Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моят сценарии

Публикувано от greenbul 
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 21:18:55
Ivel Написа:Един руснак достатъчно имотен човек си къпи къща на 10 км от Варна навътре, не на брега, в това няма нищо удивително много от тях си купуват в БГ защото действително нашите цени за тях са смешни,..................
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ivel:напиши няква цифра отностно смешните цени около Варна.Аз не следя пазара.Дай да видим за кви смешки говориш?????????




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-01 21:25 от gorje.
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 21:30:40
Не го питах точно колко е дал за къщата, само мога да коментирам това, което беше близо до мен и знам точно колко плати за мита и акцизи за един Лексус докаран от Америка в България, защото руснаците са свикнали да карат големи и мощтни коли - около 12 000 евро само мита и акцизи и това не го смути никак. Иначе в Москва средната цена на кв. м е около 4200 долара и това при положение, че цените на строителните материали, транспорта и енергоресурсите са по-ниски отколкото у нас и те имат неизчерпаем источник от евтина работна ръка от бившите колонии от средна Азия (това е суперлокомотив за икономиката - най-ясно се вижда ползата от тези хора в благоустрояването на териториите, строителството и транспорта), а също цените на продуктите от първа необходимост не са кой знае колко по-високи може би с някъкви 15-20% ама ако сравним качеството може да се окаже, че са и по-ниски отколкото у нас. Малко се отклоних, нека да съм по ясен с един малък пример ако мога да си телепортирам моята къща на 60 км от София да кажем на 60 км от Москва ще направя профит от 1000% абсолютно доказано. Така че всичко се познава в сравнението, ама това вече е друга тема.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-07-01 21:50 от Ivel.
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 21:38:42
Виж Lexus е луксозното изпълнение на Toyota .Но има и по добри!
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 21:40:29
Ivel не се замисляй много щото действително има такъв сегмент /отскоро/ в строителството и на пазара на НИ .В момента наблюдавам две места в процес на застрояване навътре от бреговата ивица около Бургас .Терените - 2-5 декара са закупени от англичани.Същите инвенстират в строителството на къщи-бунгала по на 100-120 кв.м ,един етаж /предимно за лятна експлоатация/ .Себестойността на отделните къщи вкл. обслужващия терен и обзавеждането се "връзва" на около 15000 евро / 150 на кв.м./ Продават се на зелено също на англоговорящи ,които са запознати с местоположението и имат право на избор относно вътрешното разположение ,обзавеждането и цвета на покрива.Крайната цена за купувача е около 30 000 евро / 300 евро на кв.м./ ,отлично качество ,поръчково изпълнение на подробностите , гаранция за законност и пр.юридически формалности ," by pass " на всякакви спекуланти ,брокери и прочие посредници "на клона".Личното ми мнение е, че в бъдеще това ще е формата и сегмента на ваканционни имоти за чужденци ,който ще развива в БГ. Шансове ще имат всички прилично устроени села др. до 35 км. от морето или зимните курорти.Но очевидно от българска страна в процеса ще участват само строители-изпълнители на проектите. smoking smiley
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 22:26:18
status нaпиca: Себестойността на отделните къщи вкл. обслужващия терен и обзавеждането се "връзва" на около 15000 евро / 150 на кв.м./ Продават се на зелено също на англоговорящи ,които са запознати с местоположението и имат право на избор относно вътрешното разположение ,обзавеждането и цвета на покрива.Крайната цена за купувача е около 30 000 евро / 300 евро на кв.м./
.............................................................................................................................................
status :Говорите за строителство във кратки срокове със предварително калкулирана печалба .Прилагано във развитите държави!
Смятам че в БГ ще ги "измислят" по някакъв начин.Това е конкуренция на пишман инвеститарите в БГ.Които чакат умопомрачителни печалби само от един строеж!

Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 22:54:42
Абе знам за Лексуса, на мен изобщо не ми хареса, виж Инфинити FX или Нисан Мурано поне в дизайна са на порядък по-добри ама на човека това му харесва - те руснаците са малко като американците с извратен вкус. А за инвазията от чужди предприемачи в строителния бизнес в БГ според мен това е само началото - много по-лесно е когато си замислил нещо и имаш идея как да го реализираш до края, имам в предвид ясна идея за ликвидноста му, а те няма да го започнат просто така дайте да дадем, па ще видим какво ще стане. Аз за англичани не знам сигурно има и такива, един приятел ми разправяше, че в провинциалното Елхово имало няколко агенции за НИ дето си били соственност на англичани - тоест англичани набутват други англичани на чужда територия, защо пък не. Ама знам за естонци, литовци, латвийци, белгийци и други такива с нескрит интерес към такъв тип бизнес в БГ. И друго знам, което е качественно и да е по-скъпо се продава по-лесно от такова с компромиси а ако се натрупат много компромиси, каквито и гимнастики да упражняваш номера не минава, стандартите и разбиранията на хората вече са променени в изгодна за тях позиция - това е нормално.
Re: Моят сценарии
01-07-2008 - 23:51:07
искам някои да ми обясни -на високите цени на строителни материали, горива и труд как ще стане така че недв. имот ще струва по малко от себестоиноста която е излязъл....строителите не работят за 20 лв на ден както беше по рано , а не работят за толкова защото и те плащат сметки.............
не знам аз как я мислите.......
вече построен преди 40 год панел с живот оше 15-20 да стане и 5 евро...ама да се строи на тези цени и да се продава като в полски тръмбеж ...аиде.........................
ви си блеите тука аз си купувам земи и парцели по черноморието -северното
и от време на време продавам, а от земята и рента вземам еи тъи докато стои
ще паднат цените да...в монтана....да на панелките ...и до там........
и да има забавяне на пазара след една година ..всичко ще започне отново..............
умишлено се говори за ниски цени за да могат големи инвеститори и фондове да купят евтино ..не разбрахте ли ..и след 2 години да ни дават собствните жилища под наем....о аи стига че се нервя .....българина пак го лъжат.....
Re: Моят сценарии
02-07-2008 - 08:38:54
Hi Dival,
не се връзвай на приказките на строителите и пишман-инвеститорите за "високата цена" на строителните материали и труда .Направи си труда да проследиш цените на основните строителни материали - цимент ,бетон ,тухли ,варов разтвор ,керемиди ,дървен материал и пр за периода 1995 -2008 г и сам ще се убедиш ,че повишението им е нормално - в рамките на общия ръст на инфлацията . Ако през 1997 год . строежа на двуетажна къща излизаше около 120 долара на кв.м/до тапа/ сега цената е около 150 евро на кв.метър.И тази цена е за двуетажно ,което излиза по-скъпо от многоетажното .Всеки строител знае ,че нулевия цикъл и покривът са най-скъпи -межденните етажи "гълтат " много по-малко средства и се изграждат бързо.Това ти го казвам защото лично съм го правил и плащал -и през 1997 и сега - без значение дали се строи в идеалния център на Бургас ,в Созопол -нов град или в село на 10-15 км. от брега.
Строителят няма как да е на загуба .Сещаш се че от горните цени се възстановява ДДС и се продава на краен потребител на данъчна оценка и в най-лошия случай печалбата не пада под 50-100%. Що се отнася до цената на труда - то тя изцяло зависи от организацията на работата и контрола - защото ефективността и производителността зависят от мениджмънта а не от прищявките на строителните работници -особено когато им се плаща не за време а за обем качествено свършена работа.
Не бъркай понятията "ниска цена" и "разумна икономически цена".Защото "истерията на цените" на НИ няма как да продължи вечно. Няма как един парцел да ми го продадат днес и утре същият брокер да дойде да ме навива аз да продавам но на доста по-висока цена -"изобщо такива "перпетуум мобиле" покупко-продажби станаха масови след 2001 и балона наистине са изду доста.
А за "големите фондове" грешиш - много от тях си направиха грешна сметка - справка -тези дни пенсионните фондове на Великобритания са отписали на 30 милиарда загуби - пак свързано с кризата на пазара на НИ.
Иначе да се купува земя - на добри места и с добро качество си е добра но класически дългосрочна инвестиция - ако можеш да удържаш на "дълги позиции". winking smiley
Re: Моят сценарии
02-07-2008 - 10:18:38
съгласен съм с теб Статус , но защо тогава чужденците продължават да купуват и този факт го виждам с очите си , дори като говоря с такива ми казват че им е евтино
фондовете които изкупуват земеделски земи-тях имах предвид..умишлено натискат цените надолу за да могат да правят големи количества и това го знам от човек които работи за такъв фонд
значи според мен си имат информацията и умишленно заблуждават хората
а и за една и съща земя фонда дава например 400 а арендатора които я работи дава 800...надлъгването със земите продължава .....а мисля че трябва да погледнем към миналото и да си зададем въпроса защо нашите баби и дядовци са събирали земя парче по парче, а сега ние продаваме на безценица( ами навремето не са имали ренти) ако не я работят я дават под наем но срещу продукция а не срещу пари...което реално е по ниско от сегашните ренти ....но са събирали земя
нека да паднат цените на имотите аз лично дори ще се радвам ако стане така
но има имоти като земите и парцелите които до сега стояха някак в страни от пазара и според мен си останаха недооценени
и си мисля ,че чужденците които купуваха апартаменти до сега и селски къщи , просто бяха дребни играчи ....големите чужди фирми обаче не скачат на апартаменти а на парцели
малко или много факта че повечето държавници декларират тази година покупка точно на такъв вид имоти ме кара да мисля че този пазар има бъдеще ...та кои освен политиците имат информация...........
Re: Моят сценарии
02-07-2008 - 11:12:47
Абсолютно си прав, Дивал

балонът в момента се е надул до пръсване не от земите и парцелите, а от това, което се строи върху тях. Строителство на себестойност примерно 400 евро по морето се продава за 1200. Преперат се мръсните пари, в България такива колкот щеш, подлъжат се и дребните риби от изкуствено предизвикана истерия и реклама и резултатът е налице - презстрояване, презастрояване, презастрояване. И калпава инфраструктура.

А тъкмо земята и парцелите трябва да са скъпи, за да не може да строи сулю и пулю, а големи инвеститори, които да продават готовия продукт с нормална /е, по-висока от стандартната в развитите държави/ надценка. Опитният инвеститор идва с проекти и планове за развитие на района и не обича да строи нещо, около което след 5 години вместо паркове, тротари и пътища ще изникнат като гъби след дъжд десетки смешни кооперации на наши начинаещи пишман строители, решили да ударят с един удар кьоравото. Огромната вина за това носят общинските администрации, раздаващи разрешения за строеж на принципа "какво си ми сложил в калпака". Ако не беше така, цената на построеното пак щеше да бъде висока, но щеше да има качесвтено строителство, качествена инфраструктура, съответно качествени купувачи и Черноморието ни щеше да е сравнително елитна дестинация, а не алкохолен бардак.


Така че земята си е земя, така е било в древността, Средновековието, така е и днес. Затова и аз земя няма да продам за жълти стотинки на някой безхаберник да се чудя после що от Странджа и Южното Черноморие нищо не е останало.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход