Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Рефинансиране в пресата

Публикувано от Анонимен потребител 
Анонимен потребител
Рефинансиране в пресата
26-05-2006 - 14:01:47
[www.monitor.bg]
[news.imoti.net]

Че журналисти са писали глупости писали са ама тази държи палмата на първенството
Quote

Домакинствата изтеглили дългосрочни жилищни кредити преди 2004 г. е изгодно да предоговорят ипотечния си заем сега, защото разликата в нивата на лихвите преди 3-6 г. и сегашните е много по-ниска, за някои почти двойна
Тука възниква въпроса коя е днешната дата???

Quote

Ако едно семейство е теглило заем за жилище в лева в началото на май 2000 г. при лихва от 17.75%, то сега - година по-късно кредитът може да се предоговори на ниво от 7.38 на сто годишно оскъпяване
Всъщност коя година сме сега???

Quote

Разликата между средните лихви в началото на май 2000 г. и май 2006 г. по жилищните заеми в лева е 10.37%, сочат данните на БНБ. За да се рефинансира такъв кредит означава, че друга банка или същата от която е взет заемът ще отпуснат втори кредит, който да покрие оставащата стойност от първия. Новият заем обаче, ще е с двойно по-ниска лихва. От тези 10.37% разлика в нивата на лихвите от май 2005 и май 2006 г
Последно - 2000 или 2005

Quote

Не е рентабилно обаче, заем от септември 2005 г. с лихва от 9.90% да се предоговори на сегашното ниво от 7.38 на сто. Освен, че няма икономическа полза, дори клиентът ще е на загуба. Разликата от 2.52% ще се погълне от наказателната лихва за предсрочно погасяване и други разходи.
Пълни глупости - таксата за предсрочно погасяване се плаща веднъж, а не години наред

Quote

Годишното оскъпяване от 7.38% по жилищните кредити в лева не е най-ниското, тъй като последната седмица на януари 2006 г. лихвата е била 6.25 на сто и се е движила в рамките между 6.55 - 6.94% до началото на този месец
Тази статистика нещо не я намерих на сайта на БНБ. От къде са я извадили не знам. Аз намерих това.
Quote

Година Месец Период кредити
дългосрочни
левове
ефективен годишен процент
2005 IV (1.IV – 30.IV) 10.66
2005 V (1.V – 31.V) 11.70
2005 VI (1.VI – 30.VI) 11.30
2005 VII (1.VII – 31.VII) 11.58
2005 VIII (1.VIII – 31.VIII) 11.61
2005 IX (1.IX – 30.IX) 11.01
2005 X (1.X – 31.X) 10.40
2005 XI (1.XI – 30.XI) 9.86
2005 XII (1.XII – 31.XII) 9.74
2006 I (1.I – 31.I) 10.14
2006 II (1.II – 28.II) 9.92
2006 III (1.III – 31.III) 9.57

Та финално както навремето казваше Joan, явно банките са решили да "врътнат" малко клиентите си с едно рефинансиране, ама можеше малко да поредактират платената си статийка smiling smiley. То явно журналистката хал хабер си няма за какво пише ама то пък чак такова излагане.

P.S. вече просто не ми се коментира понятието "наказателна лихва". То бива неразбиране, бива ама поне не им ли стана ясно на тези журналисти че лихва е нещо дето се плаща за определен период, а такса е нещо дето се плаща за определен акт.

На тези дето искат да прочетат нещо по смислено да се разровят из този и стария форум има доста неща изписани за рефинансирането
Re: Рефинансиране в пресата
26-05-2006 - 14:40:40
Министърът на образованието каза, че не е нужно да товарим децата с много математика и без това учили предостатъчноsmiling smiley
Re: Рефинансиране в пресата
26-05-2006 - 19:15:32
Ами прав е министъра. За какво ни е математика. Трябва ни евтина работна ръка, която да се манипулира лесно по време на избори smiling smiley.

Абе Тинки много висок тоя ГПР от БНБ-то. Аз имам един кредит и си смятам моя на 7.84хх
Анонимен потребител
Re: Рефинансиране в пресата
26-05-2006 - 19:26:01
тукс става въпрос средно за всички дългосрочни кредити в лева - не само за жилищните, не само за тези при доказан доход и т.н.
Re: Рефинансиране в пресата
26-05-2006 - 21:02:54
аха. Да и се недадявам на моята банка. кредита е потребителски.
Тинки, ти явно откри че половината "икономически" журналисти в Бг са неграмотни...
Честито!
Да ти кажа ли откога чета и Капитал и Дневник и Пари с едно голямо наум? Откакто преди 2 г бившия икономически редактор на един от тези ми призна, че никой не е проверил достоверността на едни абсурдни цифри в материал по тема която ме интересуваше....!!!
А друга преса не си и помислям да чета щото освен да получа грешна информация, мога само да видя светските клюки и голите каки на последна страница, които всъщност хич не ме вълнуват...
Re: Рефинансиране в пресата
12-06-2006 - 15:30:39
Анн,

Изцяло подкрепям мнението ти за нашата преса (че и други медии)! Дори "сериозни издания" като цитираните от теб трябда да се четат "с едно голямо наум", да не говорим за "жълтите" като Новинар, Стандарт (съвсем прежълтя напоследък), часовете и труд и не знам си още кои.
Petar(Peter)
Re: Рефинансиране в пресата
12-06-2006 - 15:42:54
"Стандарт" дори днес се хвали, че бил признат за най-добрия вестник.

[www.standartnews.com]

Трагедия, трагедия
Re: Рефинансиране в пресата
12-06-2006 - 15:51:36
Peter,

Ами то така отсъдило "международно жури" :} :} :} Да ти кажа, май и на европейската масова преса може толкова да й се вярва, колкото и на българската.

Освен това, не забравяй, че все пак на масата ("раята", "моб" smiling smiley такива вестници (от типа на Стандарт) се харесват - нищо чудно да е наистина най-посещаваният сайт. Иначе трябва да мислят, като четат, а то малко трудна работа тази :} :} :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход