Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лихвите на т.нар. небанкови кредитни институции, КРЕДИТЕКС и др. и тънките им номерца

Публикувано от specialist1951 
Хората, които вземат кредит от структурите на КРЕДИТЕКС не знаят изобщо какви договори за кредит подписват, особено в частта за лихвата. Чел съм четири такива договора, като консултант на мои клиенти.Изключително усукана и неясна граматика, сложни, съставни и подчинени изречения, на които не запомняш началото, не разбираш средата, а към края си съвсем объркан. Забележете хитрия начин, по който си притикват лихвата: Пише, че тя се формира като към ЛИБОР се прибавят две надбавки. Надбавките са общо около 1,1%. Тънкият момент е, че ЛИБОРЪТ е Лондонски индекс на лихвени равнища, който е годишен. Към настоящия момент ЛИБОР е 2,96% годишно и се покачва непрекъснато. Тънкият момент обаче е, че като прибавим, към приблизително трите процента либор, надбавките на КРЕДИТЕКС от 1,1% се получава приемливата лихва от 4,1%, обаче, това да не си помислите, че е годишната им лихва. Нееее! Това е месечната лихва. Честита сделка с 50% годишна лихва.
Очаквайте нови вести за лихварски хитрини на КРАДИТЕКС.
Браво!Разкрий мръсниците.Ето това е вече нещо.
Аз сигурно съм последния човек, който могат да го обвинят в пристрастност към Кредитекс ама айде да не пишем глупости.

Според мен за да получиш месечната лихва трява 2,96 да се раздели на 12 и след това да се прибави 1.1. 0.2466666 + 1.1 = 1.34666 месечно, което умножено по 12 дава 16.16%. Не че тази лихви е цвете за миришене, но айде да не говорим глупости за 50%
Чакайте,защо сега се раздели само годишната/основната-LIBOR/ или както и да го наричаме,а не делим надбавката.Знам,че има разни начини - ама не е ли:основен +надбавка = нещо.Това нещо се дели на месеци /за месечна/ или дните в годината за дневна/варираща лихва.След това тази месечна или дневна сумичка /в %/ се умножава по среднодневната или средномесечната наличност и опа.- готово.Разбира се не е видян договора и точното изречение за да се коментира ТОЧНО.
Ами доколкото разбрах от мнението на specialist1951 1.1 е месечната надбавка, така че тя трябва да се прибавя към месечния LIBOR, а не към годишния - това беше моята логика.
Ето какво пише в нотариалния акт за ипотека на мой клиент, цитат:

" КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯТ дължи на „ХИПОКРЕДИТ” АД месечна лихва върху непогасената главница на кредита в размер на нула цяло и шестдесет и пет стотни процента (0.65%) месечно, като при условията на Договора за кредит лихвата е равна на лихвения процент ЛИБОР („LIBOR”, определен в Договора за кредит), увеличен с надбавка от нула цяло и четиридесет и пет стотни процента (0.45%) месечно; "
Не виждам кое му е ясното на подобно договаряне. Ако е 0,65% по 12 месеца се получава 7,8% на година. Че то да ги разцелуваш! Но договорът не е коледна баница,да я върти всеки както си иска.А в случая може. Не му дали договора да го консултира с адвоката си.Нямали такава практика.
Да караме нататък:Мой клиент взе 30 000 евро от тия за 10 години,но в Договора му за кредит и в нотариалната ипотека пишеше, че е взел главница 33000 евро. Като ги питал защо е така, му казали, че 3000 евро били такса за управление на кредита, която си събирали предварително. За това подписваш, че вземаш 33000 евро, а в ръцете ти слагат 30000 евро.Тогава той ги питал "Ами и върху нея ли тогава ми тече лихва?", а те му казали, че така било по правилата им. Коя нормална банка взема лихви върху таксите си за управление, включително и наказателни върху таксите си ако си в закъснение? А коя банка си събира таксите предварително? Че те тези техни такси за управление са си направо 10% от заема.



За нещастие към момента всеки се опитва да предложи ниска лихва като си вдига таксите, които пропуска да спомене smiling smiley

ако погледнеш в калкулатора на "Моите пари"
[www.moitepari.bg]

ще излезе годишен % на разходите 10.76%. Предполагам, че и никакви застраховки не поемат така, че нещата скачат още нагоре.
И аз не съм им фен на тези институции, респективно не ги защитавам, не бих ползвал техните услуги, но ...

За какъв Либор си говорите точно. Не е вярно, че либор е годишен. Има месечен, тримесечен, шестмесечен и годишен ЛИБОР. Като това са само най-популярните му варианти. Друга основна характеристика е за каква валута си говорим. На който му е интерсно, да потърси в Гоглето или пък да погледне тук:
Еconomagic

Гледам, че там е цитиран друг документ
Quote

„LIBOR”, определен в Договора за кредит

Трябва да се погледне, какво пише там и тогава да коментираме каква точно е лихвата.

Но е ясно, че е "пръчка" winking smiley
Един въпрос към всички.За размисъл и мнения. Особено към госпожица "а", която мисля,че е юриста на КРЕДИТЕКС и на която по повод на вече провалената сделка на моя близка съм написал доста голямо писмо:
По десетки хиляди сделки,по които нормална банка отпуска кредит на човек за да закупи апартамент,първо банката превежда заема /кредита/ по сметката на купувача и после купувачът от своята сметка с платежно нареждане превежда парите на продавача. Тези пари са цената на имота.Нормално е продавачът да си ги получи от купувача.
При сделките на КРЕДИТЕКС, т.е. на Хипокредит АД защо не е така? По тези сделки в нотариалния акт пише,че "А" продава на "Б",като цената ще се заплати от Хипокредит АД.
При повечето банки се процедира парите да се прехвърлят директно на продавача след като се представи нотариалния акт на името на новия собственик и удостоверение от Агенцията по вписванията за първа по ред ипотека в полза на банката.
По този начин банката си гарантира, че прехвърлянето е извършено, вписано и има ипотека в нейна полза.

Варианта парите да се прехвърлят на купувача се използва ако сделката минава на данъчна оценка, но това прехвърляне става пак след като е минала цялата горна процедура.

За да бъде сигурен продавача че ще си получи парите банката му издава документ, че при представяне на горепосочените документи ще му преведе парите в неговата сметка.

Тези неща навремето надълго и нашироко ги бяхме кометирали с една тема за плащане при сделки с имоти.

Така че не виждам КРЕДИТЕКС да правят някакво изключение от общата практика.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход