Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Баклска сметка

Публикувано от alex_dilan 
Баклска сметка
04-12-2007 - 18:36:50
Ето една проста бакалска сметка:
Живея под наем в кв.Банишора 4 стаен апартамент 120 кв.м. ,2 тоалетни ,баня 10 кв.м..Апартамента е обзаведен , като само електрониката(РС , плазма,ДВД) е моя.
Плащам 300 евро наем на месец = 3600 евро на година.
Според настоящия сайт средната цена за кв.м. в Банишора (тухла)е 1155евро за кв.м.
Според мен тези цени са свръхнадути , така , че нека ги сконираме с 30% т.е. да
приемем , че цената е 1155*0.7=808 евро за кв.м. или апартамента струва
120*808=96960 евро.
Алтернативната стойност на тези пари са например:96960*7,5%=7272евро на година = 606 евро на месец- безсрочен депозит в КТБ(www.corpbank.bg/individual_custumers_32.html) на пример.
Тоест, дохода ми от безсрочен депозит е повече от два пъти по-голям от наема и то при сконтирана цена на апартамента. Аз не съм пенсионер и управлявам парите си активно и доходността ми е доста над 20%, но това е друг въпрос.
На тези , които ще възразят , че цените постоянно се покачват , ще отговоря , че това по-горе беше чиста математика-точна наука , а не приложна икономика с различни предположения и условности. Цените някъде може да се покачат ,но може и да паднат.
София е динамично развиващ се град и места ,които сега са бунища, след 2-3-5 години може да се окажат модерни жилищни зони от ново поколение с инфраструктура , паркоместа , отстояния и комуникации и най-важното млади цивилизовани съседи , а не селяни ,които ти драскат колата , защото си му спрял на "мястото".
Тогава ,ако имам вече семейни нужди(жена, деца и т.н.) ще изоставя амортизираната си (физически и модно) вече квартира и ще имам избор
Re: Баклска сметка
04-12-2007 - 18:53:01
Разумно.
Re: Баклска сметка
04-12-2007 - 19:26:39
alex dilan абсолютно съм съгласен със сметките. и аз ги правих подобни в един спор в един друг форум и за мен така се получава. разликата е само дали ги имаш в наличност /като имот или пари/ или тепърва се трупат.
от друга страна смятам че казаното за "модерни жилищни зони от ново поколение с инфраструктура , паркоместа , отстояния и комуникации и най-важното млади цивилизовани съседи , а не селяни ,които ти драскат колата" няма да важи още дълго време за софия конкретно. защото смятам че не може на парцел примерно 800м2 да го застроиш с поне 1000м2 площ и да осигуриш всичко посочено горе. вече работата е изпусната.
пример- всеки ден минавам покрай бетоновите сгради направени през последната година в зоната между младост2 и 1 при манастирчето. там така са сгъстени че просто се чудя къде ще минават живеещите, не къде ще спират. отделно че в този район минаваха тръбите на теца, как ще се ремонтират, други да обясняват.
а относно бъдещите съседи- сори, избора не е велик. хората ще се преселват до тогава докато има добре платена работа само тук в софия. а си идват с бита граден някъде. според тяхното разбиране за цивилизация.

подслушан разговор в голям магазин- хора на 35-37г видима възраст не знаеха за "СТЕП" и се чудеха какво е.
може да ме коментирате

Re: Баклска сметка
04-12-2007 - 20:11:01
avatar
dikobraz Написал:
-------------------------------------------------------

> от друга страна смятам че казаното за "модерни
> жилищни зони от ново поколение с инфраструктура ,
> паркоместа , отстояния и комуникации и най-важното
> млади цивилизовани съседи , а не селяни ,които ти
> драскат колата" няма да важи още дълго време за
> софия конкретно. защото смятам че не може на
> парцел примерно 800м2 да го застроиш с поне 1000м2
> площ и да осигуриш всичко посочено горе. вече
> работата е изпусната.
> пример- всеки ден минавам покрай бетоновите сгради
> направени през последната година в зоната между
> младост2 и 1 при манастирчето. там така са
> сгъстени че просто се чудя къде ще минават
> живеещите, не къде ще спират. отделно че в този
> район минаваха тръбите на теца, как ще се
> ремонтират, други да обясняват.
> а относно бъдещите съседи- сори, избора не е
> велик. хората ще се преселват до тогава докато има
> добре платена работа само тук в софия. а си идват
> с бита граден някъде. според тяхното разбиране за
> цивилизация.
>
> подслушан разговор в голям магазин- хора на 35-37г
> видима възраст не знаеха за "СТЕП" и се чудеха
> какво е.
> може да ме коментирате

Имаш право и това,което говори Владиков, си е приказки на пазара.Реално погледнато,"урбанизираните"територии се изчерпаха и сега новото строителство е насред калта,боклука и отстояние блок от блок колкото да си плюят в паниците.Не само в Младост е така-навсякъде.В момента наблюдавам един "инвеститор" от Търново,който на 1дка. е построил блок,пред него търговски коммплекс на три етажа,отстрани вдига друга сграда,която опира до оградата на магазинен комплекс.Разбира се,когато продаваше на зелено апартаментите,купувачите и идея нямаха как ще бъдат зазидани от околните постройки.Къде вижда Владиков жилища с инфраструктура? Дори затворените комплекси имат проблем с канализацията.Само че нямат интерес да го съобщят.......
За съседите няма смисъл да говорим.Приказката за гарджетата и осраното гнездо е актуална....... sad smiley sad smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход