Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Конструкция на дървено-скелетна къща

Публикувано от n.nikoloff 
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
18-01-2010 - 01:11:57
Салвадор, това го разбрах. Сега просто продължавам темата за разделянето на този вид строителство на класове и смятам че на клиента може да му се обясни как разликата в 5см. дебелина на стената(съответно 5см. по-малко изолация) няма да му доведе до никава икономия, а напротив, ще му излезе по-скъпо защото просто отива повече дървен материял. Ако се използва 5Х10 за оформяне на фрейма на стената, трябва да ги редиш през 40см, докато ако използваш 5Х15 минаваш на 60см стъпка. Това вече масово навлиза в сев. америка, като вместо ОСБ от вън се обшива с ЕПС или ХПС (кое беше по-здравото), като липсата на здравината на ОСБ-то се заменя с диагонално опаянтване с 2.5Х10 врязани във фрейма. Понеже не мога да го копи-пейст, ще цитирам цифрите-2 еднакви къщи 200м2 всяка. Вариянт А: гредички 5Х10 през 40см.- за цялосния фрейминг(сатени) ОСБ и Тивек отиват 4039$, като само 68% от площа на стенита може да се изолира, останалото са термо-мостове.
Вариянт Б: 5Х15 през 60см. Цена на фрейминга(стени) плюс обшиване с ЕПС/ХПС 1927$. В първия случай R фактора е 13, а във втория е R24.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
18-01-2010 - 04:45:12
Re: Ето това пише в нормите
18-01-2010 - 09:12:20
Може да си изненадан, но ивична основа с 40см. ширина при носимоспособност на почвата 2кг/см2 носи 40*100*2 = 8 тона на метър. Това, че дървената къща е по-лека просто прави основата силно преоразмерена.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
18-01-2010 - 17:41:27
Пичове,
Това от линка на Наско може ли да се узакони в БГ (от няколко години го гледам замечтано)?
Апропо, имам доста събрано инфо, ако е приложимо и се интересувате.
Като сме стигнали до по-подробно разглеждане и сравнения - как стои въпросът с квадратните греди. Не е ли още по-разточително? Каква е стъпката при тях и евентуални предимства?
Във варианта с 15см. и САМО изолация отвън, предполагам вътре си има OSB - малко по-кофти техногично, но винаги ме е вълнувал. Или остава само на диагоналите, а отвътре гипскартон? Поне доколкото съм разбрал, конструктивно си е необходим един слой OSB - хамериканците го водят към конструктива и е отвън - при "оптимизирания" вариант май бягат от диагоналите - вероятно постигат хоризонталната якост с цели платна OSB !? Губи ми се.

Човек,
Тези 40см. някакъв норматив ли са - не може ли да се намалят, евентуално с подложен бетон на 40см да станат 20см нагоре?

Може и да се отклоняваме от темата, но интересни за мен въпроси засегнахте.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
18-01-2010 - 19:17:32
Quote
Nasko.Stoykov
Салвадор, това го разбрах. Сега просто продължавам темата за разделянето на този вид строителство на класове и смятам че на клиента може да му се обясни как разликата в 5см. дебелина на стената(съответно 5см. по-малко изолация) няма да му доведе до никава икономия, а напротив, ще му излезе по-скъпо защото просто отива повече дървен материял. Ако се използва 5Х10 за оформяне на фрейма на стената, трябва да ги редиш през 40см, докато ако използваш 5Х15 минаваш на 60см стъпка. Това вече масово навлиза в сев. америка, като вместо ОСБ от вън се обшива с ЕПС или ХПС (кое беше по-здравото),[/u] като липсата на здравината на ОСБ-то се заменя с диагонално опаянтване с 2.5Х10 врязани във фрейма. Понеже не мога да го копи-пейст, ще цитирам цифрите-2 еднакви къщи 200м2 всяка. Вариянт А: гредички 5Х10 през 40см.- за цялосния фрейминг(сатени) ОСБ и Тивек отиват 4039$, като само 68% от площа на стенита може да се изолира, останалото са термо-мостове.
Вариянт Б: 5Х15 през 60см. Цена на фрейминга(стени) плюс обшиване с ЕПС/ХПС 1927$. В първия случай R фактора е 13, а във втория е R24.
Да разбирам ли ,че ХПС/ЕПС се захваща директно за ребрата? На мен малко странен ми се въжда този монтаж.В-у ОСБ добре и аз съм оформял стрехи така ,но директно в-у ребрата *huh*
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
18-01-2010 - 23:16:27
Човек,
Тези 40см. някакъв норматив ли са - не може ли да се намалят, евентуално с подложен бетон на 40см да станат 20см нагоре?

Точно това е модела в сев. америка. Ако искаш да зидаш отвън с тухли единички, вместо на 20см. отиваш на 25.
Да разбирам ли ,че ХПС/ЕПС се захваща директно за ребрата? На мен малко странен ми се въжда този монтаж.В-у ОСБ добре и аз съм оформял стрехи така ,но директно в-у ребрата
Да, директно в/у ребрата които вече са опаянтени по диагонала. В една от предишните теми имаше и снимка на самото опаянтване. Има обаче едно условие за да се мине на стъпка 60см. Ребрата от първия етаж до покривните ферми трябва да стъпват едно в/у друго без разминаване.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
19-01-2010 - 01:22:27
avatar
Виждам че има интерес към този вид къщии по точно към детаилите на конструкцията затова ще щтракна некоя и друга снимка и ще сложа малко снимки. Ако има въпроси за определени детайли питаите ще сложа некоя снимка.

Ни копува ни продава
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
19-01-2010 - 10:06:41
Няколко пъти написах, че може да се оптимизират основите за дървена къща, обаче практиката е, че не се оптимизират. Просто обикновено се поръчва проект, който да мине в общината. Никой не поръчва проект, който да е оптимизиран. Защото като види по-висока цена за проектиране и решава, че се минава.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
19-01-2010 - 23:45:42
Quote
4ovek
Няколко пъти написах, че може да се оптимизират основите за дървена къща, обаче практиката е, че не се оптимизират. Просто обикновено се поръчва проект, който да мине в общината. Никой не поръчва проект, който да е оптимизиран. Защото като види по-висока цена за проектиране и решава, че се минава.
Нещо не може да ми стане ясно. Ако искам да ми се проектира дървено-скелетна къща, какво трябва да се оптимизира и защо?
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
20-01-2010 - 09:09:56
По принцип всичко трябва да се оптимизира, но от хора като Николов, а не от хора като теб. Липсват ти познания в строителството за да може да разбереш къде и защо трябва да се дават пари.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход