Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Конструкция на дървено-скелетна къща

Публикувано от n.nikoloff 
Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:04:45
avatar
Искам да се допитам....
Повод - общуване и запитвания от клиенти.
Множеството от запитващите ме за дървено-скелетна къща я искат за втори дом, напр. някъде по селата или по баирите и т.н. Те не държат и не искат опорната конструкция да е 20/20 най-вече заради цената.
Презумпцията - отиваме в тази къща за 2-3 дни в седмицата или в месеца и ми е все едно, дали ще я отопля с 10лв или 12лв (напр.). Вложената изолация е достатъчна за това. Искам да мога да си я поволя, да има къде да преспя, евентуално с деца или гости, да си пусна един душ, ако е хубаво времето ядем и готвим на двора, ако не е - да сме на покрито. И пак - искам да мога да си я позволя...
Та питането ми е - дали да разработя и предлагам няколко класа за конструкция - напр:
Клас А - 20см
Клас B - 15см
Клас C - 10см,
Защото запъването ми като магаре на мост е именно 20 см за къща за постоянно целогодишно живеене, а 90% искат сезонна или ваканционна или уикендна къща. А там тези компромиси са не само допустими, а и обосновани.
Или не е така.
Моля за мнения.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:19:58
Моето мнение - определено "Да"!

След като сам си сегментирал своя пазар, трябва да предложиш оптималния продукт в съответния сегмент.

Поздрави
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:24:34
Съгласен съм Николов.Наистина българинът,който може да си позволи втора къща за weekend-ite-иска точно това.Мисля си,че ти си човека,който може да каже-възможен ли е клас С,ако е възможен,безопасен и съответстваш на нормите-не се замисляй,прави го-цената ще падне,а оттам и клиентите ще се увеличат!
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:26:24
Не знам цената на ватата в БГ...но определено е нещо,от което мое да се направи компромис.
По-интересно ми е как стои въпроса с икономията от съществените за една рядко обитавана къща неща-здравина на външни мазилки/сайдинг,улуци,покрив...защото там даде ли пробив.на втората година къщата е по дяволите,все тая каква и е изолацията.След приключенията покрай нашата вила никога повече не бих направил покрив от нещо друго,освен метал.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:30:23
avatar
Quote
venciev
Съгласен съм Николов.Наистина българинът,който може да си позволи втора къща за weekend-ite-иска точно това.Мисля си,че ти си човека,който може да каже-възможен ли е клас С,ако е възможен,безопасен и съответстваш на нормите-не се замисляй,прави го-цената ще падне,а оттам и клиентите ще се увеличат!
Клас C е възможен именно в такива вариант. За втора къща никой не иска 50-60 квадрата дневна без колона, напр. То цялата къща е толкова, дето се вика.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:40:42
*ok*
Николов,знам че не можеш да кажеш точно,но според теб с колко ще падне цената/грубо/ при клас С,при еднакъв модел и квадратура на къщата с клас А?
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:47:15
avatar
между 20 - 30% поне! сравнения - при 20/20 4 пъти повече дървесина в гредите и 2 пъти в талпите. В една друга тема бях описал как при строг контрол и качетсво дървесината от 150лв/куб.м. трупи отива към 1000 лв/кубик вложени. С всички видове междинни фири и т.н. И ватата е наполовина, напр.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 11:52:47
Значи,условно ако приемем че 1 квадрат клас А струва 500лв,при клас С отиваме на около 350???
Ако е така,мисля че си заслужава икономията!
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 12:09:55
avatar
Всъщност по последните сметки Клас А ми излизаше между 750-800 лв цена към клиент при средна печалба около 15%. Има неща, от които не може да се икономиса, напр. труд. Също и при двата случая слагам 16-18 мм OSB от двете страни на конструкцията, монтаж на гипсокартон.... Независимо от дебелината на конструкцията - монтажа на картон си е един и същ. Както и на покрива. Там почти няма от какво да се икономиса, а цената на покрива е около 30% от цената на цялата къща. Още не съм детайлизирал нещата, де. Да видим как ще излезнат сметките. Да не забравяме, че слагам от "тежката" вата - 160-180 кг/куб.м. , а те я не е от евтинките...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
11-01-2010 - 12:10:13
Quote
n.nikoloff
Защото запъването ми като магаре на мост е именно 20 см за къща за постоянно целогодишно живеене, а 90% искат сезонна или ваканционна или уикендна къща. А там тези компромиси са не само допустими, а и обосновани.

Здравей Николов,
Това "запъване" само заради изолацията ли е?
Като здравина на конструкцията сигурно ти най-добре можеш да прецениш.
А като изолация и 10см. с най-проста вата влиза в норматива (U~0,4). Пък и винаги е хубаво да е изолират поне малко и гредите допълнително.
Като е тръгнала приказка - доколкото ми е известно т.н. америко/канадски конструкции са В и С, при това не с греди, а с ребра (през 60, 40см съответно). Ти разглеждал ли си тези варианти - ребрата не са ли по-достъпни и евтини?
Забелязвал съм, че архитекти (особено по-възрастни) мислят нещата със стъпка 60см., което вероятно си има причина и пасва на задокеанския подход, вероятно и на др. използвани (поне там) материали.
Винаги ме е вълнувал този въпрос, а не съм намерил читав отговор защо тук все бягаме от тази добре разработена и оптимизирана в годините система?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход