Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Потребителски кредит

Публикувано от Елена 
Елена
Потребителски кредит
21-06-2006 - 11:04:20
Имам следния въпрос: Потребителски кредит - 40 000, обезпечен с ипотека, попада ли в новия закон за потребителския кредит или на него се гледа като ипотечен кредит. Въпросът ми е свързан с предоговарянето на кредита - във връзка с намаляване на лихвения % по ипотечните кредити в банката от която е изтеглен кредита поисках предоговаряне, но от там ми отговориха че моя кредит не е ипотечен а потребителски. Сега по закона за потребителския кредит май излиза че щом е обезпечен с ипотека не е потребителски и немога да го погася предсрочно. Така ли е наистина?
Предварително благодаря.
Анонимен потребител
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 11:57:45
твоя кредит си е потребителски обезпечен с ипотека. Няма как да искаш да се възползваш от лихвите по целевите ипотечни кредити
Елена
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 12:06:30
Това означава ли че моят кредит попада в новия закон за потребителските кредити.
Анонимен потребител
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 13:28:36
ти някъде намерила ли си го този все още проектозакон. Доколкото знам е минал само на първо четене

П.С. намерих го
[www.government.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-06-21 13:31 от Тинки Уинки.
Анонимен потребител
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 13:39:34
така като чета член 3, алинея 4, точка 1 пише
Quote

Разпоредбите на този закон, с изключение на чл. 15, не се прилагат за:

1. договора за кредит или договора за посредничество за предоставяне на кредит, обезпечен с ипотека върху недвижим имот;

ама пак ти казвам точа нещо не е влязло в сила все още
Елена
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 13:43:40
Както го разбирам аз - хем не е чист ипотечен - хем не е и потребителски щом е обезпечен с ипотека. Друг е въпроса щом горната граница на потребителските кредити по този закон е *до 40 000 лв* има ли банка, която да отпусне потребителски 40 000 без ипотека. Май ще е поредни ялов закон за съжаление.
Анонимен потребител
Re: Потребителски кредит
21-06-2006 - 13:51:29
виж сега това разделение на потребителски и ипотечни кредити е малко условно.

Аз бих го разделил по друг начин - на целеви и нецелеви.
При първия случай банката ти дава пари за да направиш нещо, при втория банката ти дава пари без да се интересува за какво ще ги правиш.

Когато банката казва ипотечен кредит в повечето случай се разбира целеви кредит за покупка на жилище или ремонт или строителство и т.н.

Когато банката казва потребителски общо взето се разбира - ето ти парите - оправяй се.
Не че няма потребителски за покупка на автомобил или дограма ама както и да е.

Та, ако ти си изтеглила кредит, който не е целеви и сега гледаш че лихвите по целевите кредити падат това не означава, че и на твоя ще падне.

Общо взето при целевите лихвите са по-ниски защото банката знае за какво отиват парите и може да си намали риска
Re: Потребителски кредит
04-07-2006 - 23:18:26
И на мен ми допада повече разделението на кредитите на целеви и нецелеви.
Re: Потребителски кредит
03-08-2006 - 15:16:18
Банките ги класифицират тези кредити, като потребителски, независимо от ипотечното обезпечение. От коя банка ти е кредита, с добър адвокат, ако ти увъртат от банката ще го предоговориш без много усилия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход