Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост

Публикувано от 4ovek 
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
08-09-2005 - 10:22:20
Човек, аз бих искала да се върна на темата - вече постват този линк другаде, но тук май му е мястото:
[www.dnevnik.bg]

За оригиналът в Икономист се иска абонамент, така че не мога да цитирам първоизточника.

Ако се вярва на интерпретацията, обаче, експертите не очакват световна ик. криза поне засега вследствие растежа цените на петрола - поради различните причини за кризата, отличаващи я от предишната. И са признак на силен глобален растеж.



Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
08-09-2005 - 11:20:42
Спомням си я. А защо нарастването на цените на НИ да не дължи пак на глобален икономически разтеж? Не ми харесва, когато се говори за балон само за недвижимостите при положение, че има и други рязкопоскъпнали нещица. Мисля, че който защитава теорията за балон би следвало да обърне внимание на всички поскъпнало в последно време - метали, петрол, земя.
В крайна сметка разтежа на цените на петрола в повечето случаи се обяснява и с икономическия ръст на Китай. Т.е. с високите цени на ресурсите се прави опит за участие в печалбите, които реализира Китай. Или пък опит за забавяне на китайския растеж.
Имам и друга тероия и тя е най-лошата - сменя се модела на общество в Западния свят чрез намаляване на средната класа. Увеличаването на цените на енергията и земята ще намали броя на хората имащи възможност да живеят в собствен дом, макар и на изплащане. Ще се стигне до настаняване на работници в жилища на фирмата (някога се наричаха ведомствени) , осигуряване на почивка в хотели на фирмата (почивни станции им викахме), храна - от ресторантите на фирмата , включително и за вкъщи за семейството за да не се губи време в готвене ( столове се наричаха), за децата - бавачки осигурени от фирмата (детски градини), поликлиника в рамките на завода - само за работещите там... И докато работиш във фирмата и слушкаш - имаш покрив, топло, храна, почивка....
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
08-09-2005 - 11:57:29
А прави ли ти впечатление какви цени се прогнозират в статията?
1. "анализатори предупредиха, че може би до края на годината ще бъде прехвърлено и нивото от 80 долара за барел. "
2."Фундаменталните фактори не подкрепят сегашните цени на петрола и когато те излязат на преден план, можем да очакваме цени от 50-55 долара за барел, като 40 долара за барел ще бъде ценовият под."
3. "От инвестиционната банка "Голдман Сакс" прогнозират, че петролът ще струва средно 68 долара за барел през следващата година и 60 долара за барел през следващите 5 години."
4."Известният издател Стив Форбс прогнозира, че през следващата година цената на петрола ще се понижи до 35-40 долара за барел. "
Значи експертите прогнозират цени на петрола от 35-80 долара. Склонен съм да им повярвамsmiling smiley
Ако може такива прогнози да давам и з ацените на имотите в София мисля, че и аз ще позная.Ето давам си експертната прогноза - средната цена на кв.м. в София догодина ще бъде между 350 и 800 евро на кв.м.
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
08-09-2005 - 16:41:12
Че то ако се вярва на Стайнбек, вече си е станало това, бе Човек smiling smiley))) , поне за САЩ и неговите големи корпорации.

Не мисля, че ситуацията с "балоните" и в часност този на "НИ" е резултат от световна конспирация, или поне не изцяло. Но мисля, че до обедняваване и намаляване на средната класа (като брой индивиди, имам предвид) вероятно ще се стигне. И до закрепостяване - също. Ама това вече сме го коментирали.

Макар че точно в тази връзка - мобилността и свободата в Щатите и това, че вероятно ще трябва да се откажат от нея за сметка на "крепостничеството" ('щото е въпрос на пари - скъпа енергия, малка мобилност) - е много интересен линка на t1pt0p по-горе в тази тема.
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
08-09-2005 - 16:52:30
Е, колкото експерти, толкова и мнения - нищо ново под слънцето smiling smiley

Само не разбирам как са получени тези прогнози - напр. известният издател Форбс дали и какво разбира от прогнозиране и цени на петрола - абе може и да разбира човекът, ама май не става ясно откъде. Пък и гледай кой какво казва - ония от ОПЕК викат - споко, ще оправим работата, ама тайничко сигурно потриват ръчички...

А по-сериозно звучащите анализатори май не очакват да има поевтиняване (и с право не вярват на ония от ОПЕК - хитреци са те smiling smiley - и тяхното мнение звучи така - светът много се замогна и може да си позволи по-скъп нефт (разбирай Китай, Индия и сие). Да му мислят бедняците!
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
09-09-2005 - 10:29:41
То и аз не мисля, че някой специално е седнал и решил - дай да понамалим средната класа. Според мен става защото тези които могат не са притиснати да намалят факторите унищожаващи някои от представителите на средната класа.
Опитах да дам някой насоки на налегнали ме мисли, но дискусията отиде в друга посока. Направих аналог с това как големите печалби в Русия, дължащи се на високите цени на петрола вдигат цените на имотите в българските курорти. Помислих си , че руснаците инвестират в НИ в България, просто защото искат да разширят секторите в които инвестират, а не защото инвестират само в НИ в България. И също си помислих, че това може да го правят не само Руснаците и не само с печалбите от петрола. Логиката ми е, че след като последните години са рескордни по фалити на малки и средни то големите червясват с пари. А когато някой червяса с пари може да не успее да инвестира всички без да почне да инвестира и в НИ с дългосрочна переспектива.
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
13-09-2005 - 13:19:13
Ето още едно мнение - този път на банкери smiling smiley
[www.monitor.bg]

Но по принцип мсиля, че си прав - всички ресурси ще поскъпват - и не знам дали няма да надделее този фактор над повишаването на лихвите (при евентуална глобална криза). Мисля, че не бива автоматично да се прилагат изводите от предишни кризи към тази - скъп петрол, високи лихви, спад в цените на жилищата

Пък и китайците може да решат да си купуват жилища, нали така - както са се засилили да забогатяват (не масовия китаец, де) може да решат да влагат в имоти в Ню Юорк напр. - ако вече не са решили.

Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
13-09-2005 - 13:40:42
В крайна сметка ако се получи висока инфлация може дори да е имало условия за балон да не се стигне до спукванеsmiling smiley
А защо след като китайците пазаруват компании да не почнат да купуват и недвижими имотиsmiling smiley
А за петрола ми се мъдри и още нещо. Това, че китайците се развиват - добре. Ама чак толкова ли е нараснала нуждата от енергия, че да се вдигне от 18 на 70 долара за толкова кратко. Все пак една част от нарастването на производството в Китай е за сметка на закриване на производства на други места.
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
13-09-2005 - 14:09:21
Забравяш, че китайците освен голям производител стават и все по-голям краен консуматор, благодарение на ръста си.
Re: Връзката между цени на петрол и цени на недвижима собственост
13-09-2005 - 14:35:04
А не забравям. Ама нямам данни дали се увеличила консумацията толкова пъти, че да се стигне до такива нива на цените на петрола. И като цяло винаги се дразня, когато за продукт като петрола се говори като за обикновена стока - щом има голямо търсене - ще има и високи цени. Имаше нещо от рода на еластични и нееластични стоки(позволявам на икономистите да ми се смеят ако бъркам). Та и 100 долара за барел да стане петрола - потребление пак ще има - за да мина от бензин на спирт ще ми трябва време да пригодя двигателя на автомобила, а не мога да си позволя да си седя в къщи като имам ангажименти - щ е купувам и по 4лв. за литър бензина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход