Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?

Публикувано от dmb 
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
19-01-2008 - 22:21:03
Не можах ад се въздържа от коментар на прочетеното по-горе , момчета. Бай ви Спиро за разлика от вас има наблюдения върху цяла България, а не само върху София и големите градове. И това , дето го говорите за претъпканите с купувачи луксозни магазини се отнасч за една малка част от страната. 80% от населението едвам крета. Излезте само на 10-на километра от който и да е областен център и ще видите нивото на държавата ни. В САЩ например(би съм там 6 месеца) и в най-затънтената провинция местния фермер кара Супер джип и трактора му е с климатик. Там прихода на пари е гарантиран непрекъснато. В България прихода на пари е еднократен -докато раздават банките. Мутренския капитал не е кой знае какъв процент, защото мутрите не избиват пари с дългосрочни инвестиций.. В момента цените в София са мааааалко по-високи от цените в Будапеща. Който е бил в Будапеща знае за какво става дума. Само ще напомня че в Унгария няма криза в селското стопанство и икономиката е във възход. И там банките атакуват с оферти за кредити непрекъснато, но хората се въздържат да теглят. И това е другото обяснение за цените тук. Народопсихологията на бедняка-по-добре да имаш да даваш, отколкото да вземаш. Прекрасно разбирам ДМБ като казва че печели достатъчно и пак не се осмелява да тегли кредит. Драги ми ДМБ, аз също печеля достатъчно, но за кредит не си и помислям. Огромният процент от хората , теглещи кредити не печелят достатъчно, т.е не знаят цената на парите, но скоро ще я научат. Дано да не съм прав.....
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
19-01-2008 - 22:29:05
прав си ,дори и повече отколкото си мислиш.
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
19-01-2008 - 23:40:24
avatar
dmb Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз бях един от тия дето по Нова година се редих на
> опашките в Техномаркет. И си купих LCD :-).
> Разбира се, нищо на кредит - мои си пари.

>Ето ти тема за размисъл. Какъв е статусът на тези,които като диви стояха по опашките,за да купят "плазма"? При това,с потребителски кредит? smoking smiley

> За съжаление много малко хора в България имат
> нормални доходи като каквито аз приемам своите.
> Дори в ИТ сектора заплатите не са чак толкова
> големи. 1000-1500 лв. не е кой знае какво, особени
> при тези цени на имотите. Реално човек с такъв
> доход не може по разумен начин да придобие имот.
> Може по неразумен - като се набута с ипотека с
> 1000 лв. месечна вноска. И ако след 2 години си
> загуби работата, ще настане трагедия с него и със
> семейството му. Казвам това, защото жилището -
> поне първото, е жизнена необходимост. Аз мога ако
> се напъна - понеже имам бизнес, да си вдигна
> дохода и на $3000 месечно. Въпросът е, че не мога
> да съм сигурен, че след 1 година ще имам същия
> бизнес. Т.е. дори вноска от $800 ми е скъпо и
> рисково. А $800 месечно е вноска за къща в САЩ!

> Виж,банките приемат,доходите са нормални. Затова отпускат парите.А българинът е свикнал,когато спестява,или тегли заем,да съкращава драстично потреблението си и е готов да яде хляб и сол.
Ако мислеха за това,че след няколко години ще останат без работа,банките трябваше да фалират от липса на клиенти.Това е едната разлика с американците. И другата-разбирането ни,че не си заслужава да живеем под наем,за да пълним гушите на наемодателите. Парите,които би плащало едно семейство за двустаен в София,ще плаща като вноска по кредита. Пак ще се гънат като червеи,но ще знаят защо. И мисля,че имат право........
А за вноската за къща в САЩ. Ми,тези 800$ са наема на един апартамент за тричленно семейство във Флорида. Така или иначе,трябва да го плащаш.Защо да хвърляш пари на вятъра? Само защото можело цените да паднат.Ми,да падат,ти нали имаш покрив над главата?


> С голям интерес очаквам пукването на балона. Само
> малко ме е страх да не изгоря и аз покрай него.
> Ако заради срив при недвижимите имоти започнат и
> фалити на банки, може да ми изгорят парите, които
> в момента точно там се трупат. Остава да ги държа
> в къщи, но като си слагах желязна врата и си
> говорехме с майстора за надеждността, той каза:
> "Ако има 50000 долара вътре, нищо няма да ги
> спре". Аз нямам още толкова спестени, но за да
> купя имот, ще трябва да имам, т.е. да ги държа в
> банка... Реално в нормални условия инвестицията в
> имот е много разумно вложение. Няма кой да ти го
> открадне и има стабилна цена. Но в момента това е
> лудост. Какво ми остава?

Остава ти да се успокоиш малко! Сложи си парите в касетка в сигурна банка-ма в централата,не в някой клон,приютен в блок.Вярно,няма да ти се трупа лихва,но няма да трепериш,че банката ще фалира. smiling smiley
Все си мисля,че никакво пукане на балона няма да чуеш. Ще задържи въздуха или ще изпусне малко,но до тук. Всички се стряскат как се удвояват кредитите с всяка изминала година,но никой не се сеща,че до 2002г. банките не даваха кредити. Разбира се,че колкото повече отпускат,толкова по-се качват цените.Разбира се,че са прекалено високи на фона на официалната статистика за доходите. Която,горката,нищо не отчита.Всъщност,цените на имотите донякъде дават представа,но пак непълна. winking smiley
Според мен,основната грешка на всички,които чакат голямото спукване и фалити на банки е,че не отчитат колко малко като бройка са хората ,теглещи заеми за покупка на жилища и че болшинството го правят,за да живеят в него,а не за инвестицияsmiling smiley
smoking smiley
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
19-01-2008 - 23:49:45
камелия, кредита достигна годишния БВП на държавата, това не е нормално, а не само нарастването. Кредитите нарастнаха до опасни нива, а отделно и краткото време за това, което е предпоставка за инфлациата.
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
19-01-2008 - 23:57:48
avatar
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия, кредита достигна годишния БВП на
> държавата, това не е нормално, а не само
> нарастването. Кредитите нарастнаха до опасни нива,
> а отделно и краткото време за това, което е
> предпоставка за инфлациата.


Не съм икономист,споделям това,което повече от 15г. наблюдавам в недвижимите имоти и в действителността около мен. Което драстично се разминава със статистическите данни,с които ни заливат. Знаеш ли,че днес последно беше съобщено,че % на увеличение на кредитите бил 78? Пък оня ден го съобщиха първо 48%,после 56% ?confused smiley
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
20-01-2008 - 01:17:26
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия, кредита достигна годишния БВП на
> държавата, това не е нормално, а не само
> нарастването. Кредитите нарастнаха до опасни нива,
> а отделно и краткото време за това, което е
> предпоставка за инфлациата.


Ти от къде знаеш какъв е БВП на страната? spinning smiley sticking its tongue out
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
20-01-2008 - 02:27:25
radena, сега за сива икономика и проституция ли трябва да си говорим? winking smiley

Може би е добре да се замислиш, че месечно за частния дълг плащаме грубо около 1,5 млрд евро. главница+лихви. Това прави по 500 евро на работещ човек (ако не ти харесва връзката с БВП). И това продължава да нараства. Разбира се докато се покрива от нов дълг и ПЧИ няма проблеми, или по-скоро проблема става по-голям, като единствено се отлага във времето. Внасяме всичко, и горива и храни и техника и каквото се сетиш, и всичко това е на кредит, пари от ПЧИ включително емигрантски пари. Ама вече стигнахме максимума на кредита. А 90% от наливаните пари са в НИ и при спираето на тези потоци нали се сещаш кое ще пострада най-много, разбира се в началото ще има хора, опитващи се да се защитят именно чрез НИ (какво да се прави, българско мислене), и ще задържат фронта още малко, и след това ще им "отрежат главите".

Дано да съм лош пророк....
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
20-01-2008 - 07:14:16
Дано да не си, спирам всички инвестиции и трупам кеш в очакване на прекрасния ден когато кеша ще е цар. Струва си поне заради усещането да се върна в недотам далечната 2000 г. Така добре не съм живял никога, $=2.30 лв и всичко много евтино - голям кеф беше, опъвах се по шезлонгите в новопостроените хотели посърбвайки коктейли. От тогава ми остана вредната привичка да не гледам цените, която сега понякога ми скроява лоша шега. smiling smiley
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
20-01-2008 - 20:05:07
И през 2002 година имаше хора, на които цените им се струваха високи. И поради тази причина тогава не си купиха. Някои го направиха по късно, някои още не са. Всеки от тях би си скъсал задника и ще намери пари, ако му се удаде възможност сега да си купи имот по цени от 2002. Не знам дали е за съжаление или за щастие, но времето тече само в една посока. За да си отговориш на въпроса сега, си припомни какво си мисли тогава и какви са ти били доходите тогава. Днешните цени ги раздели на 4-5 и ще получиш цените от тогава.
Re: Кой купува скъпите имоти, аз имам пари и пак ми е скъпо?
20-01-2008 - 21:10:19
Прав си. аз се въртя около 2000 лв. месечен доход, но не мога да си позволя кредит. Просто живееш с миналогодишните представи. 2000 лева ти стигат само да оцеляваш, тук е пълно с хора с кредити, което означава, че взимат много повече. Просто си смешен като си мислиш, че вземаш много пари - едно 4 членно семейство не може да свърже нормален живот с под 5000 лева. Заплатите скочиха до небесата и на никой не му пука, че дава по 1000 евро за кенеф в крайните квартали, за съжаление пак се окза че хорта, които цял живот сме учили, сме дъното и сме с най-малки заплати sad smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход