Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Българска народна банка: Половин милиард лева проблемни кредити се натрупаха за година"

Публикувано от ultrix 
[www.dnevnik.bg]

Близо 435 млн. лв. проблемни кредити са натрупали банките за периода юни 2004 - юни 2005 г., което е ръст от 55%. Това се отчита в последния доклад на Българската народна банка за състоянието на сектора, който беше публикуван в сряда. Проблемни са тези дългове, които не се обслужват редовно от гражданите и фирмите. Общият размер на лошите заеми вече е над 1.2 млрд. лв.

Само през второто тримесечие увеличението на класифицираните заеми е с 50 млн. лв. Най-проблемни за банките стават заемите за населението - потребителски и ипотечни.

Фрапиращо, но факт е, че в едногодишен хоризонт ръстът на проблемните кредити при потребителските заеми е 158%, а при ипотечните - 256.83%. В същото време те нарастват най-бързо като сума - тези за текущи нужди на годишна база се увеличават с близо 60 на сто, а тези за нов дом - с над 150%. Кредитите за фирми, макар да преобладават в банковите портфейли (техният дял е около 70 на сто от всички отпуснати заеми), засега са източник на най-малко проблеми за банките. В едногодишен хоризонт ръстът на класифицираните дългове при тях е под средния за системата, или 43%. "Предвид сериозния ръст на потребителските и ипотечните кредити най-вероятно и до края на годината да продължи очертаната тенденция на влошаване.

Влияние върху това ще оказва удължаването на срока по кредитите, което поставя под по-голяма проблематичност адекватната преценка на бъдещото финансово състояние на кредитополучателите, особено на онези, кредитирани за текущи нужди или за покупка на жилище", коментират от БНБ.

От там допълват, че проблемните кредити растат по-бързо в сравнение с всички останали банкови активи.

Статистиката на БНБ е категорична, че в рамките на второто тримесечие на тази година най-голямо увеличение при проблемните кредити е при тези, по които не са плащани погасителни вноски повече от три месеца (т.нар. необслужвани). Те са се увеличили с 11 на сто, което в абсолютна сума е 34 млн. лв. "Трябва да се отбележи, че половината от банките в системата отчитат процент на "необслужваните" експозиции над средната стойност", алармират още от БНБ.

За да ограничи и бездруго ускоряващия се ръст на проблемните заеми, особено при потребителския сегмент, централната банка преди месец въведе нови ограничителни мерки.

Основната част от тях засегнаха именно дълговете на населението. Според тях, ако кредит за физическите лица влезе в графата "под наблюдение", в която се водят тези, по които не са плащани вноски от 31 до 60 дни, банката вече ще трябва да го провизира с поне 20% от размера му.

Сега този процент е 10. Ако неплащането е между 61 и 90 дни, провизиите ще се заделят в размер на 75% от заема, а не както е сега - 50 на сто. Ипотечният портфейл на банките ускорено се влошава, като няма никакви индикации за стабилизиране на дела на некачествените кредити, предупреждават от БНБ.

Според експертите от БНБ банките ще се сблъскват във все по-голяма степен с проблеми при обслужване на класифицираните си потребителски и ипотечни кредити, отколкото на търговските.

Освен добрите печалби, които банките генерират от потребителските и ипотечните заеми, има още един силен мотив кредитните институции да искат да увеличават дела им в портфейлите.

Тези заеми ще бъдат по-благоприятно третирани от новото капиталово споразумение "Базел ІІ". Според него рисковите тегла при кредитите за граждани ще спаднат. Например за ипотечните рисковото тегло се намалява от 50% на 35%.

--------------

При потребителските кредити проблемните заеми достигат през юни 211.7 млн. лв. (при 144.6 млн. лв. през март), което представлява 6 на сто от общата им сума, констатира БНБ.

Към март делът им е бил 4.5%, а година по-рано - 3.66%. Ипотечните заеми се развиват със сходна тенденция, като проблемните вече достигат 66 млн. лв., което е 4.38% от обема им.

Търговските кредити се развиват по сходен начин. Ако към юни 2004 г. проблемните заеми са били 616.5 млн. лв. (което е 7.81%), то година по-късно те вече са 881.9 млн. лв. и представляват 8.37% от общата сума на търговските заеми, показват данните на БНБ.
При този ръст на цените и разходите и застой на ръста на приходите, няма как да не гърмят кредитите. Но между проблемни кредити и предсрочно изискуеми кредити разликата е огромна.
Ultrix,

Много интересни данни smiling smiley

Има един малко объркващ параграф:

"Фрапиращо, но факт е, че в едногодишен хоризонт ръстът на проблемните кредити при потребителските заеми е 158%, а при ипотечните - 256.83%. В същото време те нарастват най-бързо като сума - тези за текущи нужди на годишна база се увеличават с близо 60 на сто, а тези за нов дом - с над 150%."

Значи, аз го разбрах така - ръстът на ипотечните кредити на годишна база е С над 150 % (което значи 250 %), а процентът на проблемните ипотечни кредити (каквото и да значи това) Е 256.83%. И кое е толкова фрапиращото? smiling smiley като има толкова силна динамика на нарастване на явлението "ипотечни кредити", със същата скорост расте явлението "проблемни ипотечни кредити".

По-интересното е какъв е процентът проблемните от общите кредити (ипотечни) - казват, че било 4,38 %. Е, аз не съм специалист по банково дело, но този процент изобщо не ми се струва сериозен. Може би някой има данни за други страни за този процент? Да видим там как е....

Иначе динамиката е голяма, но тя е еднаква на практика за кредитите и за проблемните кредити (ако правилно съм разбрала оня параграф горе), което е напълно нормално, според мен.
Не сме по-зле от нивата в европа въпреки ниските доходи. Цифрата може да изглежда стряскаща, но само така изглежда. Ако беше проблем банките нямаше да засилват конкуренцията и да облекчават процедурите. За пример в Германия миналата година HVB отписа ипотеки за няколко милиарда - това е една банка. А и в статистиката влизат кредитите под наблюдение, които не са реално проблемни.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход