Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Искам да знам как работят агенциите в Европа

Публикувано от Julian 
Искам да знам как работят агенциите в Европа
18-02-2007 - 21:49:40
Здравейте всички :-) Аман от писания за НЕКОРЕКТНИ продавачи, купувачи, брокери, строители и т.н
Искам да знам как в белите европейски държави:
1. работят брокерите,
2. какви са правилата на играта,
3. какви са размерите на комисионните, от кого се плащат и т.н
Не се обръщам към НСНИ !
Искам отговори от компетентни хора, които са имали вземане-даване с агенции навън :-) ?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-19 15:48 от admin.
Re: ИСКАМ ДА ЗНАМ КАК РАБОТЯТ АГЕНЦИИТЕ В ЕВРОПА !
19-02-2007 - 14:31:41
Преди да ти отговоря ще питам: работил съм в щатите повече от 8 години и година във Великобритания. Опита там би ли бил показателен за тебе?
Re: ИСКАМ ДА ЗНАМ КАК РАБОТЯТ АГЕНЦИИТЕ В ЕВРОПА !
19-02-2007 - 14:38:15

Horata rabotiat s procenti mejdu 5 i 15, povecheto imoti se predlagat samo ot edin broker i za vsichko si ima dogovori!!!
Re: ИСКАМ ДА ЗНАМ КАК РАБОТЯТ АГЕНЦИИТЕ В ЕВРОПА !
19-02-2007 - 15:35:12
Az moga da ti otgovorja. Predi godina si tarsih jiliste v ,,bjala evr. darjava" - izrazat ne e moi

Obadih se na vsichki objavi, koito me interesuvaha,hodih na mnogo ogledi, pri razlichni brokeri - nikoi ne poiska ot men nesto, zatova, che se e razkaral naprazno, i ne mi postavi nikakvi uslovija.Edinstvenno - vzeha adresa mi, i mi izpraszaha periodichno, bezplatno i bez angajiment oferti, koito biha me interesuvali.

Provizion plasta samo kupuvacha - 3 %.Prodavachat ne plasta provizion.No sklüchva dog. s agenzijata, che samo tja ste go predlaga( za edin opredelen peroid ot vreme).Kupuvachet njama pravo v tozi period da go predlaga sam.

.Prozentat na chastni objavi e, obache , mnogo goljam , zastoto kupuvachite se interesuvat parvo ot chastnite objavi.

Za prozenti 5-15 ne sam chuvala.
Re: ИСКАМ ДА ЗНАМ КАК РАБОТЯТ АГЕНЦИИТЕ В ЕВРОПА !
19-02-2007 - 15:37:46
5-15%?? Посмали малко, манго... :}
Re: ИСКАМ ДА ЗНАМ КАК РАБОТЯТ АГЕНЦИИТЕ В ЕВРОПА !
19-02-2007 - 18:58:57
Здравейте:-) Благодаря Ви, че сте взели присърце моето питане! Sofianec, ако има6 време, моля те разкажи ми подробности за това как работят агенциите като цяло и брокерите в САЩ и Великобритания ? И какво всъщност се разбира там под професия брокер на недвижими имоти ? Гледал съм по филми определени откъси, но за мен наиситна ще бъде вълнуващо да науча пове4е от теб ? Дано да не те мързи да пишеш :-)
Re: Искам да знам как работят агенциите в Европа
19-02-2007 - 20:22:51
Izviniavai za shiokavicata, no niamam kirilica i ne moga da instaliram na slugebno pc. V US komisionnata se plashta samo ot prodavacha ie megdu 3.5% i 6% , zavisi kolko e guvkava politikata na firmata. Imota se listva samo ot edna agencia, s dogovor za srok v koito prodavacha ne moge da se obarne kam drug agent i iskanata cena na prodavacha.
Kupovacha ne se zadalgava s nishto kam agenta si ili moge da si tarsi sam ili s niakolko agenta ednovremenno.
Ima agencii koito ne ti vzimat komisionna za da ti prodadat imota, no ti se zadalgavash da kupish sledvashtia imot chrez tiah, toest te si vzimat komisionna ot prodavacha na noviat ti imot, ako se otkagesh ot tiah, no te veche sa ti pomognali da prodadesh, shte triabva da si platish komisionnata za imota koito si prodal s tiah, tova e super trik i spestiava mnogo $$ na hora koito taka ili inache sled prodagba kupuvat neshto drugo.
Dano sam pomognal, ako imash vaprosi pitai.
Re: Искам да знам как работят агенциите в Европа
22-02-2007 - 00:55:25
Ще ти кажа как е в САЩ - това, което другите са написали за там, е вярно, но са пропуснали едно от най-важните неща.
Всички агенции ползват една обща база данни - т.нар. MLS. Като си листваш имота с агенция, тя го вкарва там с точен адрес, данъчна регистрация и т.н. и е изключено и друга агенция да го листва.
Слагат обикновено един локбокс на вратата, това е устройство, чрез което всеки регистриран агент може да отключи имота за оглед.
По този начин не се разкарват продавача и агента му за всеки оглед. Просто отиваш ти с твоя агент (който в 99% от случаите е различен от този на продавача) отключвате и разглеждате.
Ако имота ти е харесал, пишеш оферта, задължително писмена, и слагаш депозит колкото прецениш. Продавача също трябва да ти отговори на офертата задължително писмено (ползва се и факс, но си има подписано всичко) Не като в БГ да се пазарят по телефона и да си предлагат един на друг нещо, пък после да се отказват.

Ако се съгласят продавача и купувача на цена, минава се през сетълмент (еквивалента на нашите нотариуси) които правят ескроу - т.е. парите на купувача минават през ескроу сметката, от нея се изплаща първо старата ипотека, комисионата на агента, неплатени сметки ако има, и каквото остане - за продавача.

Комисионите - стандарта едно време беше 6%, но вече има доста агенти, които работят на 5%, че и 4.5%. Те се плащат по време на сетълмента, като се делят между двамата агента, както те са се разбрали. Обикновено 3% е за агента на купувача, а за агента на продавача може да е пак 3% (ако общото е 6%) или по-малко, защото се смята, че неговата работа е по-лесна - само го листва в МЛС и чака оферти. Докато агента на купувача го води по многобройни огледи, прави му анализ и го съветва колко да плати, и т.н.

Естествено, има и обяви по вестници, но те са предимно за повече реклама, като имотът си е пак в МЛС и всички агенти вадят офертите оттам. Има и много малък % продавачи, които искат да минат без агент и листват сами, вече си е тяхна работа къде ще рекламират.

Въобще - организацията на този бизнес е на светлинни години от тази в БГ.
Просто агентите тук трябва да се организират в някаква браншова организация и да се разберат за една обща платформа, дали ще е имоти.нет, имот.бг или друго нещо, и всеки листинг там да включва някакъв уникален идентификатор за всеки имот, като точен адрес или данъчна партида. Така хем ще се избегне дублирането на оферти, хем ще се знае, че всяка е реална, а не за "зарибяване".

Успех на всички!
Re: Искам да знам как работят агенциите в Европа
23-02-2007 - 11:44:33
nadjavam se agentite na NI pone da pro4etat vashite postove smoking smiley

puk za realizazijata........ :crazy: :ami: dein gospod znae......
Re: Искам да знам как работят агенциите в Европа
15-03-2007 - 20:45:07
- Хората с тази професия си имат тапия - например в Ирландия учат 2години!!! получават диплома! и разрешение за работоспособност от специален орган -IPAV

- Имат си браншови организации - няма простотии от сорта на една и съща оферта обявена по10 различни начини от 10 различни фирми - тази организация се грижи да има ред не само за самите агенции, но и за техните клиенти

- няма и простотията с абсолютно неверни, непроверени и недостоверни обяви - като например 'новата къща' която онзи ден видях в imoti.net, а после се оказа че е строена 70-те. И за да е така роля има не само манталитета им на бели хора, а и това че носят отговорност (примерно във Франция носят материална отговорност и са подсъдими).

- Нормално по сделката си има Агент на купувача и Агент на продавача. Сключват се договори и всяка страна (агенти, продавачи, купувачи) си носят задължения и отговорности. Примерно агентът следи, проверява, информира и води клиента си на съответни оферти. и.т.н.

- Много рядко ама много рядко комисионните в белите държави се плащат от двете страни по сделката - и от продавач и от купувач;

пс.като гледам написаното от Камен за САЩ, то е почти същото и за Канада май
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход