се обърне към нотариална кантора.

Ама въобще не съм сигурен, че това са подходящи идеи.
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 11:07:51
Kaто искаш конкретен отговор, редно е да има конкретни данни!
Казваш "Майната му!" и зарязваш квартирата.
От тук вече започват проблемите, колко ще загубиш от това си решение, т.е. колко е депозита?
Другия начин е да продължите да си спорите с хазяйна, да платите на адвокати да ви помогнат в Съда да си разрешите спора и на края като теглите чертата, ще се окаже, че "майната му!" е бил най-добрия вариант!
Re: Прекратяване договор за наем
06-03-2009 - 13:00:31
Жикев е прав , прежалваш депозита и си заминаваш . ако има некакви неустоики може да те съди но едва ли. разходите за адвокат вероятно надвишават неустоиките
Re: Прекратяване договор за наем
10-03-2009 - 16:30:57
Въпросът не е в депозита, а във връщането на веща. Приятелят ти трябва да изпразни помещетието и да покани наемодателят с нот. покана да му предаде ключовете в определен ден и час, където трябва да се яви със свидетели. В случай, че наемодателят не дойде, да му изпрати ключовете с нова нотариална покана, ако нотариуса има такава практика, ако не да го уведоми, че помещението е изпразнено, а ключовете се намират еди къде си.
Re: Прекратяване договор за наем
10-03-2009 - 21:04:54
Иванов а ако не го покани какво ще стане според тебе
Re: Прекратяване договор за наем
11-03-2009 - 20:16:56
Ако не го покани плаща наем до момента в който не върне помещението, по точно да го изпразни от вещи и да го върне заедно с ключа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход