Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти

Публикувано от Продавач 
Re: тежко е положението...
13-12-2007 - 13:06:43
avatar
Защото все още се купува здраво ти знаеш не живееш в чужбина за какво ме питаш winking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 13:07:43
avatar
Е не ми прозвуча като човек, който живее тук за това те попитахsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 13:24:42
Продавач,nqmam predstava za6to o6te se kupuva.
Pogledni ot drugata strana...polovinata ot naselenieto na bg jivee v sela ili selski gradove.Tehniqt jivot e mizeren I si nqma6 na predstaka kak jiveqt.
Te sa6to nqma da naemat ofis,a 6te si re6at problema po drug na4in.
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 14:40:23
Нормално е цените на НИ да са свързани с наемите. А наемите са свързани с доходите.
Когато цените са много по-високи от 100 наема, то тогава се смята, че има спекулативен балон. Т.е. много хора смятат, че цените на НИ ще се вдигат и дали с цел печалба или от страх, че по-късно няма да могат да се класират, то всички купуват, като така донадуват балона.

Относно доходите. Доходите ни не са нарастнали, защото сме станали по-производителни, а защото има глад за работна ръка. И това в момента се отразява на дефицита по текущата сметка. Имаме повече пари, като не сме ги изработили... и за да е възможно това взимаме пари от чуждестранни инвестиции и кредити.

Дали това може да продължи вечно - вие преценете.

Картинката според мен е следната:
- висока инфлация която означава по-малки доходи (с една заплата може да се купят по-малко хляб, олио, бензин).
- недостиг на свежи пари (породен от поскъпване на кредитите и свиване на чуждестранните инвестиции)
- по-ниски наеми (хората няма да могат да плащат по-високи)
- голямо изсипване на жилища от строители и спекуланти (предусещащи намалялата покупвателна способност на населението)
- така натиснат пазара на НИ, заедно с поскъпналите кредити, се коригира. Като средно цената на жилищата спада с 20-40%.
- много хора нямат възможност да си покриват ипотеките, поради по-скъпия живот, като няма да могат и да ги продадът дори на цена покриваща остатъка по ипотеката.
- фалирали банки (тези с по-агресивните кредити)
- още по трудно и скъпо отпускане на кредити и по-голям спад на цените на НИ.(Липса на доверие).
- обща криза на държавата. (Подобно на кризата в САЩ).
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 17:37:28
Подкрепям причините но не смятам че последствията ще с толкова големи.Залагам на 20% спад без фалиране на банки. Другото вече е много съмнително. Може и да прегреем като икономика може и не. Никой не знае кога ще гръмнат рисковите инвестиции. Най-близката държава за сравнение цените на НИ не е Нито Германия нито Англия нито даже Румъния, а Турция.
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 18:21:47
До Петър и Гриинбул:

банките не смятам,че ще фалират,дори и най загазилите:

1.първо ще изгърмят инвеститорите(акционерите),защото банките са акционерни дружества

2.после ще влезнат в временен банкрут(чаптър 11 по американските закони)
това е времена защита срещу кредитори от рода на други банки и фондове,които са дали заеми на дадената банка,както и други банк секюритис и сив(стракчуъл инвестмънт виикълс)

3.ако и това не помогне-банката ще се погълне от друга финансова институция,с помоща на правителствени гаранции.

4.ако и това не помогне-ще се одържави(национализира),поне така сравниха случая с Нордън Рок в англия.
аз лично не вярвам,че ще бъде позволено на която и да е банка да фалира.вече сме в европа.това,че ще се повлиае зле на икономиката като цяло-вече се вижда в англия както и на тяхната валута.първите признаци на лоши новини винаги се виждат в борсата,доста време преди реално да ударят в икономиката.защото борсата е анализиране в бъдеще време,а не отражение на днешно време.


а за другите неща в статията на Пешо,съм съгласен с него,и дори и по песимистично настроен.песимизма ми е породен от реализъм,граничещ с фатализъм в близкото десетилетие...
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 19:14:32
Не мога да разбера кой се връзва на такива платени статии. И откъде ги вадят тези цени. И колко трябва да изкараш от този офис в БГ за да го наемеш.

А причини за наемане винаги има - краткосрочни планове, счетоводни причини и т.н.
Въпросът е на колко предлагаш и какъв % незаето време можеш да си позволиш.

А като цяло съм съгласен със твърдението, че може да се очаква известен спад. Криза се надявам, че няма да настъпи. Това което дърпа много цените нагоре е увеличеното потреблението на материали в световен мащаб. Как това ще се противопостави на намаляващата покупвателна способност на средния българин е въпросът на който трябва да се отговори. И доколко и къде западните фирми ще разполагат своите офиси в БГ.

А по интересно ми е какво ще стане при някои локални събития (или поне слухове за такива) с цените, като например фалит на Топлофикация ? Или нови проблеми с боклука.
И доколко и как тези събития ще бъдат използвани.
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 19:29:43
Петър_К
потреблението на къмодитис,както и голямото им оскъпяване е вярно.
но те не могат да повлияят на силно надценен маркет на НИ,който вече пада.
вземи за пример САЩ.
докато цените на стоителни материали се качват в продължение на 3 години,главно заради бума в азиа,цените на имотите в саш падат вече втора година.
ако ти си прав,цените в сащ на НИ не трябва да са паднали,а да се качили с още 40% от топ нивото им през 2005.
в случая,това довежда до свиване на строителството и фалиране на фабрики,заводи,цехове и т.н.,както и банкрути на строителни фирми.

междудругото,очаква се спад в къмодитис,защото тяхното търсене се очаква да намалее в близките години,тъй като строителния пазар се е изчерпал не само в саш,но и в целия свят.както и за прогнозираната световна рецесия,която ако стане,ще срине и цените не само на къмодитис като желязо и цимент,но и други,не пряко свързани със строителството
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 19:59:25
acen19750

Всички изглеждате толко компетентни, че ме е страх да се намеся. Понеже съм селско момче, а приказката върви на скъпият ни роден български език, ще ми кажеш ли какво означава това "къмодитис"? Погледнах за справка в Български тълковен речник, но такова "животно" не открих! За "маркет" май се сещам сам ама това "къмодитис" направо ме същиса!

Поздрав
Re: София последна сред столиците от ЕС по нива на наеми на апартаменти
13-12-2007 - 20:18:34
Гето-
COMMODITY-мързи ме да превключвам на латиница,за това ги побългарявам.точна дума,охарактеризираща,не мога да намеря-може би стока или нещо от този род.
в англиискя не е използвана дума,по скоро е тясно свързана с икономиката и борсата.
тя включва всички видове метали,както и енергиини къмодитис като природния газ и нефта.потърси я в гугъл както съм я написал и ще откриеш и повече подробности.
не се опитвах да звуча сложно,просто тя няма еквивалент в бг-езика,поне аз не знам.
за това и така я употребих.а за тези за които се интересуват от такива неща,знаех,че ще ме разберат.
Поздрав,и не си ти хътър петъра. Извинявам се
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход